Vyjadrenie MUDr.Pavla Tibenského pre Rádio Lumen

SLOVENSKÁ LEKÁRSKA HOMEOPATICKÁ SPOLOČNOSŤ, Súťažná 15, 821 08 Bratislava

P.T. Rádio Lumen

Vážená redakcia!

Obraciam sa na Vás ako predstaviteľ odbornej spoločnosti, ktorá združuje lekárov a farmaceutov zaoberajúcich sa homeopatickou liečbou. Vedie ma k tomu séria troch relácií, venovaných v homeopatii vo Vašom rádiu.

V prvom rade som sa snažil zoznámiť s vydavateľstvom Don Bosco a hľadal som v nej publikáciu pána magistra Sukeľa. Najprv neúspešne, nakoľko som ju hľadal medzi publikáciami venovanými zdraviu. Dosť ma prekvapilo, že bola zaradená v sekcii venovanej viere.

Spájanie homeopatie a viery považujem ako odborník za neobvyklé. Viera je typický atribút človeka a homeopatická liečba sa využíva i v liečbe živočíchov a dokonca aj rastlín. Je dostatok odbornej literatúry i internetových stránok so zameraním na veterinárnu homeopatiu. Dokonca počas poslednej Svetovej výstavy EXPO v Miláne, bola ako súčasť výstavy i botanická záhrada, v ktorej boli prezentované homeopatickou liečbou ovplyvňované rastliny. V odborných prednáškach zazneli veľmi zaujímavé témy, ako sa pomocou homeopatie zvyšuje kvalita parmezánu, kvalita ovčej vlny či zvyšuje sa medonosnosť včiel. Viera s liečbou nijako nesúvisí.

V našej krajine je dosť lekárnikov, ktorí absolvovali homeopatické vzdelávanie, preto by som očakával, že na odbornú debatu o homeopatii si prezident lekárnickej komory pošle odborníka vzdelaného v tejto oblasti. Sám sa stal prezidentom pravdepodobne najmä pre svoje organizátorské schopnosti – veď v tejto ťažkej dobe je potrebné mať lídra so širokými lakťami. Homeopatický kurz v našej odbornej spoločnosti, ktorý je v súlade s náročnými kritériami Európskej komisie pre homeopatiu, trvá 4 roky. Nie je hanbou mať na danú problematiku poradcu, ktorý vzdelávanie absolvoval.

Prekvapila ma i cena brožúrky pána magistra. Naša odborná literatúra stojí desiatky eur, zahraničné kurzy stovky eur. Cena okolo dvoch eur je akási podozrivá. Napríklad účastnícky poplatok za kongres Homeopatického výskumného inštitútu v Ríme v roku 2015 stál viac ako 500 eur. Odborný program stál určite zato. Tento kongres sa uskutočnil za účasti vedcov z celého sveta – bohužiaľ zo Slovenska som tam bol sám.1

Kritici homeopatie používajú dvesto rokov rovnaké argumenty, ktoré je možno jednoducho vyvrátiť. Pán magister napr. tvrdí, že žiaden chemik ani farmaceut nenašiel v homeopatiku žiadnu účinnú látku. Má pravdu. Objaviteľ homeopatie, nemecký lekár a chemik Samuel Hahnemann, to povedal už pred dvesto rokmi, že u homeopatík sa nejedná o chemický proces. Veda mala dvesto rokov nato, aby sa s týmto problémom popasovala. Zatiaľ sa jej to nepodarilo. Ale americký vedec Bell objavil v niektorých homeopatických liekoch nanočastice a svoj objav uviedol na kongrese Homeopatického výskumného inštitútu v roku 2013 v Barcelone. Možno tie nanočastice sú spomínané „nič“, čo homeopati predpisujú svojim pacientom.2

Mrzí nás, že pán magister Sukeľ, prezident lekárnickej komory, sa neporadil o homeopatii so svojimi zahraničnými kolegami. Možno by ho prekvapilo, že napr. v Rumunsku a Maďarsku je výučba homeopatie súčasťou pregraduálnej výučby na lekárskych fakultách a informačné kurzy pre lekárov sa vyučujú na mnohých európskych univerzitách.3

Zistil by, že existuje Európska komisia pre homeopatiu, ktorá vzdelávanie lekárov a farmaceutov v homeopatii zastrešuje. Že táto organizácia organizuje rôzne akcie včítane prezentácie odborných argumentov pre implementáciu homeopatie do národných liečebných systémov. A omnoho omnoho viac. Verím, že pán prezident je zavalený inými povinnosťami a tak mu na štúdium homeopatie nezostáva čas.4    

V súčasnosti si pripravujem prednášku na téma „Holocaust a homeopatia“ – samozrejme zameranú na pochopenie celého fenoménu, rozbor osobnosti Adolfa Hitlera a možnosti liečby následkov holocaustu. Napriek tomu spájanie homeopatie s nacizmom bolo pre mňa úplne novým faktom a z povolaných úst prezidenta lekárnickej komory vyznelo obzvlášť závažne. Popieranie akéhokoľvek účinku homeopatík a zároveň obviňovanie z neľudských pokusov na ľuďoch je akési kontroverzné. Pri štúdiu materiálov som narazil na fakt, že látky k testovaniu chovancov koncentračných táborov dodávali firmy IG Farben, Boehringer a Bayer. Ani jedna z týchto firiem podľa mojich informácií nevyrábala homeopatické lieky. Možno by sa pán prezident Sukeľ mohol z titulu svoje funkcie obrátiť na spoločnosť Bayer ohľadom získania relevantných informácií, aj keď nie som si istý, či menovanej spoločnosti bude imponovať pripomínanie jej fašistickej minulosti práve v čase dramatického poklesu hodnoty jej akcií. 5

Z nie celkom jasného dôvodu pán magister tvrdí, že všetko musí v dnešnej medicíne potvrdiť medicína založená na dôkazoch. Pod pojmom dôkazy uvádza vedecké štúdie. Ak objaví niečo jedinec, nie je to dostatočné. Jedinec nie je pripustený k slovu. Ak vylieči niekto pacienta pomocou homeopatického lieku, nie je to dôkaz. Napriek tomu, že to lekár i pacient i jeho okolie vidia na vlastné oči. Verím, že „mnohí ľudia majú oči a nevidia a majú uši a nepočujú“, ale podľa magistra Sukeľa sú všetci okrem vedcov nesvojprávni.

Každý seriózny vedec v závere svojej práce vyhlasuje, že na jeho závery budú ešte potrebné ďalšie práce, ktoré jeho objavy potvrdia, doplnia, opravia či vyvrátia. „Vedecké štúdie“ kritizujúce homeopatiu takouto pokorou netrpia. Vyhlasujú svoju jedinú a konečnú pravdu.

Aj keď nie som vedec ale praktik, spomeniem zopár mojich úspešne liečených pacientov.

Raz som liečil ovečku, ktorá po ostrihaní bačom ochorela. Ovca mala mladé, ktoré odmietala nakŕmiť, bolo ich treba kŕmiť z fľaše. Bola malátna, spomalená, nechcela žrať. Privolaný veterinár naordinoval pri prvom vyšetrení antibiotiká a pri kontrole odporučil ju utratiť. Na základe príznaku „Ochorenie zo strihania vlasov“ som naordinoval liek Belladonna. Na druhý deň bola ovca zdravá. Ochorenie zo strihania vlasov, v tomto prípade vlny, vedecká medicína nepozná. Ako vidno, nevie, čo s týmto ochorením robiť. Je to veľmi nejasný pojem. Ale pre homeopata je to zvláštny príznak, ktorý dokáže liečiť. Je to výzva pre vedu, aby fenomén vysvetlila, nie umlčala.

Raz som liečil ženu, ktorá mala bolesti brucha. Opakovane bola na vyšetreniach a nikdy sa nenašlo žiadne vysvetlenie pre jej bolesti. Všetky vyšetrenia v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami boli negatívne. Stavy sa stále častejšie opakovali. Nedalo sa im predísť. Pacientka mala zvláštny príznak – mala pocit nafúknutého vaječníka a bolesti jej z ľavého vaječníka prešli do žalúdka a odtiaľ do celého brucha. Toto je príznak lieku Colocynthis. Po nasadení tohto lieku bolesti vymizli. Pacientka má liek u seba a pri náznaku problémov si ho užije. I tento prípad je výzvou pre vedu – súčasná úroveň vedy je taká, že nedokáže jej pri vyšetrení nič nájsť a po nasadení lieku platí to isté.

Raz som liečil pacientku, ktorá mala ísť na operáciu chrbtice. Bolesti jej vznikli potom, ako jej zomrela matka. Vravela, že z jej smrti je taká plná smútku, že už ani nedokáže plakať. Tento príznak je typický pre liek Ignatia. Po jeho naordinovaní po dvoch týždňoch nastúpila do práce. Nepotrebovala žiadnu operáciu. Dokonca – už je to niekoľko rokov – nepotrebuje ani žiadne lieky.

Ozaj –v tejto chvíli ma napadla taká myšlienka – „nepotrebuje žiadne lieky“. Aj keď verím v poctivosť a starosť o zdravie pacienta u pána magistra Sukeľa, nie sú za jeho publikáciou a vyhláseniami o homeopatii peniaze? Veď človek, ktorý nepotrebuje niekoľko rokov po homeopatickej liečbe lieky, môže byť lekárnikovi tŕňom v oku.

Nedovolím si tieto obvinenia vzniesť, som zástancom prezumpcie neviny, ale spomínam si, že zakladateľa homeopatie Samuela Hahnemnna lekárnici z Lipska vyhnali z mesta práve z dôvodu obáv o svoje zisky. A tento fakt by vysvetlil aktivity pána magistra.

Horliví bojovníci proti homeopatii, ktorých spomína pán magister a ktorí si hovoria lovci šarlatánov, mi pripomínajú komunistických propagandistov či lovcov kresťanov.

Komunistickí propagandisti vyvolávali v nás nenávisť voči imperialistickému nepriateľovi, na Vojenskej lekárskej akadémii sme zakresľovali do mapy jadrové údery na susedné Rakúsko. Nikdy sme žiadneho imperialistu nevideli a plánovali sme, ako ich zničíme. Teraz, keď sa do Rakúska chodí lyžovať, ošetrovať rakúskych dôchodcov, vznikajú medzinárodné manželstvá – po propagandistoch ani pes neštekne.

Lovci šarlatánov zložení z mladých zanietencov, ktorí ešte nikoho neliečili, veľmi horlivo kritizujú liečebný systém, ktorý za dvesto rokov vyliečil viac chorých, ako akákoľvek iná liečba. Toto sú slová Mahátmu Gándhího, veľkého muža pochádzajúceho z krajiny, v ktorej sa homeopatii venuje 250000 homeopatov a lieči lacno miliardu indického obyvateľstva. Keby mladí nadšenci vedeli liečiť, vyzval by som ich na súboj. Nie zbraňami, ani slovami, ale súboj v liečbe. Mohli by si vybrať chorobu, ktorú chcú liečiť a porovnali by sme výsledky homeopatickej a klasickej liečby. Samozrejme z etických dôvodov by bolo treba vybrať pacientov s chronickou chorobou. Ak sú už neveriacimi Tomášmi, nech sa presvedčia na vlastné oči. Nemôžu sa spoliehať na toľké šťastie, ako mal bezduchý lovec kresťanov Šavol, že ich pán Boh osvieti.

Nie som si istý, či vydavateľstvo nesúce meno Svätého Dona Bosca, by malo vydávať brožúrky s takým pochybným obsahom, ako je publikácia „tvorcu pravdy“ pána Sukeľa.

Nikdy by som si nepomyslel, keď Mons. Tondra v Šaštíne povedal v kázni počas svätej omše pútnikom národnej púte do Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne povedal,

„Bulvár nám zatemňuje duševný zrak a my už nedokážeme rozmýšľať. Prijímame všetko bez toho, aby sme o tom uvažovali, či je to dobré alebo zlé…“,

že slová o bulváre by sa mohli niekedy týkať kresťanského rádia Lumen.

Verím, že rádio Lumen a nakladateľstvo Don Bosco sa iba stalo obeťou dezinformácií a manipulácie pána magistra Sukeľa. Očakávam, že rádio bude o mojom liste informovať svojich poslucháčov, aby uviedlo uvedenú problematiku na správnu mieru.

  1. http://www.hrirome2015.org/
  2. http://bmccomplementalternmed.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-12-191
  3. http://homeopathyeurope.org/regulatory-status
  4. http://homeopathyeurope.org
  5. http://www.igm-bosch.de/content/language2/downloads/HomoeopathyNaziGermany.pdf

 

MUDr. Pavol Tibenský, prezident Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti.

08062016

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: