Syndróm zmrznutého ramena a karpálneho tunela

Mladá 40ročná žena prichádza s problémom bolestí horných končatín, bolesti má najmä v ramene a zápästí ľavej ruky, občas ju bolí aj pravá ruka, ale pohybom bolesť prejde. Bolesť vľavo je horšia, prechádza od ramena cez lakeť smerom dole k zápästiu, končí v prostredníku ľavej ruky. Svoje bolesti opisuje ako veľmi silné, lámavé s pocitom stŕpnutia a stuhnutia.

 

Bolesti ju budia v noci, nevie si nájsť úľavovú polohu, ruku si vykladá na nočný stolík, skúša meniť strany a neležať na nej, nakoniec ale musí vstať z postele a poprechádzať sa. Snaží sa boľavú ruku rozhýbať, dvíha ju hore a dole alebo ju necháva voľne visieť , masíruje si ju to jej robí dobre. V ruke jej puká a praská. Bolesti sú nepríjemné aj ráno po zobudení, prvý pohyb rukou je veľmi bolestivý. Bolesti ustúpia v teplej sprche a zlepšia sa teplom, aplikovaním výhrevnej podušky. Problém je horší v jeseni a v zime.

Vyšetrenie u odborného lekára potvrdilo syndróm zmrznutého ramena a karpálny tunel na ľavom zápästí. Predtým ako podstúpi doporučovanú operáciu zápästia, chcela vyskúšať homeopatickú liečbu.

Sama seba opisuje ako veľmi pracovitú, pracuje na plný pracovný úväzok, má 2 školopovinné deti , obidve majú vážne zdravotné problémy, často končia v nemocnici. Okrem toho sa strieda v starostlivosti o svojho otca, so svojou sestrou. Otec je ležiaci, počas pracovného týždňa musí mať opatrovateľku, večery a víkendy je starostlivosť na ich pleciach. Je veľmi svedomitá v práci, má rada ak sú všetky veci tak ako majú byť, v poriadku, načas a na svojom mieste. Robí si veľa starostí, je stále v očakávaní zlých správ, či už kvôli svojim deťom alebo kvôli otcovi. Nepamätá si, kedy sa naposledy cítila uvoľnene. Zvláda ťažké životné situácie, snaží sa svoje emócie nedávať najavo, nechce svoje okolie znepokojovať. Stojí nohami pevne na zemi. Pracuje ako pomocná účtovníčka, jej práca je stále rovnaká, opakujúca sa, je viazaná na účtovné termíny. S prácou je spokojná, má v nej dobrý systém, nechcela by ju zmeniť.

Na základe uvedeného som vybrala liek Rhus toxicodendron , podala som ho v nízkej potencii 9ch 2x denne počas jedného týždňa. Bolesti ustúpili skoro úplne. Dôležité pre ňu je, že ju bolesti v noci nebudia, potrebuje byť každé ráno oddýchnutá, aby vládala pracovať. Ak sa bolesť opäť objaví, hlavne po väčšej fyzickej záťaži, sama siahne po tomto lieku, a jednorázovo ho užije. Operáciu odložila na neurčito. Skúsiť homeopatiu stálo zato, povedala mi pri našom poslednom rozhovore 🙂.

Ing. Popadičová Alena

Na podobnú tému: