Krátke prípady vyriešené Boenninghausenovou metódou

Vďaka narastajúcemu záujmu o homeopatickú liečbu sa homeopatia za 200 rokov svojej existencie veľmi rozvinula. Neustále pribúdajú techniky a metódy, ktoré túto alternatívnu terapiu rozvíjajú, zjednodušujú a zefektívňujú. Jednou z nich je aj metóda polárnej analýzy vyvinutá Boenninghausenom a neskôr rozvinutá pediatrom Dr. Heinerom Freiom.

Je to prvá metóda, po ktorej siahnem pri akútnych prípadoch. Jej veľkou výhodou je rýchlosť. Na odobratie a následnú analýzu prípadu mi stačí pol hodina. Ďalšou výhodou je, že homeopatiká, ktoré sa pri nej používajú, sú väčšinou ľahko dostupné a klient si ich nemusí objednávať zo zahraničia. Má však aj svoju nevýhodu: Vyžaduje totiž od klienta určitú prax v pozorovaní, pretože výber lieku je založený výhradne na modalitách. Modality sú faktory, ktoré stav klienta zhoršujú alebo zlepšujú. Pri troche praxe to však zvládne každý človek, ktorý má o homeopatiu vážny záujem.

Prípad č.1: Vysoký krvný tlak

V máji 2016 ma klient požiadal o „prvú pomoc“. V tom čase bol veľmi vyťažený. Mal veľa pracovných povinností, zároveň predával svoj byt a kupoval si nový. Výsledok bola vysoká hypertenzia, pocit horúčavy na tvári, bolesť hlavy, pískanie v ušiach a celková vyčerpanosť. Tieto príznaky sa stupňovali niekoľko týždnov. Odporučil som mu čo najrýchlejšiu návštevu lekára a poslal som mu Homeopatický dotazník pre srdcovo cievne ťažkosti (1). Na základe vyplneného dotazníka uvedeného nižšie som odporučil homeopatikum Pulsatilla 200 CH, jednu dávku.

Nasledujúci deň mi klient oznámil celkové zlepšenie príznakov o 50 percent. O dva dni sa tlak znížil zo 170/95 na 135/85. Na tretí deň sa cítil výborne, nemal žiadne príznaky a tešil sa na fyzickú aktivitu. Homeopatikum chce v budúcnosti používať ako tonikum, čo som mu samozrejme, neodporúčal.

Prípad č.2: Prechladnutie

V marci 2016 ma požiadal o pomoc kamarát. Mal bežné príznaky prechladnutia, ako bolesť hrdla, bolesť hlavy, upchatý nos, únava, pocit pálenia očí a mierne zvýšená teplota. Poslal som mu Homeopatický dotazník na liečbu akútnych ochorení (2). Na základe príznakov, ktoré uviedol som mu odporučil užiť jednu dávku homeopatického lieku Cantharis v potencii 200 CH.

Na nasledujúci deň hlásil zlepšenie o 80 percent. Bolesť hrdla a hlavy úplne ustúpila, rovnako i opuch nosnej sliznice. Výtok z nosa v nasledujúcich dňoch postupne odoznel.

Repertorizacia z programu Boenninghausen

Komentár:

Z oboch prípadov som získal dôležitý poznatok. Pri akútnom predpise homeopatík je potrebné zamerať sa len na príznaky, ktoré spôsobilo ochorenie a netreba brať do úvahy celkový mentálny obraz – povahu pacienta, keď je zdravý. Ani jeden z týchto klientov totiž nezodpovedá psychologickému obrazu predpísaného lieku, aký nájdeme v odbornej homeopatickej literatúre. Ba práve naopak. Kvôli úplne odlišnej psychologickej dispozícii klientov som mal veľké pochybnosti či homeopatikum, ktoré som vybral, zaberie. Našťastie, nedal som sa odradiť, a tak mohli lieky rozvinúť svoj liečivý účinok.

Ing. Tomáš Výboch, SAKHom

Odkazy:
(1.)
(2.) http://static1.squarespace.com/static/520f6c38e4b01b013b22f419/t/56324940e4b0556b3ba6e8a5/1446136128079/AcuteEarNoseThroatEye.pdf

Ilustračné foto: pixabay.com