To, že nekonvenčné terapie sú spojené s významne nižšími financnými nákladmi potvrdzujú nasledujúce prieskumy:

  • vo Francúzsku 5 % všetkých predpísaných liekov sú homeopatiká, ale toto množstvo liekov predstavuje len 1,2 % z celkovej sumy vynaloženej na lieky (1);
  • v štatistickej práci, ktorá skúmala 130 000 vyšetrení, sa ukázalo, že pacienti liecení homeopaticky boli práceneschopní 3,5 kratšie (598 dní/rok) než pacienti liecení u všeobecných konvencných lekárov (2017 dní/rok) (1);
  • v pilotnom programe zdravotnej poistovne pokrývajúcom alternatívne zdravotnícke služby v Seattli sa pri porovnaní homeopatie, naturálnej medicíny a akupunktúry zistilo, že najlacnejšou metódou liecby bola homeopatia a vyžadovala aj najmenší pocet d(alších vyšetrení (2)
  • aj v stomatologickej praxi bolo homeopatické liecenie lacnejšie než konvencné stomatologická postupy (3);
  • lekári praktizujúci homeopatiu urobili menej predpisov a lacnejších než konvencní lekári (4);
  • homeopatická liecba neplodnosti bola 30 krát lacnejšia v prepocte na úspešný pôrod než v zodpovedajúcej skupine liecenej konvencnou liecbou (5);
  • Francúzska vláda uskutocnila v roku 1991 štúdiu, ktorá ukázala významne nižšie náklady na homeopatickú starostlivost v porovnaní s konvencnou lekárskou starostlivostou. Súhrn nákladov pri homeopatickej metóde liecby na lekára bol len polovicný v porovnaní s nákladmi pri konvencnej liecbe u lekárov prvého kontaktu. Úspory boli tým vyššie, cím mal lekár dlhšiu prax v homeopatii (6).

Citovaná literatúra:

  1. Caisse Nationale de l´Assurance Maladie des Travailleurs Salaris, 1996.
  2. Jacobs, J., Smith, N.: Charges, utilization and practice patterns from a pilot insurance program covering alternative medical services. American Public Health Association Conference, New York City, November 18-21, 1996.
  3. Cost-effectiveness of homeopathic treatment in a dental practice. British Homoeopathic Journal. January, 1993, 82, 1, s. 22-28.
  4. Swayne, J., Feldhaus, W.: The cost and effectiveness of homeopathy. BMJ 1992, 81, 3, s.148-150.5H.
  5. Gerhard, I., Reimers, G., Keller, C., M. Schmuck: Weibliche fertilitasstörungen. Vergleich homöopathischer enzelmittel mit konventioneller hormontherapie. Therapeutikon 1991, 7, s. 309-315.
  6. Správa francúzskej vlády: Štatistika sociálnej poistovne. CNAM (Národný interregulacný systém) 61, Január 1991.
Na podobnú tému: