Oxytocín – hľadanie materinskej lásky

Počas štúdia homeopatickej metódy Dominique Senn sme si spolu s našou študijnou skupinou uvedomili, že Syntocinon® sa stal takmer štandardnou liečbou počas pôrodu a dokonca aj počas cisárskych rezov a potratov, kedy sa podáva vnútromaternicovo vo forme injekcie.

Homeopatikum Oxytocinum sa v mojej praxi ukázalo ako dôležité pri odpovedi na otázku: „Kedy sa vaše ťažkosti začali?” Keď prišla odpoveď od narodenia” alebo v prvých týždňoch života”, Oxytocinum bolo často tým správnym homeopatikom. Videla som veľa druhov ťažkostí, ktoré vznikli z popôrodnej depresie (je to niečo hlbšie než len niekoľkodňové popôrodné baby blues) – alergie, bolesti kĺbov alebo bolesti chrbta, tráviace ťažkosti a samozrejme čokoľvek v gynekologickej oblasti.

 

Mojim najpozoruhodnejším prípadom bola žena, ktorá podstúpila asi pätnásť dobrovoľných potratov ako formu antikoncepcie. Mala zubný absces, ktorý zmizol do 24 hodín po užití Oxytocinum XM.

Môj pohľad na Oxytocinum, hormón puta, spočíva v tom, že môže viesť aj k odlúčeniu; vzťah matka-dieťa sa môže stať  natoľko prepojeným,  že v ňom už nie je miesto pre otca. Ten sa cíti odmietnutý svojou manželkou, ktorá nemá žiadne libido. Oxytocín som preto začala nazývať „hormónom rozvodu”, kedže som za posledných dvadsať rokov videla veľa takýchto prípadov.

Druhým aspektom intenzívnej väzby medzi matkou a dieťaťom je trávenie: môže to byť matka, ktorá sa bojí, že jej dieťa nepije dostatočne, alebo dieťa, ktoré odmieta jesť. Tiež som si všimla, že deti, ktoré zostávajú výhradne dojčené aj po uplynutí šiestich mesiacov, dostávajú rovnako ako ich matka nadmieru oxytocínu, čo sťažuje odstavenie. Je to ako keby sa matka a dieťa ocitli spolu v bubline, kde sa matka úplne odovzdala dieťaťu.

V mojej praxi pomohlo Oxytocinum rozptýliť toto obrovské a príliš náročné spojenie, ale vždy po ňom nasledovalo ďalšie homeopatikum. Použila som ho ako medziliek, ako pomoc pri hľadaní pružnejšej väzby s matkou, dokonca aj u dospelých.

Výskum oxytocínu a mužskej nevery

Ukazuje sa, že oxytocín, známy tiež ako hormón maznania”, má pozoruhodný účinok na mužov, ktorí ho užijú: zdá sa, že po homeopatiku majú menšiu túžbu začať vzťah mimo manželstva. Oxytocín, ktorý je obzvlášť známy pre svoju úlohu v pute medzi matkou a dieťaťom,  pomáha vytvárať blažený pocit, podobný tomu, ktorý ženy zažívajú, keď sú so svojim partnerom alebo keď prežívajú orgazmus. U mužov tento hormón vytvára silný pocit emocionálneho puta, čo im podľa výskumu bráni v nevere.

Izraelskí vedci zistili v roku 2012 súvislosť medzi oxytocínom a úspechom nových párov. Úroveň oxytocínu v krvi sa ukázala ako spoľahlivý indikátor pre budúcnosť vzťahu. Nedávno nemeckí vedci na univerzite v Bonne urobili ďalší krok vpred a zistili, že oxytocín nielen posilňuje emocionálnu väzbu medzi ľuďmi, ale aj bráni mužom nadväzovať mimomanželské vzťahy.

Prípad Deborah Collins

Muž šesťdesiatnik prichádza pre liečbu svojho čoraz silnejšieho kašľa. Kašeľ sa zhoršil do takej miery, že sa obáva, že naň zomrie. V minulosti bol liečený homeopaticky a dobre zareagoval na Staphysagriu, tá mu však nepomohla s jeho kašľom.

Zdá sa, že problém, ktorý sa v jeho príbehu opakuje súvisí s jeho vzťahom – alebo skôr nedostatkom vzťahu – s jeho matkou. Hoci bol kvôli tomuto nedostatku vzťahu na mnohých terapeutických sedeniach,  ťažký vzťah s matkou naďalej ovplyvňoval mnohé aspekty jeho života, najmä pokiaľ išlo o ženy. Bol štyrikrát ženatý a  štyrikrát rozvedený. Zakaždým cítil, že konečne našiel bezpodmienečnú lásku, ktorá mu vždy chýbala, ale keď mu ju jeho nová partnerka nedokázala dať lásku, ktorú očakával, hľadal inde.

Zdá sa, že jeho matka nebola vôbec pripravená na materstvo, keď bola tehotná. Mala veľa problémov pochádzajúcich z jej bolestného detstva a tvrdej matky, ktorá situáciu nezvládala finančne potom, čo ju opustil manžel. Spomína odlišné verzie narodenia syna, vrátane cisárskeho rezu, aj keď  nemá žiadne známky jazvy. Všetko, čo hovorí, iba posilňuje pocity môjho pacienta, že bol pre ňu príliš veľa, a nikdy nebol vítaný. V skutočnosti bol pre prvé tri roky svojho života ignorovaný až do takej miery, že sa ho nakoniec ujala staršia suseda a väčšinu dní počas svojej mladosti trávil s ňou. Bola pre neho oveľa viac ako vlastná biologická matka.

Tento „nedostatok prijatia”, spolu so snahou získať lásku pri akejkoľvek príležitosti, ukazovali  na Oxytocinum.

Predpis: Oxytocinum 200CH, neskôr 1M

Kontrola: Kašeľ sa znížil takmer okamžite na 5% z toho, aký to bol. Mohol opäť chodiť na dlhé prechádzky a už sa nebál, že zomrie na kašeľ. Ešte väčšia bola zmena vo vzťahu k jeho zosnulej matke. „V minulosti dokonca aj vtedy, keď som si na ňu iba pomyslel, cítil som hnev a frustráciu. Nedokázal som dokonca ani počúvať hudbu, ktorú milovala, ak som ju začul, okamžite som vypol rádio.  Teraz tú hudbu zámerne počúvam a napĺňa ma to pocitom lásky.”

Zdá sa, že nedostatočné puto medzi matkou a dieťaťom, z obdobia, keď žili spolu sa lieči. Nikdy nie je neskoro.

Kľúčové slová: popôrodná depresia, gynekologické problémy, oddelenie, vzťah matka a dieťa, nevera, odstavenie

Z anglického originálu na stránke http://www.interhomeopathy.org/oxytocin-in-practice-the-endless-search-for-mother-love preložila Alexandra Saundankar

Foto: pixabay.com

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: