24.10.2016, Bratislava

Vyhlásenie Slovenskej komory homeopatov k akcii „Hromadné predávkovanie sa homeopatikami“

V Bratislave sa dňa 23.10.2016 na Námestí SNP uskutočnila akcia s názvom „Hromadné predávkovanie sa homeopatikami“, ktorého cieľom bola diskreditácia homeopatie ako liečebnej metódy. Účastníci chceli požitím veľkého množstva homeopatických liekov naraz dokázať, že homeopatické lieky neúčinkujú a ich užívanie nemá žiadny efekt. Slovenská komora homeopatov považuje za potrebné v tomto vyhlásení v krátkosti poukázať na absurdnosť spomínanej udalosti, ktorá nemá s princípmi homeopatie vôbec nič spoločného a svedčí o neznalosti organizátorov o tých najzákladnejších pilieroch homeopatie.

Kto sa aspoň trochu zaujíma o homeopatiu, ten vie, že funguje na základe „princípu podobnosti“ („podobné sa lieči podobným“ – „similia similibus curantur“), ktorý definoval nemecký lekár Samuel Hahnemann (1755-1843). Tento princíp hovorí, že látky ktoré sú schopné v zdravom organizme vyvolať určité príznaky, môžu pôsobiť liečebne na podobné príznaky u chorého človeka. Tomuto princípu žiaľ organizátori predmetného nedeľňajšieho podujatia neporozumeli, inak by takúto akciu nikdy neusporiadali. Ak sa totiž pacientovi podá homeopatický liek, ktorý vôbec nezodpovedá jeho príznakom a nie je na daný liek citlivý, tak sa vôbec nič nestane.

Z tohto pohľadu je celé podujatie absurdné a jeho účastníci sa môžu cítiť oprávnene oklamaní, pretože to, čo sa na tom podujatí dialo, nemá so skutočnou homeopatickou liečbou nič spoločné. Je totiž úplne jedno, či pacient užije jednu tabletku homeopatického lieku alebo ho zje na kilá, ak nejde o presne vybraný liek, žiadne príznaky sa nemusia prejaviť. Výber homeopatického lieku pritom nie je vždy jednoduchá záležitosť a homeopat niekedy strávi celé hodiny hľadaním lieku, ktorý najviac zodpovedá príznakom pacienta.

Sme presvedčení, že každý človek má právo vybrať si spôsob liečby, aký mu najviac vyhovuje. Homeopatia je bezpečná a účinná liečba, ktorá pomáha dennodenne miliónom pacientov po celom svete a praktizuje ju státisíce lekárov. Ak chce niekto spochybňovať účinok homeopatických liekov, mal by to robiť profesionálne a odborne, prostredníctvom vedeckých štúdií a riadne zdokumentovaných vedeckých experimentov, nie prostredníctvom zavádzajúceho pouličného stánkového „divadla“ s názvom „Hromadné predávkovanie sa homeopatikami“.

MUDr. Vladimír Petroci

Slovenská komora homeopatov