Tento akútny prípad bol pre mňa náučný. Ukázal mi, aké blízke sú jednotlivé obrazy homeopatík a niekedy nie je jednoduché vybrať medzi nimi to správne.

Večer ma kontaktovala mamička 4-ročného chlapčeka, či by som jej nevedela pomôcť, pretože syn má už 2 dni horúčku. Včera poobede bol plačlivý a ospalý. Večer okolo ôsmej vystúpila teplota už na 39 C. Podala mu sirup proti teplote, ktorý vzápätí vyvrátil. Okolo druhej ráno bola teplota už veľmi vysoká a nevedela ju ničím stiahnuť. Kým teplota stúpala, mal zimnicu. Podala mu čípok proti teplote, ale ten znížil teplotu len na hodinku. Keď ho netriaslo a nemal už studené končatiny, tak sa veľmi potil.

 

Povedala: „Je plačlivý a chce byť stále iba so mnou, ale to on vždy, keď je chorý.“ Odmieta jedlo, ale pije veľa! Pije často, ale v malých množstvách. Má suché pery. Keď má vysokú teplotu chce studený vzduch a žiada si otvoriť okno. Pije studené nápoje a chce aj studený zábal. Keď je teplota nižšia, tak sa hrá, len má taký sklenený pohľad. Jazyk má povlečený a nepríjemne až hnilobne mu páchne z úst. Je mu skôr teplo, len keď mu stúpa teplota, má zimnicu.

Odporučila som homeopatikum ARSENICUM ALBUM 30CH 3x po 15minutách. Na druhý deň po homeopatiku mi písala mamička chlapčeka, že po lieku dieťa zaspalo a spalo celú noc. Teplota ustúpila a v priebehu dňa sa už nevrátila a dieťa bolo v poriadku.

Analýza

Keď je dieťa Arsenicum album choré, je plačlivé, úzkostné a chce byť pri matke, pretože matka je jeho bezpečie. To sme počuli aj od Dr.Yogesh Sehgal na jeho seminári – keď je dieťa Arsenicum album choré, chce byť pri matke, akonáhle je zdravé, už sa hrá aj samo. Vieme, že typické zhoršenie Arsenica je o 1-2 hodine v noci. Pije veľa a po malých dúškoch.

V Materii  medike od J.T.Kenta sa dočítame, že Arsenicum album má najprv chuť na teplé nápoje, ktoré pije po dúškoch a potom nasleduje potenie, stupňuje sa chlad, rastie smäd a pacient sa nedokáže nasýtiť studenými nápojmi. Keď pacient prekoná skorú fázu prudkej choroby, má pocit mrazenia, ale keď teplota stúpa, je mu horúco až tak, že má pocit, akoby sa mu varila krv v žilách.

Pre mňa bol nezvyčajný aj zápach z úst. Pre Arsenicum sú typické hnilobne zapáchajúce výtoky. Toto homeopatikum mi potvrdilo aj repertórium.

Uvažovala som ešte o homeopatikách Pulsatilla a Phoshorus

Pulsatilla – Horúčka zhoršená večer, dieťa je plačlivé, chce byť pri matke, túži po čerstvom vzduchu, zimnica počas horúčky, neznesiteľné teplo počas horúčky, chce studené obklady. Pulsatilla však nemá smäd a v tomto prípade dieťa pije veľa.

Phosphorus – Dieťa je plačlivé, úzkostné, chce byť pri matke a nemá záujem o nič. V tomto prípade sa dieťa hralo, hneď ako teplota trochu klesla. Zhoršenie tiež vo večerných hodinách okolo 21.00 hod. Pije studené nápoje a pije veľa naraz. Toto dieťa pilo veľa, ale po malých dúškoch. Má zimnicu a potí sa, zlepšuje čerstvý vzduch. Zvýšená chuť na jedlo. Tu dieťa stratilo chuť do jedla.

Každý človek je jedinečný a homeopatikum musíme hľadať na základe symptómov. Na tomto prípade môžeme vidieť aký minimálny rozdiel je v obrazoch týchto homeopatík a preto je veľmi dôležité, aby nám klient poskytol čo najviac informácii. Správne vybraté homeopatikum nám pomôže vrátiť organizmus do rovnováhy.

Marianna Furáková

Foto: pixabay.com

 

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: