AKÚTNE  ONEMOCNENIE

Poradiť homeopatický liek na akútnu nemoc nie je v homeopatii jednoduché, vždy je potrebná konzultácia so svojim homeopatom, pokiaľ o homeopatii veľa nevieme. A preto sa pokúsim poradiť, ako si pomôcť v prípade nutnej pomoci. Nemusí sa jednať o presný liek práve pre vás, pokiaľ o ňom budete rozhodovať vy sami, ale môžete sa k nemu priblížiť, aby vám pomohol na svojej úrovni. Poprípade skúsil iný homeopatický liek.

Pokiaľ sa niekto chce liečiť s homeopatiou, je dôležité, aby použil svoje pozorovacie schopnosti a vnímal  všetko , čo je rozhodujúce pre výber  homeopatického lieku, a to napr.: Začiatok nástupu nemoci, ráno či večer, rýchly nástup nemoci, či pozvoľný. Onemocnenie vzniknuté zo zimy, z nachladenia, z tepla, z prehriatia, z vystavenia  sa vetru, zo stresu, z fyzického či psychického vypätia. Nemoc nastúpila rýchle, či pomaly, bolesť v krku začala na ľavej strane, či na pravej. Teplota je stála alebo nestála, nastúpila okamžite či pozvoľna. Je veľký smäd, alebo nechceme piť, máme chuť na teplé nápoje či chladné.  Bolesť sa zlepšuje pokojom či pohybom, teplom či chladom. Chceme spoločnosť, alebo naopak nechceme nikoho vidieť. Ako nemoc znášame, sme podráždení, pokojní, vystrašení.

Keď si sami kúpime homeopatický liek v lekárni, tak v potencii 5 CH nebo 9 CH, po konzultácii s homeopatom , je možné použiť i potenciu 15 CH až 30CH. Správna  voľba lieku je dôležitá, tak ako aj  jej potencia.  Dávkovanie je vždy individuálne. Najčastejšie používame 1-3 guličky zpočiatku každú štvrť hodinu, nanajvýš 10 dávok na deň. Pokiaľ behom 24 hodín nedôjde k zlepšeniu, je nutné zmeniť liek. Homeopatický liek, ktorý užívame sami bez konzultácie s homeopatom, berieme nanajvýš 3 až 4 dni aj v dlhších časových intervaloch: 3, 6, 12 hodín a so zlepšením postupne homeopatiu vždy vysadzujeme. Aspoň 20 minút pred podaním lieku a 20 minút po podaní lieku si nič nedávame do úst, zdržíme sa jedenia a pitia. Homeopatických liekov sa nedotýkame rukou.

Je vhodné si zohnať o homeopatii publikáciu, ktorá vám homeopatiu viac priblíži  a pomôže pri voľbe lieku, aj pri samoliečbe. Tu je niekoľko príkladov publikácii:
  • Homeopatická první pomoc,  MUDR. Petr Pudil
  • Kompletní Přiručka Homeopatie,  Miranda Castro
  • Homeopatická Samoléčba,  Petr Chappell
Najvhodnejšia liečba je však klasická homeopatia s holistickým prístupom, keď  sa podáva jedna dávka jedného lieku v jednom čase, keď  sa neriešia len akútne príznaky.
V prípade homeopatickej liečby plne preberáme sami zodpovednosť  za svoje zdravie !   Konzultáciu o priebehu liečby s homeopatom alebo lekárom považujem za samozrejmosť.

TRAUMATICKÝ  ŠOK

Pri všetkých zraneniach, zvlášť bolestivých, môže byť pacient v šoku. Potom podávame najdôležitejší liek so vzťahom k šokujúcim udalostiam, čiže aj bolestiam.

ACONITUM
Je to jeden z prvých liekov, ktorý podávame v akútnom stave sprevádzanom silným strachom, úzkosťou. Jeho pôsobenie je okamžité. Človek, ktorý potrebuje Aconitum- typická situácia je, keď dôjde k autonehode: je plný úzkosti, vydesený výraz, vytrieštené sklovité oči, zornice môžu byť rozšírené, hoci nemá žiadne zjavné zranenia, pociťuje úplné zúfalstvo a strach, často sa nedá upokojiť. Bojí sa, že umrie a chodí z miesta na miesto, kde je veľa ľudí, môže aj kričať od bolesti. A predsa nemá zmenené vedomie. V tomto prípade je postihnutý mentálny stav pacienta, a preto by sme mali dať jednu dávku vysokej potencie.
Použitie: zranenie, chirurgický zákrok, pôrod, strach ísť k lekárovi, do nemocnice.

ARNIKA
Šok po zranení, postrelenie, mŕtvica, otras mozgu, kedy môže byť pacient v bezvedomí.

CARBO VEGETABILIS
Hlavný liek na kolaps, šok z hypoglykémie, straty krvi, pri topení sa, srdcovom infarkte. Stav podobný smrti. Osoba je ľadovo chladná, dych je ľadový. Často sú to prípady utopenia, alebo inhalácie plynov, či hypotermie. Po lieku sa navráti farba, začnú so sebou šklbať, navrátia sa k životu.

ANTIMONIUM TARTARIKUM
Šok z asfyxie – nedostatku kyslíka. Liek prvej voľby pre  obete utopenia. Šok kvôli tekutine v pľúcach, pacient kašle, chrčí a dusí sa. Akýkoľvek typ ochorenia s nadmerným množstvom tekutiny alebo hlienu v pľúcach, keď pacient nemôže dýchať.

PYROGENIUM
Septický šok, septikemia otrava krvi. Po pôrode, operácii, z infikovanej rany. Vysoká horúčka, hnilobný zápach telesných výlučkov, bolesti kostí a svalov celého tela. Pacient je v delíriu, zhoršenie vlhkom, chladom.. Pri prasknutí slepého čreva. Podávame každých päť minút a rýchlo privoláme pomoc. Tu sa už vyžaduje  profesionálny prístup.

CHINA OFFICINALIS
Šok z veľkej straty krvi, ako prevencia slabosti, straty vedomia, anémie. Je pre osoby s hemorrhagiou – krvácaním so slabosťou, omdlievaním, závratmi a anémiou. Bledosť a zvonenie v ušiach sú výraznými symptómami. Uvidíte rýchle a výrazne zotavenie.

GELSENIUM
Šok z úľaku, strachu, napr. po prírodných pohromách ako zemetrasenie a pod. Hlavným symptómom  je slabosť a vnútorne chvenie. Má tiež trému, úzkosť z očakávania – je tiež určitý druh šoku. Deň pred vystúpením na verejnosti dostanú hnačku, plynatosť, vnútorné chvenie. U dieťaťa, ktoré musí isť k zubárovi, môžeme uvažovať o Aconite alebo Gelseniu. Je slabý trasie sa, má zažívacie problémy a hnačku. Hnačka je u Gelsenia veľmi silná.

OPIUM
Šok , bezvedomie a kóma z úľaku, nadmerného vzrušenia, vážneho zranenia a pod. Je vhodný pre ľudí , ktorých niečo vystrašilo alebo im spôsobilo šok  a ktorí sa ani po čase nemôžu zbaviť toho strachu. Je podobný lieku Aconit , postihnutí  sú vo veľkom šoku a súčasne v akomsi zasnení, nemôžu sa z neho dostať. Pomáha ľuďom dostať sa z celkovej anestézie.
CANTHARIS
Na šok z popálenia. Pri vážnych popáleninách.

ZASIAHNUTIE  ELEKRICKÝM PRÚDOM

PHOSPHORUS
Liek na prvú pomoc pri zasiahnutí elektrickým prúdom, bleskom.

PORANENIE  POHMLIAŽDENIE

ARNIKA MONTANA
Je to prvý liek na ktorý pomyslíme, keď má niekto nehodu a zraní sa, alebo akejkoľvek traumy spojenej so šokom ako je  autonehoda , operácia , pôrod . Je najdôležitejším liekom pre úrazy rôzneho rozsahu a na rôznych miestach tela ,vždy sú postihnuté mäkké tkanivá, predovšetkým svalstvo, je spojené s krvácaním rôzneho rozsahu, modrinami v podkoží alebo svalov . Urýchľuje hojenie, reguluje intenzitu krvácania, zmenšuje opuchy a zamedzuje tvorbu hnisu . V popredí stojí veľká pomliaždená bolesť citlivá na dotyk . Celé telo je ako rozlámané , pomliaždené , chromé a zbité . Všetko na čom leží , sa zdá byť tvrdé.
Použitie: šoky, traumy , fyzické presilenie , úder tupým predmetom , kóma z poranenia ,podvrtnutia , poranenie oka. Preventívne predoperačné zákroky – pôrod, stomatologické ošetrenie a iné.
BELLIS PERENNIS

Použitie: hlavne ak hrča a zdurenie pretrváva ešte dlhú dobu aj potom, čo sa modrina stratila, bolesti sú rozboľavené. Pôsobí hlbšie ako arnika, tá vstrebá krvnú podliatinu , ale ak sa opuch sa nestratí, podáme Bellis. Výborne zaberá práve na poranenia pŕs.

HYPERICUM  PERFORATUM
Je vhodným liekom na poranenia nervov alebo oblasti bohatej na nervové zakončenia končekov prstov, miechy , krku , kostrče . Charakter bolesti – ostrá , vystreľujúca , alebo vyžarujúca .
Použitie : úrazy hlavy , poranenia chrbtice, stomatologické ošetrenie.

SYMPHYTUM
Tento liek je najznámejším svojim použitím u zlomenín , kde urýchľuje hojenie , tak isto u pomliaždenín , hlavne tam, kde je málo svalov napr. dolné končatiny na holennej kosti, ak je postihnutá predovšetkým okostnica .Tak isto je vynikajúcim liekom na poranenie očí, hlavne priamym úderom do očnej buľvy , alebo kosti okolo oka.

ODRENINY, BODNÉ,  TRŽNÉ,  REZNÉ RANY A POHRYZENIE

CALENDULA
Všetky prípady poranenia kože , poškodenie mäkkých tkanív. Zaistí v prvej fáze spojenie poškodenej časti a zabráni hnisaniu rany a deformáciu jaziev . Vhodný je aj na rezné rany ostrým predmetom, nožom, skalpelom, sklom. Rany síce bolia, ale predovšetkým krvácajú . Týmto liekom obmedzíme krvácanie a zlepšíme hojenie . Pôsobí dobre jak formou globul, tok lokálne ako tinktúra na vonkajšie či vnútorne poranenia.

HEPAR SULPHUR  
Tento liek je vhodný na rany a poranenia s porušenou pokožkou , u ktorých trvá hojenie dlhšie ako by sa dalo predpokladať . Aj menšie poranenie už vyvoláva hnisanie. Okolie rany je začervenané (zápal), hnis je žltý a postihnuté miesto je citlivé na dotyk . Lokálne sa stav zlepšuje teplom, chlad mu vadí.
Bolesť je boľavá a má pocit zapichnutej triesky.

CALCALERA SULFURICA
Býva indikovaná, keď sa rana zapáli a začne z nej vytekať hustý žltý hnis. (Je veľmi podobný Hepar sulphuru, ale ten je vhodnejší na skoršie štádium, ak je rana  začervenaná a zapálená, ale hnis ešte nevyteká ) Tú teplo a horúco vadí, pacient chce chlad, alebo ranu ochladzovať.

SILICEA
Poranenia sa pomaly hoja bývajú často infikované, zapálené, bolestivé, má žltý hnis, vadí chlad. Môže mať cudzie teleso v rane napr. triesku, dokonca sa staré rany otvoria a znovu začnú hnisať. Je tu hlavne veľká pomalosť celého procesu hojenia.

HYPERICUM
Podáva sa tam kde sú poškodené, prerušené nervové tkanivá a rana silno bolí aj napriek tomu že je čistá. Je vhodný aj na bodné , rezné , tržné rany napr. klincom , ihlou , trieskou , pohryzenie zvieraťom –psom , mačkou , krysou, poštípanie včelou, osou. Pôsobí  hlave na inervovaných častiach tela, bolesti sú silné, zapálené. Bolesti vystreľujú, šklbú pozdĺž nervových dráh.

PLANTAGO
Pomerne málo používaný  no má najlepší vzťah k rezným ranám, ktoré sa začnú komplikovať zápalom. Je to liek aj na  bodnutie ihlou. Pohryzenie zvieraťom, psom, hadom, hmyzom. Vždy je tu veľká bolesť a zápal.  K zraneniu dochádza infikovaným predmetom, alebo pohryzením.
LEDUM
Podáva sa na akékoľvek vpichy a bodnutia, ihlou, nožom, poštípanie hmyzom zvlášť pavúkom a chirurgickým zákrokom, krvácajú málo. Postihnuté časti sú biele, opuchnuté a studené  a vyžaduje chladivé obklad a odpočinok.
APIS
Liek na bodné zranenia, je vyrobený z včely. Podáva sa po v pichnutí nielen včelou, ale aj osou, sršňom, medúzou. Môže sa použiť aj pri silných alergických reakciách, ktoré sa nemusia vyvinúť len na základe včelieho či osieho žihadla, ale aj po určitých potravinách – oriešky, penicilín. Takáto reakcia sa volala anafylaktický šok a je vždy veľmi nebezpečná, môže končiť smrťou. Je potrebné okamžite podať Apis. Klasické symptómy, sú opuchnuté viečka, pery, jazyk, žihľavka a sťažené dýchanie. Takže bolesť je výrazná, svrbí, páli, štípe. Vytvárajú sa veľké lesklé opuchy s farbou ružovou, alebo tmavou ružovou. Je tu veľké zlepšenie chladom, neznášanlivosť a zhoršenie teplom.

KRVÁCAJÚCE ZRANENIA A VEĽKÉ  KRVÁCANIA

MILLEFOLIUM
Tento liek má najväčšie krvácania pri ťažkých zraneniach – pád z výšky, brušné zranenia orgánov, krvácania pľúc, veľké krvácanie z nosa. Je to najdôležitejší  liek na veľké krvácanie prasknutých ciev. Krv je horúca, jasne červená, nezráža sa.

PHOSPHORUS
Krv je nápadne jasne alebo, svetlo červená. Silne vyteká, nezráža sa, okolie rany môže byť i bledé.

LACHESIS
Krv voľne vyteká z rany, je riedka tmavá, dokonca i rana a jej okolie je tmavé, alebo namodravé. Rana sa pomaly hojí.

EPISTAXA – krvácanie z nosa

ARNIKA – sa podáva najčastejšie pri úraze nosa.
PHOSPHORUS -pri veľkom krvácaní, krv je jasne červená.
MILEFOLIUM – silný úder do nosa zvlášť u detí, nos bolí, zvlášť pri koreni. Vrodená epistaxia.
Epistaxa z horúčky z nachladenia a zo zápalu nosohltana:
FERRUM PHOSPHORIKUM
Krv jasne červená, teplota, vyčerpanie, bledé pery, tvár strieda sa z rumencom, návalmi tepla do hlavy.
ACONITUM
Akútna  infekcia horných dýchacích ciest. Krv je tmavá, zrazená, nádcha vodnatá, horúca. Priebeh je prudký príčinou môže byť vystavenie chladu. Veľký smäd.
GELSENIUM
Krvácanie z nosa pri menštruácii alebo chrípkových stavoch . Pacient je slabý, priebeh je pomalší ako u Aconitu. smäd  je malý.

PODVRTNUTIE, VYKĹBENIE

Najčastejšie podávame ako prvú Arniku – ide o poranenie kĺbu. Hlavne vtedy, ak došlo k nárazu, je tam opuch, bolesť a modré zafarbenie. Pri takýchto zranenia sa dobre kombinujú lieky- Arnika, Hypericum, Rhus-tox, Bryonia.

RHUS TOXICODENDRON

Pomáha tam, kde došlo k veľkému pohybovému preťaženiu, kde sa natiahne, natrhne alebo pretrhne nejaká časť tela, svalu alebo šľachy. Bolesť ako vymknutie ako by bola šľacha, sval odtrhnutý od svojho úponu, citlivé na dotyk. Je tam pocit stuhnutosti zlepšuje sa teplom a pohybom.  Príčina môže byť, aj zležania na chladnej a vlhkej zemi, môže spôsobiť aj paralýzu a necitlivosť postihnutej časti.
RUTA
Najznámejší liek na vyvrtnutie kotníku. Ma veľmi silnú afinitu k fibroídnemu tkanivu. Indikáciou sú  šľachy, väzivá, spojovacie tkanivá , zvlášť čo sa nachádzajú v oblasti kĺbov, (zápästie, kotník, chrbtica) a poraneniu holennej kosti. Bolesť je silná, trhavá, drásava, so stuhnutosťou. Po poraneniach môžu vznikať zhrubnutie periostu, zatvrdnutia, hrčky- Ruta to vie absorbovať.  Veľmi sa podoba na Rhus toxicodendron, ale ten sa viac hodí na natrhnutý sval.
BRYONIA
Po distorzii je akýkoľvek pohyb nepriatelený, je ta citlivý začervenaný opuch s ostrými bolesťami. Pacient  sa nebude chcieť ani pohnúť a nedovolí, aby ste sa priblížili dotkli sa ho, alebo akokoľvek s nim pohli. Zlepšuje absolútny pokoj.

 

ZLOMENINY

SYMPHYTUM
Najdôležitejší liek na zlomeniny. Zmierňuje bolesti a hlavne urýchľuje tvorbu novej kosti v mieste zlomeniny . Je vhodný na tých miestach kde kosť nie je pokrytá svalovinou ale len o kostnicou – holenná kosť.
CALCAREA PHOSPHORICA
Pomôže tam kde sa pomalšie hojí zlomenina ako sa očakávalo. Ako náhle ustúpi bolesť po podaní Symphytuma je možné podať rutinné Calcareu phosphoriku. lebo urýchli hojenie zlomeniny a zaistí, aby kosť bola zdravá a silná. Ma veľký vzťah kdemineralizácii kosti vôbec (osteoporóza).
ARNIKA
Tu by sme mali podať tiež, kde je okrem zlomeniny poranene aj mäkké tkanivo a svalstvo. Postihnuté miesto je opuchnuté a zmliaždené. Ako náhle opuch opadne podajte Symphytum.
RUTA
Známi liek na väzy a šľachy. Preto ho budeme podávať u tých zlomenín, ktoré sú blízko u kĺbov kĺbových puzdier, teda i šliach a väzov, ktoré bude u každej takejto zlomeniny poškodene. Bolesti sú podobne ako u Arniky bolestivé a zmliaždené. Pacient sa cíti ako polámaný.
CARBONICUM ACIDUM
Liek na najťažšie zlomeniny  značným poškodením, roztrhaním     tkane, kosti odhalené. Keď je samozrejme veľmi ťažko postihnutý celkový stav.

POPÁLENINY


CANTHARIS VESICATORIA

Je to liek prvej voľby na veľmi závažné popáleniny druhého a tretieho stupňa, s pľuzgiermi. Obarenie s bolesťami, pálením a svrbením. Zlepšuje studený obklad. Môže nasledovať nečakaný zápal. V časné podanie lieku môže zabrániť tvorbe pľuzgierov a značných bolestí.  Úľava pôsobí skutočne rýchlo ma upokojujúci a chladivý účinok. Je možné ho použiť aj na indikáciu popálenia chemikáliami.

ARSENICUM ALBUM

Spálenina postihuje veľkú plochu, pľuzgiere. Bolesť je silne pálivá, najhoršie po polnoci. Zlepšuje teplo. Veľký smäd ale usrkáva len malé množstvo.
APIS

V popredí je silné pálenie , musí máčať postihnuté miesta v ľadovej vode. Má veľké opuchy so začervenaním. Je nepokojný a úzkostný.

URTICA URENS

Je to užitočný liek na ľahké popáleniny a opareniny, hlavne ak pretrváva pálivá alebo pálčivá bolesť, koža je červená, svrbí a zlepšuje sa chladom.

CAUSTICUM
Používa sa na ťažké popáleniny tretieho stupňa, najväčšie oparenie s pľuzgiermi. Popálenie a poleptanie chemickými látkami. Bolesť je pálivá, zhoršuje teplo. Môže vyliečiť staršie rany, v ktorých bolesť pretrváva, alebo sa znovu otvára a nehojí. Dobre sa osvedčil na oparenie jazyka.

PRIEHRIATIE, SLNEČNÝ ÚPAL

BELLADONA
Najčastejšie používaný liek pri týchto stavoch. Pacient je horúci, červený, suchý, preto opakovane chce piť, aby si zvlažil suché sliznice. Hlava je horúca červená ako keby horel, bolesti sú pulzujúce. Je veľmi podráždený a precitlivený na hluk, svetlo a dotyk. Chce preto ležať po tme a pokoji.

GLONOINUM
Veľmi sa podoba na Belladonu, len je menej podráždený ale viacej prekrvený a červený neskôr bledý. Hlava mu ide prasknúť, oči červené. Pocit búšenia, pulzovania žil v spánkoch. Zlepšuje sa v chladu a studenými obkladmi, vyžaduje čerstvý vzduch.
Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: