Skúsenosť veterinárnej lekárky

Ako medicínsky vzdelaný človek – veterinárny lekár, mám sama veľmi silnú osobnú skúsenosť s homeopatiou a vyliečením mojich chronických diagnóz, kedy mi školská medicína nevedela pomôcť inak, len doživotným užívaním inhalačných kortikoidov.

Už niekoľko rokov však žijem úplne nový život. Už počas štúdia som sa zahĺbila do homeopatie, nakoľko sa u nás na univerzite vyučuje v rámci voliteľného predmetu s úžasnou pani Doc…. sama homeopatiu používam aj u zvierat. Placebo u nich vylučujem, nakoľko častokrát liek podávame priamo do pitnej vody (misky), a to zviera ani len netuší, že užíva homeopatický liečik (nie je pravidlom, že liek podávame orálne striekačkou, vo veľkochove to ani nie je možné) pozitívne účinky, ak sa zvolí správny liek je vidieť. Sám majiteľ ich zbadá a referuje, nepotrebujem ľudí presviedčať, prídu na to. Homeopatia pomáha aj u zvierat s ťažkým autoimunitným ochorením (lupus, pemphigus), kedy vieme oveľa viac znížiť udržiavaciu dávku kortikoidov vďaka pridaniu homeopatika ako podpornej liečby pre organizmus… 

Niekoľko veterinárnych lekárov aj na SR, aj keď nás nie je veľa, má však veľmi dobre zdokumentované reálne prípady z praxe s laboratórnymi vyšetreniami a fotodokumentáciou. Zúčastňujeme sa seminárov, kde si tieto skúsenosti zdieľame. 

Ako mama používam homeopatiu aj doma u svojej dcérky. Naposledy sme napríklad liečili cystitídu a silné príznaky pálenia sa okamžite zmiernili po užití správne zvoleného homeopatického lieku (na zápal dáte dieťaťu antibiotiká, ale ako pomôžete 3-ročnej plačúcej od bolestivého pálenia??? Aby prišla úľava čo najskôr a netrpelo, nezadržiavalo močenie???)

Netvrdím, že teraz IBA homeopatia a nič iné. Ale prečo mať klapky na očiach? Ak je v záujme pacienta, aby sa vyliečil, kombinujme rôzne odvetvia pre dosiahnutie želaného výsledku. Áno, sú prípady, kedy postačuje IBA homeopatia, sú prípady, kedy ju kombinujem, nakoľko sa nemôžem vyhnúť medikamentom. Ale je to tak správne, som lekár, viem zhodnotiť stav pacienta. No po rokoch, odkedy sa homeopatii venujem, môžem potvrdiť, že pacienti, ktorí užívali homeopatiu, mali kratšiu rekonvalescenciu, či nemali nežiadúce účinky klasickej liečby.

Sama ako žena som ju využila po pôrode na zotavenie po SC, počas dojčenia pri problémoch s tvorbou mlieka a pod., používam ju už niekoľko rokov a vždy s výborným výsledkom. Je na ľuďoch, či sa pre ňu rozhodnú či nie. Každý by ale mal mať právo voľby. Nezatracujme to, čo dnes ešte nepoznáme a nevieme vysvetliť.

Zdravý život bez liekov je však neporovnateľný. Sama som to zažila (astma od roka veku a užívanie inhalačných kortikoidov do 25 rokov pod dohľadom pneumológa, silná alergia na pele, trávy a plesne popri tom, limity v športe a bežnom živote, časté zápaly a náchylnosť k ochoreniam, nakoniec až polycystické ováriá a problém s otehotnením pre anovulačné cykly, či následne hroziaci problém donosením plodu podľa humánnych lekárov. Ja som však verila vo svoje telo a užívať hormóny na udržanie plodu v tehotenstve som odmietla. Cítila som, že už som úplne v poriadku, a tak aj bolo. A som lekár, poznám fyziológiu aj patológiu, mám na to triezvy pohlaď. Viem sa rozhodnúť. Zverila som sa MUDr. Petrocimu a je tomu šesť rokov, čo nemám problém so sennou nádchou, astmou a otehotnela som rok a pol po liečbe klasickou homeopatiou prirodzene (mám nádhernú zdravú dcérku). Veľmi ma zaujíma psychosomatika. Vďaka homeopatii som si vyliečila aj ťažkú trojmesačnú pankreatitídu, ktorá sa dostavila pod vplyvom silných stresorov v mojom živote. Užila som opäť svoj konštitučný liek a záchvaty ustali takmer okamžite. 

Nerozumiem, prečo taká antikampaň voči homeopatii. Tak ako nie je humánny lekár ako lekár a je veľa pseudoodborníkov, nie je homeopat ako homeopat… no podstatný je výsledok a zdravý vyliečený (nie liečený pacient na udržiavacej liečbe) pacient či aspoň lepšia kvalita života.

MVDr. Martina Hedmegová

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: