Irán – homeopatia je dar od Boha

V druhom rozhovore homeopatie bez hraníc Manon Bruins- Maathuis pomocou internetu a webcamery navštevuje homeopatov na celom svete. Tentokrát zašla do Teheránu, hlavného mesta Iránu, k lekárovi – homeopatovi Aghanoor Sadeghimu.

Môžete mi niečo povedať o dejinách Iránu?

Irán je bývalá Perzia. Je jednou z krajín, ktorú sú kolískou civilizácie. Irán je veľmi stará krajina, našli sa tu vykopávky z obdobia 4000 rokov pred Kristom. Naše dejiny sú plné kráľov. Sme však mierumilovná krajina. V poslednom čase o nás v správach hovorili negatívne, kvôli atómovým pokusom. Pred štyrmi rokmi sme boli spolu s mojou manželkou na návšteve v Grécku u profesora Georga Vithoulkasa. Nevedel, že sme z Iránu. Na svojom seminári menoval okrem iných aj Irán ako nebezpečnú krajinu s teroristami. Po prestávke sme šli k nemu s darčekom, ktorý sme mu z Iránu priniesli, aby sme mu ho odovzdali. To bol pre všetkých šok.

Irán nepracuje na výrobe atómovej bomby, ale vedecky skúma nukleárnu energiu pre jej možné využitie v medicíne, poľnohospodárstve a vo vede.

My chceme mier a to sme aj ukázali vo vojne s Irakom . Keď v roku 1980 Irak napadol Irán, bránili sme sa, ale neboli sme tak agresívni ako Irak.

Niektorí ľudia chcú vyvolať strach v srdciach iných ľudí.

Ja ako homeopat hľadám cesty ako ľudí spájať.

Ako by ste opísali typického Iránčana?

Iránčania sú pohostinní, máme radi návštevy. Kvôli ekonomickým sankciám sa majetkové pomery zhoršili, čím je ťažšie byť pohostinným. Bývame v budove, v ktorej spolu s nami býva osem iných rodín. Snažíme sa o seba navzájom starať a pomáhať si. Spolu s manželkou kupujeme rôzne veci a potraviny, ktoré rozdeľujeme medzi našich susedov, aby sa mali trochu lepšie. V Iráne ešte vládne tradičné spolužitie, so silným dôrazom na rodinu.

Aké je rozdelenie úloh medzi mužom a ženou?

Muži a ženy majú rovnaké práva, ale pracujú oddelene. Aj keď chador (tradičné oblečenie žien v Iráne) nie je povinný, toto tradičné oblečenie ženy často nosia, hlavne v sociálne nižších vrstvách obyvateľstva.

Chador je perzská róba, ktorá zakrýva celé telo okrem tvare. Veľa žien u nás nosí aj voľné šály.

Ženy navštevujú len ženy lekárky a ženy advokátky. Ženy v Iráne majú volebné pravo. Irán je celkovo slobodná krajina. Vychádza tu veľa rôznych novín, z ktorých nie všetky súhlasia s vládou. Existuje prijateľná sloboda tlače.

Môžete niečo povedať o vašej praxi?

Po ukončení môjho štúdia na univerzite v Teheráne som 25 rokov pracoval ako lekár. Študoval som aj rok v USA v rámci výmenného programu. Tam som sa veľa naučil. Homeopatiu som študoval spolu s mojou manželkou. Do mojej ambulancie chodia ľudia z celého sveta. Špecializoval som sa na homeopatickú liečbu diabetu I. typu. Veľa z mojich výskumov je dostupných na internete, a tak prichádza ku mne veľa pacientov.

Pracujem dva dni v týždni na bezplatnej klinike pre diabetických pacientov a tri dni v týždni vo svojej vlastnej ambulancii.

Čo si myslia Iránčania o homeopatii?

Informácia sa o nás šíri ústnym odporúčaním. Ak pacienta vyliečime, povie to svojim susedom a priateľom. Okolo 15% ľudí v Teheráne navštevuje homeopata. V Iráne majú len homeopatickí lekári právo navštíviť pacienta v jeho domove. Ale homeopati nelekári môžu spolupracovať s lekárom. V Iráne pracuje okolo 1000 homeopatov nelekárov a homeopatov – lekárov. Pred desiatimi rokmi bola homeopatia v Iráne uznaná ako CAM spôsob liečby (CAM – komplementárna a alternatívna medicína) a môže byť praktizovaná oficiálne.

Aké kultúrne rozdiely vnímate vo vašej praxi?

V Iráne ženy nezvyknú požiadať muža lekára o radu. Radšej vyhľadajú lekárku, keď sa jedná o problémy s menštruáciou alebo s prechodom. Moja manželka mi pomáha v ambulancii, ona sa rozpráva s pacientkami. Sú veľké rozdiely medzi ľuďmi podľa toho, z ktorej spoločenskej vrstvy ľudia pochádzajú, čím vyššia vrstva, tým je ľahší kontakt medzi mužom a ženou.

Čo vás oslovilo na homeopatickom spôsobe liečby?

Bol to osud. Oslovil ma jeden článok o homeopatii v časopise, ktorý som videl u môjho priateľa. Sestra mojej manželky dostala rakovinu prsníka pred 8-imi rokmi. Môj kolega lekár vtedy povedal, že jej zostáva menej ako 6 mesiacov života. Skúšali sme všeličo, zmenu stravy, fyzioterapiu, konvenčnú liečbu, ožarovanie. Moja manželka chcela veľmi svojej sestre pomôcť a preto začala študovať homeopatiu. Takto sme držali švagrinú pri živote 8 rokov. Zomrela pred 50-timi dňami.

Homeopatia vnesie do ľudí rovnováhu. Ak sú ľudia v rovnováhe, sú mierumilovní a sú k sebe dobrí.

Homeopatia je dar od Boha.

Diabetes I. typu

Aghanoor Sadeghi sa špecializoval na liečbu diabetu I. typu. V minulosti sa toto ochorenie považovalo za ochorenie mladých ľudí, ale tento typ diabetu môže vzniknúť v akomkoľvek veku. Je to autoimunitné ochorenie. Imunitný systém normálne bráni organizmus pred choroboplodnými mikróbmi, ale pri cukrovke I. typu omylom napáda vlastné bunky, ktoré produkujú inzulín.

 

Aghanoor Sadeghi

Aghanoor Sadeghi je lekár – homeopat a pracuje v charitatívnej klinike Al-Mahdi v Teheráne. 25 rokov pracoval ako lekár a ošetril viac ako 30 000 pacientov. Sadeghi napísal viacero článkov o homeopatii a o liečbe cukrovky a teraz píše o tom knihu.

 

‘Originally written by Manon Bruins. First published in the Dutch Homeopathy Magazine, publication Koninklijke Vereniging Homeopathie Nederland (Royal Dutch Homeopathy association).’

Foto: pixabay.com

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: