Pokúšala som sa skryť pred svojimi problémami: Venus mercenaria

56 ročná žena opisuje svoj problém: post-traumatický stres, úzkosť, záchvaty paniky, nespavosť, ekzémy a alergie.

Prvý dojem z tejto dámy je, že vyzerá ako smutná Botticelliho Venuša po  tridsiatich rokoch. Má neprimerane dlhé, plavé vlasy a oblečené voľné neforemné šaty. Prekvapil ma jej neupravený vzhľad. Krátko som sa s ňou stretla už v minulosti asi pred 10 rokmi. Vtedy mala krátke čierne vlasy a  tmavý nohavicový kostým. Teraz vyzerá skľúčene. Sedí apaticky, s rukami prekríženými cez brucho. Pôsobí krehkým dojmom.

 

Trpí post-traumatickým stresom spôsobeným autonehodou pred šiestimi rokmi. Táto nehoda sa stala po niekoľkých mesiacoch od teroristických útokov v Londýne. Vyhla sa explóziám len o pár minút. „Viem, že je to iracionálne, ale cítim, že boli mierené na mňa.“ Následkom tohto šoku bolo nervové zrútenie. Nemohla spávať, prekonala niekoľko záchvatov paniky sprevádzaných zrýchleným búšením srdca a vybudovala si fóbiu voči mestu. Predčasne ukončila svoju kariéru partnera v  právnickej firme.

Cez deň leží na gauči, v noci nemôže spať a zobudí ju aj nepatrný zvuk. Keď má pocit, že hluk bol spôsobený bezohľadnosťou, nedokáže zaspať naspäť.

Víkendy trávila v prenajatom vidieckom dome. Chcela ticho a pokoj, zhoršoval ju hluk a spoločnosť. Vtedy začala byť podráždená a kritická (DD Nux vom). Bola veľmi vyvedená z miery, keď sa majiteľ rozhodol dom predať. „Dočasne“ sa presťahovala k príbuzným a odkladala riešenie a  kúpu nového domu.

„Nedokážem sa zaoberať finančnými alebo právnymi záležitosťami. Snažím sa ujsť pred všetkým úradným. Keď vidím úradnú obálku, neviem ju otvoriť. Chytí ma záchvat paniky, búšenie srdca  a neotvorím ju.“

Denne vypila 6-8 plechoviek energetických nápojov, ale tvrdí, že kofeín na ňu nepôsobí. Nedodáva jej energiu, ale v noci nemôže spať. Dávala si „kokteil“ voľnopredajných liekov ako antihistaminiká na alergie a lieky na spanie. 

Pred 18 mesiacmi sa u nej objavil ekzém. Bolo to obdobie, keď sa musela vysťahovať z vidieckeho domu. Začínal sa jej na členku a rozširoval sa ďalej po nohe a po celom trupe, až na chrbát a brucho. Je to červená vyrážka so suchými vezikulkami. „Svrbí to a dráždi, je to ako vlhký piesok.“

Opisuje záchvaty paniky, keď dostane úradnú obálku. „Pociťujem nával adrenalínu, srdce mi divoko búši, zaleje ma studený pot, hyperventilujem, ako keď vás niečo náhle šokuje. Je to hrozný pocit, že sa má stať niečo desivé.“

Nie je vydatá a nemá ani deti, ale finančne podporuje deti svojich príbuzných. Platí náklady na ich domácnosť a tiež ich podporovala počas štúdia na univerzite.

Čítanie kníh o zdraví v nej vyvoláva nevoľnosť.

Jej práca jej neposkytuje intelektuálne výzvy. Číta „nežné a dôvtipné“ romány ako rozptýlenie od vecí, pred ktorými sa snaží skryť. „Nepozerám správy, nedokážem zniesť vedomie, čo všetko zlé sa vo svete deje. Musela som to odstrihnúť, som príliš empatická. Všetci tí chudobní ľudia v Assisi, ktorí kvôli zemetraseniu prišli o svoje domovy.“

Tento svoj súcit skrýva. Túto dobrosrdečnú ohľaduplnosť skrýva za podráždenosť. Je extrémne uzavretá a odmieta hovoriť o svojom osobnom živote. „Nedokážem zniesť, keď sa mi psičkári prihovárajú a pýtajú všemožné osobné otázky. Je to veľmi vtieravé a vždy ma to rozčúli. Skôr než si to uvedomíte, tak vám úplne cudzí človek povie všetko o svojich deťoch a vypytuje sa, kde bývate.“

Po roku bývania u príbuzných zatúžila po vlastnom priestore. „Som v strašnej neistote, nedokážem sa o ničom rozhodnúť, pokiaľ nie som vo svojom vlastnom. Mám rada izoláciu.“

Tiež spomína súrodeneckú rivalitu ohľadom toho, kto má krajšie zuby a nechty. Tvrdí, že jej sestra závidí nechty, ktoré sú silné a elegantné a to aj napriek tomu, že v detstve nepila mlieko. Nemá rada vlhký a studený vzduch, prievan a cvičenie. „Mám veľmi slabé členky, vždy sa mi vymknú.“

Vybavuje si incident z detstva. „Bola som veľmi dobrým plavcom, ale voda bola príliš silná a unášali ma vlny. Kvôli spodnému prúdu som sa nemohla dostať späť na pevninu. Na surfe som sa musela pridŕžať brehu, aby som sa naň dokázala dostať.“

Čakala som od nej, že mi povie, aké desivé to bolo – keďže záchvat paniky opísala už len pri myšlienke otvorenia úradného listu. Ale ona bola vzrušená. Bola to najenergickejšia časť tohto prípadu.

„Bola som nadšená. Milovala som skákanie do vĺn, do obrovských vĺn oceánu. Prerezala som sa cez vlny a vyšla som na ich druhej strane. Vlny vás vyhodia na breh.“

„Nenávidím byť na piesku, piesok sa dostane všade, aj do štrbín a svrbí (HG: začala si škrabať ekzém na členku). Mokrý piesok sa mi lepí na nohy, dostane sa na moju pokožku, škrabe a ubližuje. Prenikne všade a núti ma zaťať zuby. Nevadilo by mi to, keby bolo teplo a slnečno a piesok by bol suchý. Vlhký piesok dráždi moju pokožku.“

„Viem, že sa odkláňam od témy, ale zvyknem takto bezcieľne „plávať“. Neviem sa tomu postaviť. Nedokážem čeliť tomu, že niečo treba spraviť. Proste predstieram, že to neexistuje. Pred všetkým sa skrývam.“

Predpis: Venus mercenaria 200C

Kontrola

Po mesiaci: pacientka absolvovala zubné ošetrenie, ktoré dlho odkladala. Zvyčajne potrebuje sedatíva, kvôli strachu zo zubára. Je znepokojená z nepríjemného pocitu kloktania slanej vody, vadí jej to, ako sa soľný roztok rozstrekne do diery po vytrhnutom zube, do jej nosa a nosových dutín. Vystrekujúca voda cez ten otvor/lievik, jej pripomína reč škeblí.

Už nepije energetické nápoje a je bez akýchkoľvek abstinenčných príznakov. Prestala brať lieky na spanie a antihistaminiká, nemá žiadne alergie a už spáva lepšie. Ekzém je na ústupe a jej pokožka už nesvrbí.

Šesť týždňov: prenajala si domček na pláži na krátku prímorskú dovolenku a chodieva na prechádzky na útes. Je plná energie, oveľa viac ako za posledné roky. Nikdy nemala rada pohyb, vždy sa bála, že si vyvrtne jej „slabé členky“, takže sa nepúšťala do strmších prechádzok. V šoférovaní je  istejšia. Už len myšlienka na šoférovanie jej od nehody zvykla spustiť záchvat paniky. Je menej podráždená a viac tolerantná k spoločnosti ľudí. Má nádchu, ktorá je „stredne dráždivá, no nie vysiľujúca“ (ľudia okolo nej ležia v posteli s chrípkou).

Po dvoch mesiacoch: stále býva u príbuzných (je to o rok dlhšie ako chceli). Vie, že by sa mala postaviť tej výzve a odsťahovať sa. Stále má   obavy z právnej korešpondencie. Zatiaľ však žiadny úradný list neotvorila. Cítim, že veľmi potrebuje podporu jej homeopatika.

Predpis: zopakovať Venus mercenaria 200C

Po troch mesiacoch: nepociťuje žiadnu obavu z toho, že sa presťahuje. Skontaktovala sa s advokátom, realitným maklérom a kúpa priaznivo pokračuje. Po prvýkrát spomenula, že má nadváhu. Počas šiestich rokov apatie veľa pribrala (25kg). Popasuje sa s diétou a plánuje si spraviť magisterský titul, keď sa presťahuje do vlastného. Teším sa.

Štyri mesiace: nastalo zabrzdenie. Rodinný miláčik jej zomrel v lone. Ochraňuje svoju rodinu, zabezpečuje ich, no musí čeliť finančnej realite, čo ju desí. Zle spávala po tom, čo ju smrť rodinného miláčika rozladila, dala si tabletku na spanie a odvtedy ju svrbí pokožka.

Je sklesnutá. Povedala mi, že vždy trochu cítila nezmyselnosť života.

Pod podráždenosťou a úzkosťou sa odkryla ďalšia úroveň zodpovedajúca homeopatiku  Venus mercenaria. David Johnson tvrdí, že tento liek je bez záujmu (ennui), znudený (boredom) a trpí depresiou (depression). Nemá žiadnu kariéru, žiadnu prácu, žiadny sociálny život, žiadnu vášeň a čelí odchodu z rodného domu. Izolácia jej pomohla zbaviť sa stresu z prepracovania a tiež sa vyhla hluku od ostatných ľudí, ktorý ju rušil. Ale izolácia jej už nestačí. Potrebuje niečo, na čo sa bude tešiť. Cítim, že toho v živote potrebuje viac. Žiaľ, finančné záležitosti a lieky na spanie zhoršili jej symptómy. Ale pod týmto všetkým, popri vyvolaní stázy, nastáva pokrok. Už sa tak neskrýva pred svojimi problémami a snaží sa im čeliť.

Tichý žiaľ pripomína Natrium muriaticum (základ pre mnohé morské homeopatiká), obavy z financií zase Calcareu carbonicu, no nespomína jej vlastné zabezpečenie, skôr sa obáva o zaistenie jej príbuzných, no bez toho, aby musela vyjsť zo svojej komfortnej zóny a zaoberať sa rozpočtom. Chce to všetko „zavrieť do škatule“. Toto je prípad Venus mercenaria.

V podobnej situácii dal v prípade Limpet Geoff Johnson vyššiu potenciu – 1M, keď po úmrtí nastalo zabrzdenie liečenia (bližšie informácie na Interhomeopathy). Bolo by logické opakovať alebo zvyšovať potenciu, ale cítim, že 1M by v tomto prípade spôsobilo príliš veľký tlak. Táto Venus sa cíti  zraniteľne a ja chcem postupovať citlivo. Fyzické symptómy pokladám za náznak od ich „tvorcu“, aby som zostala pri nižšej potencii a potom postupovala smerom k vyšším potenciám.

Predpis: Venus mercenaria 30C, denne počas celého týždňa

O dva týždne neskôr: objednala si ďalšiu dovolenku pri mori, aby sa mala na čo tešiť. Napreduje s kúpou domu a tiež robí pokroky vo svojom živote.

Toto je len začiatok prípadu, bude trvať ešte veľmi dlho než sa úplne zotaví a prejaví svoju energickosť. Aj napriek nedostatočnosti nadobličiek a šiestim rokom úzkosti, záchvatov paniky, vyhýbania sa a apatii, spravila vo veľmi krátkom čase pozoruhodný pokrok a pomaly sa vracia do reality, musí čeliť skutočným veciam, má radosť zo života a plánuje skvelé výlety.

Analýza

Je to skoro ako prípad Calcarea carbonica s pár odlišnosťami a zaujímavým smerovaním ku komplementárnym homeopatikám k Sepii: Nux vomica a Nitric acid. Hoci sa v tomto prípade nekladie dôraz na predátora alebo korisť,  rivalita ohľadom zubov a nechtov poukazuje na zvieraciu ríšu. Pacientka je vnímavá k životnému prostrediu, ale nebadať u nej žiadne gestá ani polaritu typickú pre rastlinnú ríšu. Podobne, nie je tu žiadny nedostatok typický pre minerálne lieky alebo  deficit minerálov. Je to všetko o mäkkýšoch: srdečná zvnútra no tvrdá navonok, ohrozená zvonka, ale ochraňujúca svoj domov, nepripúšťa si strašné veci. Morské slová sú prinášané na vlnách, energia stúpa pri opise zdroja –  prerezávanie sa cez vlny, zahrabaná v piesku.

Venus mercenaria je škľabka alebo škebľa, botanicky venuška hladká (Clam). Je to lastúrovitý mäkkýš, ktorý svoju lastúru zatvára na ochranu. Podobne ako Calc. Carb., aj Venus mercenaria je vnímavá na dojmy, zasiahnutá smutnými príbehmi, strašnými správami, nepripúšťa ich, má averziu k zmenám, je znepokojená, že sa musí presťahovať. Ochorenia zahŕňajú: záchvaty paniky, podráždenie a agresiu voči hluku.

Ekzémy a podráždenie pokožky sú spôsobom, ktorým sa podráždenosť prejavuje. V tomto prípade Venus opisuje kožnú vyrážku ako iritujúci mokrý piesok na pokožke, ako mokrý piesok v štrbinách.

Mäkkýše sa skrývajú do piesku a ľudia, ktorí potrebujú toto homeopatikum, majú tendenciu robiť to isté, „skrývať hlavu do piesku“, odkladať a zdráhať sa čeliť veciam, ktoré dlho odkladali.

Rubriky pri repertorizácii viedli ku Calc. Carb. a potom bolo potrebné odlíšiť homeopatiká, ktoré majú podobné témy ako Calc carb.. Venus mercenaria túži po samote,  izolácii (Calc. carb. sa teší z tepla rodiny). Podobne ako sa mäkkýše tuho zavrú, „sklapnú“, aby ich nič nerušilo, ukázalo sa, že pacienti v stave Venus majú veľký cit pre súkromie, neznášajú obťažovanie a majú averziu k vypytovaniu. Preferujú ticho a pokoj ako ustricové perly (oyster´s Pearl), avšak kým pacient v stave Pearl sa cíti ochromene, klaustrofóbne, nešťastne v izolácii a rozdrvený vo vnútri svojej ulity, pacient v stave Venus prahne po vlastnom priestore a úplnej izolácii. 

Škľabky a mušle sa v minulosti používali ako platidlo pri podpísaní zmluvy alebo dohody v tradičných kultúrach. Venus mercenaria je ambicióznejší než Calc. Carb., viac zarába a je úspešný a štedrý pri finančnom zabezpečovaní druhých. V prípade Venus, sa pacientka roky zaoberala právnymi kontraktami, no v štádiu vyhorenia si „skryla hlavu do piesku“ a vyhýbala sa akémukoľvek zaoberaniu sa právnymi či finančnými záležitosťami.

Prekvapivo, mušle menia počas svojho života pohlavie z mužského na ženské. Pacient v stave Venus môže stráviť prvú polovicu svojho života v „mužskom svete“ napríklad v kariére a potom zmení životný štýl. Môže sa vyskytnúť rozpoltenosť medzi tradičnými mužskými a ženskými rolami.

Zatiaľ čo sú ustrice fixované na jedno miesto, škľabky plávajú, prerezávajú si cestu cez vlny. Ležia na pláži a zahrabávajú sa do piesku. Vystrekujú vodu cez lievikovitý otvor, keď ich niečo vyruší.

Pri určení lieku mi pomohla nečakaná veta o vystrekujúcej vode (z diery po extrakcii zubu do nosa a prínosových dutín). Po homeopatiku hovorila potvrdzujúcou rečou „škľabiek“.

Kľúčové slová: zahrabať hlavu po piesku, more, vlny, plávanie, ochrana, súkromie, podráždenie, zatvoriť škatuľu, ulita, škebľa, lastúra

Autor: Carolyn Burdet

Zdroj: http://www.interhomeopathy.org/i-bury-my-head-in-the-sand-a-case-of-venus-mercenaria

Foto: pixabay.com

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: