Ekzém je chronické, nenákazlivé zapálenie kože sprevádzané svrbením, ktoré postihuje hlavne deti. V krajinách so silnou industrializáciou rastie percento postihnutých ekzémom už desaťročia a momentálne je postihnutých 10-20% detí v školskom veku a 1-3% dospelých. Postihnutie ekzémom má silný dopad na kvalitu života, začínajúc od potreby častého užívania medikamentov, neustálym svrbením, neznášanlivosti určitého druhu šatstva cez ekonomické až sociálne dôsledky.
V liečení ekzému hrali doteraz hlavnú rolu kortikoidy. Avšak ich dlhodobé používanie vbudzuje obavy u lekárov aj rodičov, najmä kvôli atrofii kože a iným vedľajším účinkom. Orálne H1 antihistaminiká sú tiež často nasadzované pri liečbe exkzémov, aj keď dôkazy o ich účinnosti sú hlavne založené na neoficiálnych štúdiách alebo na štúdiách, kde primárnym problémom nebol ekzém. Novým prístupom sú imonomodulátory bez obsahu steroidov, okolo ktorých je však doposiaľ veľa nevyriešených otázok vrátane rakovinotvorných účinkov pri dlhodobom používaní.
Silné vedľajšie účinky dlhodobej konvenčnej terapii ekzému vedú rodičov k hľadaniu alternatívnych prístupov. A ako je to s účinnosťou homeopatie u liečby ekzému?
Práve týmto sa zaoberá nová štúdia z Nemecka, ktorá sleduje efektívnosť homeopatickej a konvenčnej liečby ekzému u detí počas 12 mesiacoch. Záverom tejto štúdie je, že homeopatia je rovnako účinná ako konvenčné terapie. Avšak narozdiel od dlhodobej medikácie kortikoidmi je dlhodobá homeopatická liečba bez vedľajších účinkov a ponúka trvalé vyliečenie.
Zdroj: ECCH
Obrázok: Designed by Freepik