Prišla za mnou pani s kašľom, ktorý trvá už viac ako štyri mesiace. Vybrala už tri antibiotika, podstúpila rôzne vyšetrenia, odbery a kultivácie. Po každej sérii vyšetrení jej boli predpísané lieky a antibiotiká. No kašeľ stále pretrvával. Táto mladá žena bola v tom čase na materskej dovolenke a starala sa o dve malé deti. Mala naozaj veľa povinností, bola dosť vyčerpaná a tento kašeľ ju ešte viac oberal o silu.

 

Pri vyšetrení mi povedala, že kašeľ prichádza v záchvatoch. Záchvat končí vykašlaním malého množstva hlienu. Kým ho ale vykašle, tak sa až spotí. Počas tohto záchvatu ju aj napne na zvracanie, ale zvracať nezačne. Pri záchvate kašľa si zvykne sadnúť a aj potom ešte dlho sedí kým sa upokojí a trošku si oddýchne. Je z toho vyčerpaná.

Kašeľ je skôr suchší, krčovitý, dusivý, bolia ju celé dýchacie cesty. Hlien cíti aj v nose resp. v nosohltane. Občas ju teraz aj pobolieva hlava. Bolesť je tlaková ako keby za čelom.

Je veľmi citlivá na studený vzduch. Keď vyjde von na prechádzku s deťmi, vadí jej studený vzduch ale nie je to priamo príčina, ktorá by vyvolala kašeľ. Vadí jej vdychovať studený vzduch a to aj nosom aj ústami. Kašeľ je cez deň aj v noci. Vo vnútri aj na čerstvom vzduchu.

Keď som sa začala zamýšľať nad týmto prípadom, mala som myšlienku, že by možno bolo dobre keby liek, ktorý jej dám zároveň súvisel s tým, že je to žena vyčerpaná starostlivosťou o jej dve maličké deti. Liečim celú rodinu a poznám situáciu, ktorá tam momentálne je. Je zvláštne, že pokiaľ ide o ňu vždy zvolí homeopatiu ako poslednú voľbu, keď už nič nezaberie. U ostatných členov rodiny je to naopak. Keď som sa jej na to opýtala, povedala mi, že je to preto lebo nemá na seba čas a ani silu rozmýšľať a následne mi volať. A tak si vezme to čo má poruke, antibiotika alebo analgetikum a hotovo.

Morské lieky okrem iného súvisia s témou materstva. Podľa všetkých príznakov, ktoré som mala k dispozícií som pani odporučila Corallium rubrum. Kašeľ sa týmto liekom do týždňa vyliečil.

Iný prípad s dlhotrvajúcim kašľom. Situácia aj príznaky však boli iné. U tejto pani kašeľ trval tiež už niekoľko týždňov. Bol suchý a bolestivý. Vždy keď kašľala musela sa posadiť, držala si hrudník, veľmi ju to bolelo a bola prítomná veľká únava. No napriek tejto únave pani celý čas chodila do práce. Bolo to pre ňu veľmi dôležité aj keď vôbec nie preto, že by si finančne nemohla dovoliť ostať doma. Proste do práce chodila veľmi rada, bola pre ňu dôležitá a usilovne a tvrdo pracovať bolo pre ňu vždy najpodstatnejšie a počas akejkoľvek choroby tomu nebolo inak.

V noci nekašľala vôbec alebo veľmi málo a celý čas bol prítomný veľký smäd.

Táto paní dostala liek Bryonia alba. Neviem ako rýchlo sa kašeľ vyliečil, pretože mi nikdy spätne nezavolá. Keď je zdravá okamžite začne pracovať na plný výkon. Zavolala mi až po polroku, keď mala zápal vaječníkov a vtedy som sa dozvedela, že kašeľ sa veľmi rýchlo doliečil.

 

Prípad 2

Zavolala mi pani, že nasledujúci deň ide do nemocnice na zákrok a že jej budú sťahovať zarastený necht. Poprosila ma či by som jej nevedela odporučiť z homeopatík nejaký liek aby sa jej rana dobre hojila a nehnisala jej. Odporučila som jej Arnicu. Zároveň som si pomyslela, že škoda, že mi nezavolala skôr, možno sme mohli skúsiť tento problém vyliečiť homeopaticky pretože táto pani sa chystala tento zákrok podstúpiť už tretíkrát. Keďže zákrok bol už naplánovaný, tak som do toho nezasahovala.

Stretla som po mesiaci jej dcéru a tá mi povedala, že rana sa hojila naozaj dobre a rýchlo. No po niekoľkých mesiacoch som sa s tou pani stretla a sťažovala sa, že necht, ktorý jej narástol, jej znova zarastá a bolí a brní jej celé bruško palca.

Dohodli sme sa na stretnutí a na základe dotazov som jej odporučila Myristicu 1 guľku raz mesačne. Počas nasledujúceho polroka mi priebežne volala, aby ma informovala o tom ako to prebieha a stále mi oznámila, že stav sa pomaly zlepšuje. Teraz sa stretávame len občas, lebo liečim aj jej rodinu a vždy sa opýtam, či je všetko v poriadku. Odvtedy pani nemá problémy so zarastajúcim nechtom.

 

Prípad 3

Mladému mužovi po operácii pri ktorej podstúpil odstránenie apendixu, sa rana takmer úplne zahojila. Po nejakom čase sa však začala rana otvárať a hnisať. Pravidelne navštevoval ošetrujúceho lekára, ktorý mu ranu vždy ošetril a potom niekoľkokrát predpísal antibiotika. Po roku sa situácia nezlepšovala, práve naopak a urobila sa už aj fistula. Liek Calendula mu tento stav vyliečil a za necelý mesiac sa rana úplne zacelila. Je to výborný liek na akékoľvek poranenia a na pooperačne stavy na podporu hojenia jazvy.

Tento liek používam u týchto stavov často a taktiež dobre poslúžil jednému staršiemu pánovi po zložitej zlomenine stehennej kosti a po následnej osteosyntéze. Rana sa veľmi zle hojila. Okrem toho, že sa hojila zle, raz ročne začala hnisať a otvárala sa. Trvalo to niekoľko týždňov kým sa ako tak zahojila. Vždy podstúpil antibiotickú liečbu až nakoniec po niekoľkých rokoch ani tá nestačila a nasledoval zákrok kde sa vykonala revízia rany. Po tomto zákroku boli opäť podané antibiotika no jazva sa hojila veľmi zle. Celé to niekoľkoročné obdobie som sa na to dívala a homeopatickú pomoc som opakovane ponúkala. Až keď zo strany ošetrujúceho lekára bol nahrnovaný opakovaný zákrok kvôli opätovnej revízii rany, tak sa tento pán teda na mňa obrátil, či by sme to neskúsili s homeopatiou. Do mesiaca bola jazva zahojená. Odvtedy už prešlo pár rokov a nikdy sa jazva nezapálila ani nezahnisala.

V obidvoch prípadoch bolo odporúčané užívať Calendulu aj rozpustenú vo vode a čistiť s týmto roztokom ranu alebo na ranu aplikovať obklady respektíve prelievať ranu týmto roztokom.

 

Mgr. Olívia Schriffel

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: