Homeopatia a slávne osobnosti

Mnohí uznávaní hudobní géniovia, umelci, politici i vedci 19. a 20.storočia využívali liečebné prínosy homeopatie a obhajovali jej účinnosť. Existuje o tom množstvo písomných podkladov, na základe ktorých napísal známy americký homeopat Dana Ullman knihu The Homeopatic Revolution. Zaznievajú v nej mená ako J.W.Goethe, M.Twain, Gabriel G.Marquez, N.Paganini, F.Chopin, L.Beethoven, R.Wagner, Tina Turner, Annie Lennox, Tony Blair a mnoho ďalších osobností.

RICHARD WAGNER (1813 – 1883) bol popredným nemeckým skladateľom a dirigentom. Medzi jeho najznámejšie skladby patria Tristan a Izolda, Parsifal a Prsteň Nibelungov. Mnohé z jeho opier môžete vidieť aj dnes na javiskách celého sveta.

Vo veku 26 rokov Wagner ochorel na týfus. Vo svojej autobiografii opisuje, čo sa stalo po tom, ako Karl von Holtei – majiteľ divadla a Wagnerov zamestnávateľ – trval na práci v studených priestoroch:
„Tyfoidná horúčka bola následkom, ktorý ma skosil v takom rozsahu, že Karlovi von Holtei povedali, že s najväčšou pravdepodobnosťou už nebudem môcť pracovať a podľa všetkého meliem z posledného. Za svoje uzdravenie a život vďačím vynikajúcemu homeopatovi Dr. Prutzerovi.“
(Wagner, 1911, 188)

Hoci väčšina ľudí tých čias vyhľadávala konvenčnú liečbu, Wagner a mnohí šľachtici, ako aj najvzdelanejší členovia spoločnosti sa obracali na homeopatiu a prírodnú starostlivosť.

Na sklonku života Wagner skomponoval príbeh, v ktorom protagonista používa hlavný princíp homeopatie s cieľom iniciovať liečivý proces. PARSIFAL je príbeh o Amfortasovi, vládcovi kniežat, ktorý stráži Grál. Kniežatá ochraňujú aj meč, ktorým bol Ježiš zranený na kríži. Avšak meč ukradnú a Amfortas sa ním sám zraní. Trpí dlho, až pokým Parsifal znovu nezíska meč, ktorý použije na pomoc Amfortasovi. Vyliečenie tým, čo spôsobilo zranenie, je klasickou metaforou homeopatického princípu – „podobné sa lieči podobným“.

http://www.huffingtonpost.com/dana-ullman/19th-century-musical-geni_b_394475.html

Na podobnú tému: