Tento prípad bol v roku 2014 uverejnený v decembrovom vydaní časopisu Interhomeopathy.

Klientom je 85 ročná pani. Prichádza veľmi pomaly a sťažka. Pred troma rokmi mala pásový opar, odvtedy má veľké bolesti v páse, po pravej strane od chrbtice až po pupok.

 

Páli ju to pri chôdzi. Keď si na miesto zatlačí, tak sa bolesť zmierni. Niekedy, keď sa viac hýbe, napríklad pri varení, ju to bolí viac. Bolesť sa zmierňuje, ak si na chvíľu sadne.

Anamnéza

-Problémy so srdcom, angína pectoris, občas cíti bolesť pri srdci.

-Vysoký krvný tlak

-Chronická obštrukčná choroba pľúc. Je dýchavičná, bolí ju na hrudi na pravej strane, užíva kortikoidné spreje.

-Pravá oblička je nefunkčná, asi 10 rokov chodí k nefrológovi

-Má časté zápaly močových ciest. Pálenie je počas močenia a po močení, chodí často cikať. V noci musí ísť na toaletu 7-8 krát.

-Diabetes typu 2, berie lieky a drží dietu.

Má rada ovocie a zbožňuje jablká.

-Pred desiatimi rokmi jej vyoperovali hrčku v prsníku a absolvovala chemoterapiu, potom sa po dvoch rokoch objavil v močovom mechúri nádor veľkosti lopty. Ten jej vyoperovali.

P: Pracovala som 40 rokov a nebola som práceneschopná ani deň. Rada chodím bosá, len keď zakašlem tak viem, že si musím dať ponožky. Keď ležím v posteli, musia mi nohy trčať spod periny. Vyoperovali mi žlčník. Dlho som to odkladala a išla som na operáciu až na poslednú chvíľu

PH: Čo sa dialo pred troma rokmi?

P: Manžel mi zomrel, keď sme boli spolu 3 roky. Bol mladý, pracoval ako rontgenológ, zlyhal mu organizmus a v priebehu dvoch dní zomrel. Bolo to zlé, nevedela som sa sústrediť. Keď som v práci písala na stroji, nevidela som písmená. Asi pol roka predtým som v štvrtom mesiaci potratila. Potom som si vzala jeho priateľa. Pomáhal mi, keď mi bolo najťažie. Už sme manželia 50 rokov.

Do rozhovoru vstúpi jej dcéra:

„Pred troma rokmi ste zatepľovali dom a môj brat s tým nesúhlasil, hoci sa na tom finančne nepodieľal. Vykrikoval mame, že rozhadzujú peniaze“

P: On si myslí, že vie všetko lepšie ako ostatní. Nepáčil sa mu spôsob, ako pracovali. Kričal po mne, nech si pokojne bývame ako prasatá. O nič sa nestaral. Sami sme všetko upratovali. Povedala som mu, že ak sa mu to nepáči, môže odísť. Aj to urobil. Keď sa po dvoch mesiacoch vrátil, rozprával sa len s otcom. Myslí si, že vie lepšie ako hovoria druhí. Vadili mu čiary, ako kládli dlažbu, mne nevadili. Bolelo ma to. Cítila som smútok a bolesť, pretože som sa svojím deťom snažila dať všetko. My sme mali doma rodičov v úcte. 

Bolí ma to už veľmi dlho, hoci to skrývam. Myslím, že na môjho syna zle vplýva jeho priateľka. Nemám ju rada. On už nemá vlastný názor. Pýtam sa niekedy samej seba, či je osudom dané, aby človek trpel. Neviem pochopiť, že dospelý človek nemá svoj názor a počúva iných, čo mu zle radia.

Potom začali moje ťažkosti. Mala som pocit, akoby ťahal niekto tenký povrázok po mojej koži. Štípalo to. Tri dni sa to zhoršovalo, potom sa objavil výsyp. Trval asi týždeň, potom sa na jeden deň stratil. Potom zas 3 týždne a po pol roku sa zas objavil. Ale bolelo to celý čas.

PH: Aká ste?

P: Neviem sa hádať, poviem si svoj názor, veď už mám dosť rokov, ale nikdy som sa nehádala. Ani som nikoho neohovárala. Sme ľudia, každý sme iný a každý máme svoje chyby.

PH: Je niečo, k čomu by ste sa prirovnali?

P: K stromu, ten všetko znesie. Môj obľúbený strom je jabloň. Keď som bola mladá, mala som spolužiačku, ktorá mala 15 súrodencov. Mali jabloň, ktorá mala bohaté plody. Vždy som si hovorila, že tá jabloň je ako ich mama. Ona bola taká dobrá, tak pekne sa o tie deti starala. Keď zomrela, vypýtala som sa zo školy na pohreb.

Nikdy som si nerobila v živote problémy. Keď boli deti malé, tak som sa z nich tešila, sedávala som pri posteli. O láske radšej pomlčím.

PH: Boli s tou láskou nejaké problémy?

P: Ani by som nepovedala. (Usmieva sa, keď to hovorí).

 

Analýza

Je zvláštne, že pacientka hovorí veľa o deťoch, ale v celom prípade nevidím muriatický aspekt. Horúce chodidlá, o ktorých rozpráva, potvrdzujú skôr sulfur. Dokonca sama od seba rozpráva o smrti svojho manžela o jeho priateľovi, ktorý sa stal manželom. Verím, že keby do toho dcéra nezasiahla, rozhovor by sa uberal celkom iným smerom.

Sulfurický aspekt vidíme aj v tom, že pacientka nerieši to, aká je matka. Trápi ju skôr, že sa nechá jej dospelý syn negatívne ovplyvňovať svojou manželkou.

 

Repertorizácia

GENERALS – PAIN – herpes zoster; after

BLADDER – INFLAMMATION – chronic cystitis

GENERALS – SIDE – right

RESPIRATION – DIFFICULT

CHEST – ANGINA pectoris

 

Jedným zo štyroch liekov, ktorý pokrýva všetky rubriky je Prunus spinoza.

Pacientka spomína vo svojom príbehu jabloň, ktorá patrí do rovnakej čeľade ako Prunus spinosa a zároveň má veľkú chuť na jablká. Akoby ma chcela viesť a dať mi smer, len aby som náhodou neodbočila z cesty.

 

Predpis

Prunus spinosa 30CH , 2 globulky rozpustené vo vode s alkoholom, podávané denne 2 kvapky. Pre tento spôsob dávkovania som sa rozhodla z dôvodu, že má pacientka veľa chorôb a berie pomerne veľa liekov. Potenciu LM som k dispozícii nemala.

 

Kontrola po mesiaci

P: Vo chvíli, ako som začala užívať kvapky sa bolesť zmierňovala a bola som uvoľnenejšia. Predtým som si musela sadnúť, keď som sa chcela v posteli otočiť. Teraz sa dokážem otočiť aj v ľahu. Predtým som nemohla takmer chodiť, musela som si často sadnúť. Teraz už prejdem omnoho viac.

PH: Ako je to s Vaším cikaním?

V noci už chodím na toaletu len 3-4 krát. Stále to páli, ale menej, zmiernilo sa to. Len sa zobudím, idem na WC a zas rýchlo zaspím. Ráno sa budím odpočinutá.

Snívalo sa mi ako som bola niekde loďou. Páčilo sa mi to. Ja som kedysi veľa cestovala, chodili sme aj po mori, boli sme v Turecku, Bulharsku.“

Stále cítim pálenie na povrchu kože. Pýtala som sa dcéry, či sa mi tam neobjavila nejaká vyrážka. Predtým to bolelo viac, cítila som aj určitý tlak vo vnútri.

Predpis

Pokračujeme v užívaní Prunus spinosa 30 CH 2 kvapky denne

O mesiac mi zavolala jej dcéra, že matku už koža vôbec nebolí, má sa veľmi dobre, a preto je kontrolné vyšetrenie zbytočné.

 

Mgr. Pavlína Hollá, SAKHom

www.mojahomeopatka.sk

Fotografia: pixabay.com

 

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: