Homeopatia a tráviace problémy

tráviace problémy

Z pohľadu homeopatie sú príčiny mnohých ochorení skryté v nás samých, tak ako to zistila aj psychosomatická medicína v posledných rokoch. Veľmi často sa za bolesťou, ktorú cítime, skrýva nejaká vnútorná príčina. Homeopatia je jemná, prirodzená liečba, ktorá sa realizuje prostredníctvom podpory vlastných samoliečivých síl organizmu.

Tráviace problémy ako následok pretrvávajúceho hnevu a strachu

V tomto článku sa zameriam na psychosomatické ochorenia tráviacej sústavy. Vieme, že tá môže začať zlyhávať, ak dlhodobo pociťujeme hnev, strach, nerozhodnosť, vinu alebo máme pocit, že sme obeťou. Týmto vnútorným postojom oslabujeme svoj organizmus a je len otázkou času, kedy sa to prejaví aj na fyzickej úrovni v podobe choroby. Preto cieľom homeopatickej liečby nie je len trvalé odstránenie bolesti a nepríjemných príznakov ochorenia. Tie sú len vrcholom ľadovca a ich odstránením sa príčina toho, prečo k ochoreniu došlo, nevyrieši. V samotnom procese liečby je dôležité, aby sa homeopatikum dotklo zranenia hlboko v nás.

Žlčníkové kamene

Pre chronické tráviace problémy ma navštívila 63-ročná žena. Dlhé roky ju trápil bolestivý žalúdok a posledný rok sa k nemu pridali aj žlčníkové kamene, ktoré boli príčinou silných bolestí a záchvatov. Jej zdravotný stav sa nezlepšoval napriek dodržiavaniu diéty a užívaniu liekov. Vyzeralo to tak, že poslednou možnosťou bude už len operácia žlčníka.

Celkovo na mňa pôsobila utrápene a ustarostene. Chýbala jej energia a iskra v očiach. Celý jej príbeh sa točil okolo rodiny, ktorá bola pre ňu stále na prvom mieste. „Vždy som každému pomáhala, o každého sa starala. Aj teraz sa ešte starám o svojich rodičov. Rada varím, robím práce v domácnosti a záhrade. Vo voľnom čase pletiem, vyšívam a čítam.“ Najlepšie sa cíti, ak je celá rodina pokope. Neznáša hádky, krik ani hlasný slovný prejav. Sama do konfliktu nikdy nevstupuje, ale ak sa iní hádajú, snaží sa obe strany uzmieriť.

pletenie

Neprejavený hnev

Jej hlavným problémom bol manžel, ktorému až v posledných rokoch diagnostikovali psychické ochorenie. Sám seba nezvládal a dlhé roky to kompenzoval na svojej rodine. Choval sa k nej a deťom nepríjemne, dominantne, ako despota. Kvôli tomu sa na neho veľmi hnevala, ale svoj hnev nikdy neprejavovala. Chybu hľadala vždy v sebe. Ak sa k nej nepekne správal, mala pocity viny z toho, že opäť ona niečo zlé urobila, či povedala. Bola tichá, zakríknutá. Emócie držala v sebe. Nikdy nešla do konfliktu, vždy ustupovala. To ju postupne doviedlo k pocitu bezmocnosti, pretože sa vždy maximálne snažila, celú svoju silu dávala rodine, ale z manželovej strany to neprinášalo žiadnu odozvu.

Vo svojej praxi používam metódu Jana Scholtena a v rámci jeho teórii prvkov patria témy vzťahov, starostlivosti, prispôsobovania a nevyjadreného, potlačeného hnevu skupine magnéziových solí. Ľudia, pre ktorých sú tieto homeopatické lieky vhodné, túžia po pokoji a harmónii. Sú veľmi citliví na hádky a napätie vo vzťahoch. Radšej sa stiahnu, ako by mali ísť do konfliktu. V pozadí toho je snaha udržať vzťah za každú cenu. Na fyzickej úrovni pomáhajú magnéziové soli pri neuralgických problémoch, kŕčoch, nádche, alergiách, hypertenzii a taktiež pri problémoch s pečeňou a žlčníkom. Pre túto klientku som vybrala homeopatikum Magnesium muriaticum, po ktorom bolesti žalúdka ustúpili a upokojil sa aj žlčník. Záchvaty žlčníka sa odvtedy ani raz nezopakovali. Úspešne sa vyhla operácii.

Videla som ju znovu na kontrole o pol roka a vyzerala veľmi dobre. Mala viac energie, v tvári pôsobila spokojnejšie a pribrala na váhe. To bolo jasnou známkou toho, že už nemusela obmedzovať pre tráviace problémy svoj jedálniček. V procese liečby došlo aj k zmene na duševnej úrovni. Dokázala sa už postaviť problému s chorobou manžela a začať riešiť svoj vzťah k nemu. Po mnohých rokoch mu dokázala povedať všetko to, čo ju trápilo. Všetok ten hnev, pocity krivdy dala zo seba von a určila za akých podmienok je ochotná ďalej pokračovať vo vzťahu. Samozrejme, že stále ostáva starostlivá, citlivá a zameraná na rodinu, no teraz s tým rozdielom, že si už dokáže stanoviť hranice.

Tráviace problémy spôsobené helikobakterom

Priaznivý účinok homeopatie pocítila na vlastnej koži aj mladá šarmantná žena, mamka dvoch malých detí, ktorá ma pre tráviace problémy spôsobené helikobakterom navštívila pred troma rokmi. Okrem toho ju trápili aj časté herpesy, afty, angíny a potravinové alergie.

Počas konzultácie na mňa pôsobila veľmi živo a energicky. Farebne zladené oblečenie a zvýraznené oči prezrádzali zmysel pre krásu a estetiku. Rada sa oblieka do pestrých farieb. Prekvapilo ma, keď sama o sebe povedala, že nepatrí k odvážnym ľuďom. Má nízke sebavedomie a neustále sa uisťuje, či koná správne. Dôležitá je pre ňu rodina a deti, ktoré sú na prvom mieste. Kvôli nim pracuje len na polovičný úväzok. Chce, aby žili zdravo a v harmónii. Vadí jej, ak sú svedkami konfliktov. Trápi ju tiež manžel, keď príde domov nahnevaný a prenáša svoju zlosť a nervozitu na deti. Vtedy má silnú potrebu ich chrániť.

Mať situácie pod kontrolou

Má talent na cudzie jazyky. Plynule ovláda taliančinu, angličtinu a francúzštinu. Veľmi by chcela cestovať. Láka ju najviac Francúzsko a Taliansko. Avšak jej úzkostlivosť a strachy jej v tom bránia. Bojí sa výšok, cestovať lietadlom, rýchlej jazdy autom. Ale zo všetkého najviac sa bojí o deti. Predstavuje si rôzne katastrofické scenáre, čo všetko by sa mohlo stať napríklad cestou na rodinný výlet. Má rada situácie pod kontrolou. Povedala: „Vždy som mala odstup od vecí, v ktorých som si nebola istá. Bojím sa týchto situácií. Napríklad nechcem cestovať niekam ďaleko, lebo nemám pocit istoty, pocit svojej bubliny, v ktorej žijem. Jednoducho neprekročím svoj pomyselný tieň.“

cestovanie, fotografka

V spoločnom rozhovore sme sa dostali až do obdobia detstva, na ktoré nespomínala s radosťou. Vzťahy s rodičmi boli naštrbené pre ich záľubu v alkohole. Napätie a hádky boli na dennom poriadku. Aj keď sa snažila upokojovať situáciu a uzmierovať ich, cítila úzkosť a bezmocnosť, že im nevie pomôcť. Na moju otázku, čo by si najviac priala, odpovedala: „Aby všetky deti na zemi boli zdravé a šťastné“.

V tomto prípade som na základe jej živého prejavu a spôsobu rozprávania hľadala homeopatikum v živočíšnej ríši. Témy detí, estetiky, cestovania, cudzích jazykov, potravinových alergií a problémov s trávením ma zaviedli do skupiny motýľov. Odporučila som jej homeopatický liek Limenitis bredowii. Netrvalo dlho a ťažkosti žalúdka spôsobené helikobakterom ustúpili. Následné kontrolné vyšetrenie u gastroenterológa potvrdilo jeho negatívnynález. Tešila sa tiež z toho, že situácie, v ktorých zvykla pociťovať strach a úzkosť, začala prežívať s väčšou istotou a nadhľadom.

V homeopatickej liečbe pokračovala ďalej, pretože sa ukázali vrstvy, ktoré boli potlačené. Na tie sme postupne použili ďalšie homeopatiká. Počas toho sa jej zlepšovali aj iné zdravotné problémy. Prestali sa jej tvoriť afty, herpesy a neopakovali sa už ani silné hnisavé angíny. Vyhla sa výberu krčných mandlí, na ktorý už bola objednaná. Mandle sa totiž v priebehu liečebného procesu zmenšili na svoju pôvodnú veľkosť.   

Cesta k správnemu homeopatiku

Možno ste si všimli podobnosť medzi oboma prípadmi. Prioritou oboch žien bola rodina, boli veľmi citlivé na hádky a krik, neboli sebavedomé, pociťovali stavy bezmocnosti, mali tráviace problémy. Napriek tomu som každej z nich predpísala iné homeopatikum. Také, ktoré najviac zodpovedalo ich osobnosti a povahe, spôsobu vyjadrovania, reči tela a tiež vnímaniu situácie, v ktorej sa nachádzali. Pretože každý z nás reaguje na vzniknuté okolnosti inak a rôznym spôsobom sa s nimi vyrovnáva. Každý z nás je jedinečný. Vnímanie jedinečnosti človeka je prvým predpokladom k správnemu výberu homeopatika.

správny kľúč

Správne vybraté homeopatikum je ako kľúč, ktorým otvoríme cestu k vyliečeniu človeka aj na tých najhlbších úrovniach.  

No cesta k nemu nie je vždy priama a stáva sa, že prvé vybrané homeopatikum neprinesie taký výsledok, aký očakávame. Ale ako sa hovorí, trpezlivosť ruže prináša. V prípade helikobaktera prinieslo očakávaný výsledok až tretie homeopatikum. Prvé dve zlepšili zdravotný stav klientky len čiastočne. Môžeme to prirovnať k tomu, ako keď hľadáme kľúč ku dverám, ktoré chceme odomknúť. Na to, aby sme dvere otvorili, potrebujeme mať ten správny kľúč. Podobne je to v homeopatii. Správne vybraté homeopatikum je kľúčom, ktorým otvoríme cestu k vyliečeniu človeka aj na tých najhlbších úrovniach.  

Autor: Mgr. Janette Bakajsová, SAKHom.│www.ahomeopatia.sk

Článok bol publikovaný v časopise Vitalita 11/2019.

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: