Zatváranie očí pred faktami

Vážený pán redaktor,

som veľmi znechutený z mediálnej kampane rozpútanej prevažne vaším denníkom po objavení billboardov propagujúcich účinnosť homeopatie. Homeopatiu označujete za neúčinnú, homeopatov za podvodných šarlatánov, a všetkých spokojných ľudí, ktorí sa zo svojich zdravotných problémov dostali pomocou homeopatie za podvedené, naivné obete svojej neoverenej dôverčivosti.

Podľa Vás veda jednoznačne dokázala neúčinnosť homeopatie a homeopatické lieky pôsobia na úrovni placeba.

Vážený pán redaktor, od roku 1997 do 2000 som trpel ekzémom na rukách takého rozsahu, že svoje krvácajúce rany som musel zaväzovať, aby som nevzbudzoval odpor svojho okolia. Ekzém prechádzal fázami zápalu kože, potom vyrážok, rozpraskania, krvácania a odporných chrastov, a to dokola počas troch rokov. Kortikoidná liečba spôsobila, že ekzém sa mi začal rozširovať po celom tele. Ako ďalší pokus o liečbu mi preventívne vytrhli dve stoličky, však „skúsme, čo keď mi to pomôže“, nepomohlo, ale od vtedy mi tie dve zuby dosť chýbajú. Ako ďalší pokus ma dopichali rôznymi alergénmi pre zistenie na čo som alergický, čím mi spôsobili niekoľkodňový opuch na tele a značné trápenie. Ekzém na mojich rukách si veselo kvitol ďalej. Ale povedal som si dosť a rozhodol som sa liečbu zobrať do vlastných rúk. Hladovky pomohli, ale len dočasne, po čase sa ekzém vrátil. A po troch rokov utrpenia mi sestra odporúčala jednu učebnicu homeopatie, kde našla popis ako na takéto ekzémy. Nakúpil som si homeopatiká a postupoval podľa popisu. Po mesiaci bolo po ekzéme a už sa nikdy nevrátil.

Podobné prípady úspešnej homeopatickej liečby poznám viac zo svojho okolia.

Denník Sme sa hlása za vyvážený a mienkotvorný. Keby tomu bolo tak, prečo nepadne ani slovo o stovky, o tisíce prípadov úspešne vyliečených ľudí homeopatiou len na Slovensku, keď už nechcete zdvihnúť svoje oči a pozrieť sa cez hranice a skúmali, prečo popri anglickej kráľovskej rodiny sa liečia homeopaticky aj ďalšie stovky miliónov ľudí a z nich nepreberné množstvo len v Európe? Všetci sú to hlupáci, nachytaní podvodníkmi? Prečo si nedáte tú námahu, a neinvestigujete, neskúmate pravdu aj tej druhej strany? Prečo bagatelizujete to obrovské množstvo prípadov podobné ako moje?

Odvolávate sa na vedu, a pritom šliapete po jeho princípoch. Veda postupuje od pozorovania jednotlivého javu, hľadá, či sa spozorovaný jav dá zovšeobecniť, či je za tým nejaký zákon. Ak áno, tak vytvára modely, hypotézy a teórie. Takto funguje veda. Vy zlyhávate hneď v prvom bode,  zatvárate oči pred faktami. Moje vyliečenie je fakt. Keby som bol jediný na svete, tak sa to nedá zovšeobecniť. Ale tie milióny prípadov po svete, to už je databáza, na ktorom sa dá budovať teória.

Od novinára ako vy by som očakával minimálne vyváženosť. Pozbierajte fakty, nedajbože vyskúšajte homeopatiu na svojej koži. V opačnom prípade ste len „mienkotvorný“ ale v tom najhoršom slova zmysle, v zmysle masovej manipulácie. Ale to už nie je o homeopatii, to už bude o svedomí.

S pozdravom,

RNDr. Ladislav Koncsol

……………..

Dobrý deň,

som fyzik a zároveň doktor prírodných vied, tak si myslím, že  nepotrebujem poučiť ako sa získavajú dôkazy o pravdivosti hypotéz ani o účinnosti chemických substancií. Viem, čo je vedecká štúdia, sám som ich niekoľko napísal.

Vieme aj to, že výsledky bádania rôznych vedeckých teamov môžu viesť k rôznym výsledkom. Malý dôkaz nájdeme vo vašom dnešnom čísle SME, pod linkou http://tech.sme.sk/c/20184655/preco-novy-vyskum-neuzuje-ze-mobily-sposobuju-rakovinu.html?ref=tit&piano_t=1 . Niekoľko vedeckých štúdií niečo tvrdí a niektoré iné to popierajú. Čo si má o tom bežný smrteľník myslieť? Ak je veda objektívna a prísna v metodológii bádania ako to tvrdíte aj vy v kontexte západnej medicíny, ako môžu vedci dospieť k dvom opačným záverom?

Preštudoval som si Váš background a pri všetkej úcte som nenašiel informáciu o vašom homeopatickom ani lekárskom vzdelaní. Čo píšete o výskumoch v kontrolovaných podmienkach, mali ste zrejme na mysli RCT, Randomised controlled trial. Aby som Vám pomohol vyriešiť Vašu dilemu ako je to v homeopatii s randomizovanými pokusmi, posielam Vám linku na vedecké štúdie v tejto téme. Ak Vás to zaujme čomu pevne verím, ľahko nájdete stovky ďalších dokumentov.

http://www.britishhomeopathic.org/evidence/the-evidence-for-homeopathy/

Dúfam, že po poctivom preštudovaní týchto informácií si vytvoríte potom už kvalifikovaný názor na homeopatiu ako vedu a tiež o účinkoch homeopatík na rôzne choroby, nie len na základe „anekdot“ inak spokojných a vyliečených ľudí.

To čo Vám a ďalším podobným bolestne chýba je pokora a úcta k pravde. Hlasno trúbite názory na témy o ktoré nemáte paru. Keby ste skutočne vedeli, akých velikánov ľudského myslenia a pokroku znevažujete (myslím Hahnemanna a všetkých veľkých homeopatov sveta, ku ktorým si myslím patrí aj dr. Petroci), tak by ste sa hanbili. Pripomínate mi profesora Maxa Plancka, ktorý ho na konci 19. storočia odrádzal od ďalšieho štúdia fyziky s tým, že vo fyzike je už predsa všetko objavené…

S pozdravom,

RNDr. Ladislav Koncsol

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: