Samuel Hahnemann – cesta k zdraviu vedie cez poznanie

Po stopách Hahnemann

Keď sa mi pred pár rokmi vďaka homeopatii podarilo uzdraviť s pomocou Mgr. Silvie Trojanovskej, absolvovala som u nej polročný kurz homeopatie a pochopila som, koľko toho ešte nevieme o nás samých a o účinných /bez použitia chémie/ metódach uzdravovania sa. Odvtedy, sama liečená homeopatikami, nachádzam zmysel života v každodenných radostiach, maličkostiach, na cestách po Slovensku a teraz i v zahraničí. Ďakujeme Samuel Hahnemann.

Samuel Hahnemann reformátor medicíny

Priznám sa, že v mladosti bolo mojím snom cestovať a spoznávať miesta, kde žili a pôsobili výnimoční ľudia. A Samuel Hahneman k nim rozhodne patrí. Bol reformátorom medicíny, lebo objavil homeopatiu, účinnú metódu uzdravovania človeka, pri ktorej sa „podobné lieči podobným.“ Aj preto som sa rozhodla zúčastniť  4-dňového zájazdu do Nemecka pod názvom: „Po stopách Samuela Hahnemanna.“

Po stopách Hahnemanna

Ocitla som sa v autobuse plnom skvelo naladených ľudí. Prevažne homeopatov, aj nadšencov a sympatizantov homeopatie zo Slovenska, Česka i Poľska, ktorým je dôverne známy príbeh zakladateľa homeopatie vo svete. Naše putovanie začalo v sobotu 26.augusta, kedy meniny podľa slovenského kalendára oslavuje Samuel.

Náhoda? Veď náhody neexistujú, či?

Meissen, Torgau a Lipsko

Našimi zastávkami „Po stopách Samuela Hahnemana“ bolo najprv jeho rodné mestečko Meissen. Navštívili sme /1.deň/ Centrum štúdia homeopatie – Hahnemann Zentrum, Hahnemannov rodný domu, záhrady lýcea, kde študoval, aj susediaci hrad Albrechtsburg.

V ďalšom mestečku Torgau /2.deň/ sme sa ocitli v dome, kde Hahnemann žil a pôsobil a navštívili sme hrad Hartenfels. Práve v Torgau napísal Hahnemann svoje veľkolepé dielo „Organon“ a vznikla tam aj prvá homeopatická lekáreň.

Popoludní sme sa presunuli do Lipska. Na jeho obrovskom námestí sa rozprestiera nádherná radnica, neďaleko nej evanjelický kostol Thomaskirche, kde v roku 1539 kázal reformátor Martin Luther a v  18. storočí tu pôsobil Johann Sebastian Bach. Navštívili sme krásne Apothekenmuzeum – múzeum o histórii farmácie a pamätník reformátora medicíny – Samuela Hahnemana. Veľmi zaujímavým miestom bol výlet k Pamätníku bitky národov (1813), kde si na 500 schodoch nahor 91 m vysokého pamätníka mnohí preverili svoju kondičku.

Koethen a znovu Meissen

Mestečko Koethen /3.deň/ nás prekvapilo Európskou homeopatickou knižnicou. Pani knihovníčka nám okrem iného predviedla kyvadlo chaosu. Navštívili sme aj Hahnemannov dom s jeho písacím stolom, kreslom, na ktorom sedával i jeho cestovnú lekárničku s 940 homeopatikami rôznych potencií. Prešli sme sa Hahnemanovou  cestičkou, kadiaľ chodieval z domu do práce, sledujúc na fasádach domov napísané jeho myšlienky, ktoré sú stále viditeľné pre náhodných chodcov a návštevníkov. Samozrejme, že z navštívených miest sme neodišli bez drobných suvenírov. Zaujalo nás i rozprávanie o bývalej Lutzeho homeopatickej klinike, v ktorej je v súčasnosti Domov seniorov.

Na spiatočnej ceste domov sme opäť prechádzali cez mestečko Meissen /4.deň/, kde sme si prezreli pamätník Samuela Hahnemana na mieste hrobu jeho rodičov v Nikolaiparku, kde stojí aj kostolík, v ktorom bol Hahnemann pokrstený. Užili sme si aj prehliadku Porcelánového múzea aj s predajnou výstavou veľmi krásneho aj veľmi drahého porcelánu a pokračovali sme ďalej k zámku Moritzburg, kde pred rokmi Popoluška stratila na schodoch svoju črievičku.

Len zdravý človek je prínosom pre seba a spoločnosť

Srdečne by som chcela poďakovať za možnosť účasti na zájazde Slovenskej komore homeopatov pod vedením MUDr.  Vladimíra Petrociho  a jeho manželky Janky za skvele zorganizovaný zájazd a Mgr. Milanovi Trojanovskému za zaujímavý odborný výklad a tlmočenie z nemčiny do slovenčiny.

Samuel Hahnemann odovzdal všetkým nám štafetu prírodnej liečby akútnych i chronických ochorení a je na nás, aby sme jeho odkaz šírili ďalej. .. lebo iba zdravý človek je prínosom pre seba a spoločnosť.

A cesta k zdraviu vedie cez poznanie…

Autor: Alena Ďuráčová 

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: