Je toho na mňa priveľa: tri prípady Vernix caseosa

Homeopatikum Vernix caseosa vytvoril Tinus Smits z Holandska. Do homeopatie priniesol mnohé ďalšie nové lieky. Vernix pochádza z bieleho mazu na pokožke novorodenca, najmä zo záhybov. Čím dlhšie trvá tehotenstvo, tým menej mazu je na koži dieťaťa.

 

Zloženie vernixu

Vernix sa tvorí od dvadsiateho týždňa tehotenstva. Skladá sa z 80% vody, 10% tukov a 10% bielkovín. Tuky sa tvoria v tukových žľazách, pomerne aktívnych u bábätiek. Väčšina bielkovín je súčasťou prirodzenej imunity: antibakteriálne bielkoviny ako napríklad alfa-defenzíny (ľudské neutrofilné peptidy).

Funkcia vernixu
Pokiaľ je známe, vernix sa tvorí len u ľudí. Chráni plod pred akýmikoľvek škodlivými vplyvmi smolky a plodovej vody. Prítomnosť antibakteriálnych proteínov poukazuje na úlohu pri ochrane pred infekciami po narodení.

Vernix ako homeopatikum
Tinus Smits
opísal obraz lieku takto:

– podobný liekom Phosphorum a Lac maternum
– extrémne nechránení ľudia, nedostatočne chránení pred vonkajším svetom. Ľahko sa dajú vyrušiť a majú pocit, že sú nahí, že im chýba koža.
– vonkajší svet vnímajú ako hrozbu, všetko preniká priamo do ich vnútra a vonkajší svet prežívajú príliš intenzívne, na všetko sú precitlivení.
– pociťujú vinu, trápia sa, že nerobia dosť pre ostatných, nemôžu povedať nie.
– sú citliví na hluk a pachy
– túžia po objatí a chcú byť zababušení
– majú pocit krehkosti
– potrebujú sa napojiť na svoje potreby a pocity
– nesústredení, sústredení väčšmi vo vonkajšom svete než v sebe, výrazne ich zasahuje utrpenie iných a sveta, keďže si nevedia zachovať zdravý odstup.

 

Prvý prípad: „Všetko do mňa preniká.“ (Deborah Collins)

Pacientka je dvadsaťročná Maorka, matka dvoch detí. Na konzultáciu ju sprevádza mama. Počas prejavu prepukne v plač: „Je toho na mňa príliš. Užívam antidepresíva, lebo si neviem dať rady. Nezvládam deti, ani bežnú dennú starostlivosť o domácnosť, takže mama mi musí v mnohom pomáhať. Najhoršie je, že mi všetko lezie na nervy. A nie len to, dostane sa do mňa každý pocit, každý prejav emócií u ostatných. Ak idem po ulici alebo skúsim ísť na nákup, intenzívne vnímam záplavu zvukov, obrazov, pachov a pocitov ostatných ľudí. Akoby som nemala kožu. Nič nezostane mimo mňa, neviem sa ochrániť.“

Je veľmi expresívna, slzy poľahky strieda smiech. Sústavne robí pohyby, akoby sa chcela ukryť. Pôsobí ako dieťa, aj keď je sama matkou. „Neviem sa venovať deťom. Keď plačú, cítim ich žiaľ alebo bolesť, a je toho na mňa priveľa. Chcem sa schúliť do postele, zababušiť sa do diek a nechať to odznieť. Vôbec nemám motiváciu. Ráno ťažko vstávam a ťažko si organizujem deň. Aj manželstvo sa mi rozpadá.“

“Mama bola navštíviť chorú kamarátku a potom prišla ku mne. Cítila som, ako ju to zasiahlo a čo jej chorá priateľka sama prežíva. Všetky emócie ma odrazu zvalcujú. Rozplačem sa alebo kričím. V týchto dňoch veľa pijem. Bojím sa, že by sa to mohlo zvrhnúť. Kiežby som nič necítila! Neviem si s tým poradiť.“

Mama prvý raz prehovorí: „Keď som ju čakala, vedela som, že to boli dvojičky a jedno dieťa zomrelo. Keď sa dcéra narodila, srdcervúco plakala. Dovtedy som nepočula dieťa tak plakať. Vedela som, že plače pre mŕtvu sestričku. Narodila sa síce trochu predčasne, no už nemala obal – bola celá červená, zvrásnená a citlivá, jej plač sa nedal utíšiť.“

Matka práve naznačila liek na pomoc dcére: Vernix caseosa, ochranný maz, pokrývajúci bábätko v maternici. Keď som jej prezradil, čo jej plánujem predpísať, rozžiarila sa: „Áno, presne to potrebujem. Nejaký tlmič, niečo, čo ma ochráni.“

Predpis: jedna dávka Vernix caseosa 200CH sa postarala o zázrak. Po mesiaci sa vrátila s úsmevom. „Teraz mám svoj život oveľa viac v rukách. Cítim motiváciu vstať a postarať sa o domácnosť. Akoby som mala nejaký tlmič, niečo, čo mi pomáha sústrediť sa na seba a nenasávať všetko z okolia. Prestala som piť. Alkohol viac nepotrebujem. Prestala som užívať aj antidepresíva – vôbec mi nepomáhali, len mi priťažili.“

Jedna dávka homeopatika stačila, aj keď v niektorých prípadoch je nevyhnutných niekoľko dávok. Občas sa ukázala na konzultácii, čo sa týkalo jej detí, ale pre seba už žiadnu nepotrebovala. Ani ďalšiu dávku homeopatika. Po niekoľkých mesiacoch prišla opäť, ale tentoraz bola situácia iná. Už viac nehovorila, že všetko do nej preniká a rozprávala oveľa dospelejšie. Dostala ďalší liek Calcium muriaticum, lebo jej nebolo príjemné, čo si o nej myslia druhí, a pochybovala aj o svojich materinských schopnostiach. „Vždy mi záležalo na tom, čo si o mne ľudia myslia a ako sa mi darí. Už ma znepokojuje len to. Už to nie je celý život, čo ma drží v moci. Myslím, že som dozrela.“ Jej mama to potvrdila. Vraj sa jej už nemusí pravidelne starať o domácnosť ako v minulosti. Ako to často býva, Vernix vyliečil základný aspekt a vydláždil cestu ďalšiemu homeopatiku, bežnejšiemu, spätému s budovaním vzťahov. Vnútromaternicové obdobie už nie je problém.

 

Druhý prípad: „Príliš krehký.“ (Alex Leupen)

Do ordinácie za mnou prišla mama s malým Dávidom, lebo sa mu nevodí dobre. Mám pred sebou pekné štvorročné chlapča. Vyvaľuje na mňa oči. Príde mi na um slovo krehký. Už mesiac navštevuje škôlku a je z toho úplne nesvoj. Neodváži sa podať učiteľke ruku, keď vojde dnu sa niekedy od napätia doslova prehne. V triede sa uchýli do kúta a neodváži sa hrať s neznámymi deťmi ani upriamiť na seba pozornosť. V jasličkách bol ako šašo, no v novom prostredí sa uzavrel do seba.

Zaujímam sa o tehotenstvo. Jeho mamu trápili početné nevoľnosti a zvracala. Mala tiež problémy s panvou. Narodil sa o jedenásť dní po termíne, plodová voda odišla spontánne. Z dôvodu prítomnosti smolky v plodovej vode, bol okamžite hospitalizovaný. Matka dostala narkózu a otváranie sa zastavilo na ôsmich centimetroch. Matka ho vytlačila vlastnou silou. Placentu bolo treba odstrániť v narkóze a matka napokon čelila poraneniu hrádze štvrtého stupňa.

V tom prípade by sa dalo pomýšľať na Opium. Aj tak som však mal pocit, že to nie je správny liek. David sa v škôlke necíti bezpečne, je veľmi plachý a uzatvára sa do seba. Je strnulý od napätia. Mal som pocit, že potrebuje akýsi tlmič v tej kakofónii podnetov.

Predpis: Vernix 30CH, 2 globulky týždenne.

Kontrola: Znovu sme sa videli minulý týždeň, mesiac po prvej návšteve. Jeho matka vraví, že sa z neho stalo úplne iné dieťa. V škôlke po príchode podá učiteľke ruku a hrá sa s ostatnými deťmi. Je uvoľnený a možno povedať, že prvé mesiace v škôlke majú hladký priebeh.

 

Tretí prípad: „Všetko mi lezie na nervy.“ (Alex Leupen)

Pani R. za mnou prišla v októbri 2009 pre nervozitu. V tom čase mala tridsaťsedem rokov. V minulosti si úspešne liečila emocionálne obtiaže prostredníctvom lieku Vanadium. Má malé dieťa a spolu s manželom podnikajú. Len čo prehovorí, rozplače sa. „Som uzlík nervov, všetko mi lezie na nervy.“ Jej dcéra opakovane trpí na zápal ucha, preto sa potýka s nedostatkom spánku. Chcela by mať ďalšie dieťa, ale dosiaľ sa jej nepodarilo otehotnieť. Často je depresívna. Dcéra si vyžaduje takmer všetok jej čas, na prácu jej ho nezostáva dostatok. Jej matke sa po jej narodení objavila vážna depresia, trpí maniodepresívnou poruchou. Prvé mesiace po jej narodení sa o ňu starala teta. V jej živote mala teta veľmi dôležitú rolu – bola jej viac mamou než jej vlastná matka.

Predpis: Vernix 30CH, dvakrát týždenne: Vernix ako balzam na dušu. Očividne potrebuje ochrannú vrstvu. Materstvo je pre ňu príliš veľká úloha, najmä ak v jej novorodeneckých časoch matka absentovala.

Kontrola: po šiestich týždňoch sa cítila emocionálne silnejšia. Chcela pokračovať v liečbe. V marci 2012 ju postihol zápal dutín nad pravým okom, prejavil sa ako bolesť zuba. Ešte vždy sa cítila emocionálne lepšie. Predpísal som jej Lac maternum 200K, dva dni za sebou. Po dvoch dávkach ťažkosti ustúpili, potom sa už neukázala. Nedávno sa ku mne opäť objednala a žiadala ma o pomoc v boji s fajčením. Fyzicky aj emocionálne pôsobí vyrovnane.

Často predpisujem Vernix ako pridružený liek, keď sa dieťa či dospelý dostane do stavu precitlivenosti: všetko sa ho dotýka a lezie mu na nervy. Treba si predstaviť malé bezbranné dieťa v kolíske. V takých prípadoch funguje Vernix ako balzam na dušu – dodá ochrannú vrstvu. Treba si predstaviť, čo asi prežíva malé dieťa prvé dni v škôlke alebo žena, ktorá práve porodila, a jej bábätko ustavične plače.

 

Autor: Alex Leupen, Deborah Collins

Preložené z anglického originálu http://www.interhomeopathy.org/everything-is-too-much-three-cases-of-vernix-caseosa

Foto: pixabay.com

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: