AKÚTNE ONEMOCNENIE
Poradiť homeopatický liek na akútnu nemoc nie je v homeopatii jednoduché, vždy je potrebná konzultácia so svojim homeopatom, pokiaľ o homeopatii veľa nevieme. A preto sa pokúsim poradiť, ako si pomôcť v prípade nutnej pomoci. Nemusí sa jednať o presný liek práve pre vás, pokiaľ o ňom budete rozhodovať vy sami, ale môžete sa k nemu priblížiť, aby vám pomohol na svojej úrovni. Poprípade skúsil iný homeopatický liek.
Pokiaľ sa niekto chce liečiť s homeopatiou, je dôležité, aby použil svoje pozorovacie schopnosti a vnímal všetko , čo je rozhodujúce pre výber homeopatického lieku, a to napr.: Začiatok nástupu nemoci, ráno či večer, rýchly nástup nemoci, či pozvoľný. Onemocnenie vzniknuté zo zimy, z nachladenia, z tepla, z prehriatia, z vystavenia sa vetru, zo stresu, z fyzického či psychického vypätia. Nemoc nastúpila rýchle, či pomaly, bolesť v krku začala na ľavej strane, či na pravej. Teplota je stála alebo nestála, nastúpila okamžite či pozvoľna. Je veľký smäd, alebo nechceme piť, máme chuť na teplé nápoje či chladné. Bolesť sa zlepšuje pokojom či pohybom, teplom či chladom. Chceme spoločnosť, alebo naopak nechceme nikoho vidieť. Ako nemoc znášame, sme podráždení, pokojní, vystrašení.
Keď si sami kúpime homeopatický liek v lekárni, tak v potencii 5 CH nebo 9 CH, po konzultácii s homeopatom , je možné použiť i potenciu 15 CH až 30CH. Správna voľba lieku je dôležitá, tak ako aj jej potencia. Dávkovanie je vždy individuálne. Najčastejšie používame 1-3 guličky zpočiatku každú štvrť hodinu, nanajvýš 10 dávok na deň. Pokiaľ behom 24 hodín nedôjde k zlepšeniu, je nutné zmeniť liek. Homeopatický liek, ktorý užívame sami bez konzultácie s homeopatom, berieme nanajvýš 3 až 4 dni aj v dlhších časových intervaloch: 3, 6, 12 hodín a so zlepšením postupne homeopatiu vždy vysadzujeme. Aspoň 20 minút pred podaním lieku a 20 minút po podaní lieku si nič nedávame do úst, zdržíme sa jedenia a pitia. Homeopatických liekov sa nedotýkame rukou.
- Homeopatická první pomoc, MUDR. Petr Pudil
- Kompletní Přiručka Homeopatie, Miranda Castro
- Homeopatická Samoléčba, Petr Chappell
TRAUMATICKÝ ŠOK
Pri všetkých zraneniach, zvlášť bolestivých, môže byť pacient v šoku. Potom podávame najdôležitejší liek so vzťahom k šokujúcim udalostiam, čiže aj bolestiam.
ACONITUM
Je to jeden z prvých liekov, ktorý podávame v akútnom stave sprevádzanom silným strachom, úzkosťou. Jeho pôsobenie je okamžité. Človek, ktorý potrebuje Aconitum- typická situácia je, keď dôjde k autonehode: je plný úzkosti, vydesený výraz, vytrieštené sklovité oči, zornice môžu byť rozšírené, hoci nemá žiadne zjavné zranenia, pociťuje úplné zúfalstvo a strach, často sa nedá upokojiť. Bojí sa, že umrie a chodí z miesta na miesto, kde je veľa ľudí, môže aj kričať od bolesti. A predsa nemá zmenené vedomie. V tomto prípade je postihnutý mentálny stav pacienta, a preto by sme mali dať jednu dávku vysokej potencie.
Použitie: zranenie, chirurgický zákrok, pôrod, strach ísť k lekárovi, do nemocnice.
ARNIKA
Šok po zranení, postrelenie, mŕtvica, otras mozgu, kedy môže byť pacient v bezvedomí.
CARBO VEGETABILIS
Hlavný liek na kolaps, šok z hypoglykémie, straty krvi, pri topení sa, srdcovom infarkte. Stav podobný smrti. Osoba je ľadovo chladná, dych je ľadový. Často sú to prípady utopenia, alebo inhalácie plynov, či hypotermie. Po lieku sa navráti farba, začnú so sebou šklbať, navrátia sa k životu.
ANTIMONIUM TARTARIKUM
Šok z asfyxie – nedostatku kyslíka. Liek prvej voľby pre obete utopenia. Šok kvôli tekutine v pľúcach, pacient kašle, chrčí a dusí sa. Akýkoľvek typ ochorenia s nadmerným množstvom tekutiny alebo hlienu v pľúcach, keď pacient nemôže dýchať.
PYROGENIUM
Septický šok, septikemia otrava krvi. Po pôrode, operácii, z infikovanej rany. Vysoká horúčka, hnilobný zápach telesných výlučkov, bolesti kostí a svalov celého tela. Pacient je v delíriu, zhoršenie vlhkom, chladom.. Pri prasknutí slepého čreva. Podávame každých päť minút a rýchlo privoláme pomoc. Tu sa už vyžaduje profesionálny prístup.
CHINA OFFICINALIS
Šok z veľkej straty krvi, ako prevencia slabosti, straty vedomia, anémie. Je pre osoby s hemorrhagiou – krvácaním so slabosťou, omdlievaním, závratmi a anémiou. Bledosť a zvonenie v ušiach sú výraznými symptómami. Uvidíte rýchle a výrazne zotavenie.
GELSENIUM
Šok z úľaku, strachu, napr. po prírodných pohromách ako zemetrasenie a pod. Hlavným symptómom je slabosť a vnútorne chvenie. Má tiež trému, úzkosť z očakávania – je tiež určitý druh šoku. Deň pred vystúpením na verejnosti dostanú hnačku, plynatosť, vnútorné chvenie. U dieťaťa, ktoré musí isť k zubárovi, môžeme uvažovať o Aconite alebo Gelseniu. Je slabý trasie sa, má zažívacie problémy a hnačku. Hnačka je u Gelsenia veľmi silná.
Šok , bezvedomie a kóma z úľaku, nadmerného vzrušenia, vážneho zranenia a pod. Je vhodný pre ľudí , ktorých niečo vystrašilo alebo im spôsobilo šok a ktorí sa ani po čase nemôžu zbaviť toho strachu. Je podobný lieku Aconit , postihnutí sú vo veľkom šoku a súčasne v akomsi zasnení, nemôžu sa z neho dostať. Pomáha ľuďom dostať sa z celkovej anestézie.
Na šok z popálenia. Pri vážnych popáleninách.
Použitie: hlavne ak hrča a zdurenie pretrváva ešte dlhú dobu aj potom, čo sa modrina stratila, bolesti sú rozboľavené. Pôsobí hlbšie ako arnika, tá vstrebá krvnú podliatinu , ale ak sa opuch sa nestratí, podáme Bellis. Výborne zaberá práve na poranenia pŕs.
HYPERICUM PERFORATUM
Je vhodným liekom na poranenia nervov alebo oblasti bohatej na nervové zakončenia končekov prstov, miechy , krku , kostrče . Charakter bolesti – ostrá , vystreľujúca , alebo vyžarujúca .
Použitie : úrazy hlavy , poranenia chrbtice, stomatologické ošetrenie.
SYMPHYTUM
Tento liek je najznámejším svojim použitím u zlomenín , kde urýchľuje hojenie , tak isto u pomliaždenín , hlavne tam, kde je málo svalov napr. dolné končatiny na holennej kosti, ak je postihnutá predovšetkým okostnica .Tak isto je vynikajúcim liekom na poranenie očí, hlavne priamym úderom do očnej buľvy , alebo kosti okolo oka.
ODRENINY, BODNÉ, TRŽNÉ, REZNÉ RANY A POHRYZENIE
CALENDULA
Všetky prípady poranenia kože , poškodenie mäkkých tkanív. Zaistí v prvej fáze spojenie poškodenej časti a zabráni hnisaniu rany a deformáciu jaziev . Vhodný je aj na rezné rany ostrým predmetom, nožom, skalpelom, sklom. Rany síce bolia, ale predovšetkým krvácajú . Týmto liekom obmedzíme krvácanie a zlepšíme hojenie . Pôsobí dobre jak formou globul, tok lokálne ako tinktúra na vonkajšie či vnútorne poranenia.
HEPAR SULPHUR
Tento liek je vhodný na rany a poranenia s porušenou pokožkou , u ktorých trvá hojenie dlhšie ako by sa dalo predpokladať . Aj menšie poranenie už vyvoláva hnisanie. Okolie rany je začervenané (zápal), hnis je žltý a postihnuté miesto je citlivé na dotyk . Lokálne sa stav zlepšuje teplom, chlad mu vadí.
Bolesť je boľavá a má pocit zapichnutej triesky.
CALCALERA SULFURICA
Býva indikovaná, keď sa rana zapáli a začne z nej vytekať hustý žltý hnis. (Je veľmi podobný Hepar sulphuru, ale ten je vhodnejší na skoršie štádium, ak je rana začervenaná a zapálená, ale hnis ešte nevyteká ) Tú teplo a horúco vadí, pacient chce chlad, alebo ranu ochladzovať.
SILICEA
Poranenia sa pomaly hoja bývajú často infikované, zapálené, bolestivé, má žltý hnis, vadí chlad. Môže mať cudzie teleso v rane napr. triesku, dokonca sa staré rany otvoria a znovu začnú hnisať. Je tu hlavne veľká pomalosť celého procesu hojenia.
HYPERICUM
Podáva sa tam kde sú poškodené, prerušené nervové tkanivá a rana silno bolí aj napriek tomu že je čistá. Je vhodný aj na bodné , rezné , tržné rany napr. klincom , ihlou , trieskou , pohryzenie zvieraťom –psom , mačkou , krysou, poštípanie včelou, osou. Pôsobí hlave na inervovaných častiach tela, bolesti sú silné, zapálené. Bolesti vystreľujú, šklbú pozdĺž nervových dráh.
KRVÁCAJÚCE ZRANENIA A VEĽKÉ KRVÁCANIA
MILLEFOLIUM
Tento liek má najväčšie krvácania pri ťažkých zraneniach – pád z výšky, brušné zranenia orgánov, krvácania pľúc, veľké krvácanie z nosa. Je to najdôležitejší liek na veľké krvácanie prasknutých ciev. Krv je horúca, jasne červená, nezráža sa.
PHOSPHORUS
Krv je nápadne jasne alebo, svetlo červená. Silne vyteká, nezráža sa, okolie rany môže byť i bledé.
LACHESIS
Krv voľne vyteká z rany, je riedka tmavá, dokonca i rana a jej okolie je tmavé, alebo namodravé. Rana sa pomaly hojí.
Najčastejšie podávame ako prvú Arniku – ide o poranenie kĺbu. Hlavne vtedy, ak došlo k nárazu, je tam opuch, bolesť a modré zafarbenie. Pri takýchto zranenia sa dobre kombinujú lieky- Arnika, Hypericum, Rhus-tox, Bryonia.
RHUS TOXICODENDRON
ARSENICUM ALBUM
Spálenina postihuje veľkú plochu, pľuzgiere. Bolesť je silne pálivá, najhoršie po polnoci. Zlepšuje teplo. Veľký smäd ale usrkáva len malé množstvo.
V popredí je silné pálenie , musí máčať postihnuté miesta v ľadovej vode. Má veľké opuchy so začervenaním. Je nepokojný a úzkostný.
URTICA URENS
Je to užitočný liek na ľahké popáleniny a opareniny, hlavne ak pretrváva pálivá alebo pálčivá bolesť, koža je červená, svrbí a zlepšuje sa chladom.
CAUSTICUM
Používa sa na ťažké popáleniny tretieho stupňa, najväčšie oparenie s pľuzgiermi. Popálenie a poleptanie chemickými látkami. Bolesť je pálivá, zhoršuje teplo. Môže vyliečiť staršie rany, v ktorých bolesť pretrváva, alebo sa znovu otvára a nehojí. Dobre sa osvedčil na oparenie jazyka.
PRIEHRIATIE, SLNEČNÝ ÚPAL
BELLADONA
Najčastejšie používaný liek pri týchto stavoch. Pacient je horúci, červený, suchý, preto opakovane chce piť, aby si zvlažil suché sliznice. Hlava je horúca červená ako keby horel, bolesti sú pulzujúce. Je veľmi podráždený a precitlivený na hluk, svetlo a dotyk. Chce preto ležať po tme a pokoji.
Veľmi sa podoba na Belladonu, len je menej podráždený ale viacej prekrvený a červený neskôr bledý. Hlava mu ide prasknúť, oči červené. Pocit búšenia, pulzovania žil v spánkoch. Zlepšuje sa v chladu a studenými obkladmi, vyžaduje čerstvý vzduch.