Prasačia chrípka – prečo máme z nej strach a ako môže homeopatia pomôcť

Táto chrípka je desivá, pretože mohlo by ísť o moderný ekvivalent morovej pandémie. Epidémia SARS a nedávna vtáčia chrípka nám ukázali len náznak toho, čo by mohol dokázať inteligentne adaptovaný vírus v súčasnosti pri globálnom prepojení celého sveta.

Posledná veľká epidémia
Posledná veľká pandémia, ktorú voláme “Španielska chrípka” (ale v Španielsku je známa ako “Neapolský vojak”) zabila viac ľudí než koľko ich zomrelo počas celej prvej svetovej vojny. Odhady sa pohybujú medzi 20 až 50 miliónmi obetí. Ochorela polovica vtedajšej svetovej populácie, t.j. 1 miliarda ľudí. Pandémia prišla v čase, keď 19 národov sa zúčastňovalo na vzájomnom zabíjaní a stres, nedostatok jedla a hygieny určite napomohli rozšíreniu sa choroby. Najviac úmrtí spôsobila táto pandémia chrípky v Ázii a najvyššia úmrtnosť bola v Indii.
Treba povedať, že homeopati boli mimoriadne úspešní pri liečení Španielskej chrípky, ktorá vypukla v roku 1918. Úmrtnosť u tých, ktorí vyhľadali pomoc u konvenčných lekárov bola od 7% do 30%, úmrtnosť tých, ktorí sa liečili homeopaticky bola 1,5 %. [1]

Sú riešením vakcíny?
Vakcíny sú navrhnuté tak, aby zabránili vzniku ochorení vyvolaných určitým vírusom. Veľkým problémom je tu však časový posun medzi výrobou vakcíny a samotnou epidémiou. Preto sa len veľmi zriedka stáva, že je k dispozícii vhodná vakcína. Účinnosť chrípkových vakcín spochybňuje napríklad:

 • V “prehľade  20-tich slepých pokusov účinnosti vakcíny u zdravých dospelých ľudí” Dr. Demichelli zistil, že “len jeden zo štyroch zaočkovaných” získal ochranu proti ochoreniu. [2]
 • Dr. J. Anthony Morris, bývalý vedúci oddelenia pre kontrolu vakcín FDA (Federal Drug Agency, hlavný orgán pre kontrolu liečiv v USA), povedal: “Neexistuje žiadny dôkaz, že akákoľvek chrípková vakcína, ktorá bola doteraz pripravená, by bola účinná v prevencii alebo zastavení chrípkovej epidémie.” [3]
 • Randall Neustaedter, OMD, hovorí jasne: “Chrípková vakcína vyhráva cenu za najzbytočnejšiu vakcínu všetkých čias. V súčasnosti CDC odporúča vakcínu pre deti mladšie ako 2 roky a dospelých nad 50 rokov. Nedajte sa však ňou zaočkovať.” Neustaedter to zdôvodňuje: “Výrobcovia chrípkových vakcín sú notoricky nepresní v predpovedaní kombinácií vírusov, ktoré sa objavia v danom chrípkovom období. Preto sú chrípkové vakcíny väčšinou neúčinné.” [4]

Čo teda, ak nie očkovanie?
Ak vakcíny chrípky podliehajú časovému posunu a preto sú neefektívne, ako inak môžeme ochrániť seba a svoje rodiny? Jednou z výhod chrípky a vlastne každého akútneho ochorenia je to, že sa často prejaví jasným súborom symptómov, ku ktorým sa dá nájsť vhodný homeopatický liek oveľa ľahšie ako je to v chronických prípadoch. Ak ochoriete na chrípku, skontaktujte sa so svojim homeopatom len čo dokážete jasne popísať svoje príznaky. Zoznámte sa so základnými princípmi homeopatie a majte doma homeopatickú lekárničku a návod ako tieto lieky používať.
Pri epidémii chrípky A v Írsku väčšina ľudí mala veľký pocit chladu, aj keď mali vysokú teplotu. Ležali v posteli až po uši zakrytí množstvom perín a prikrývok. Mali silné bolesti hrdla a tieto bolesti im vyžarovali do uší. Takýto obraz dokonale zodpovedá homeopatickému lieku Hepar sulphur. Všetci títo pacienti sa rýchlo zotavili po podaní tohto lieku. Iní pacienti, ktorí mali iné príznaky, dostali iné lieky, ktoré zodpovedali ich príznakom.

Ako zvládneme ďalšiu veľkú epidémiu
Homeopati si navzájom veľmi pomáhajú tak, že si vymieňajú informácie o obraze ochorenia a liekoch, ktoré sú účinné u ich pacientov. Vďaka internetu je toto vzájomné prepojenie jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Už v starej homeopatickej literatúre nájdeme veľmi účinné postupy pri veľkých epidémiách cholery a šarlachovej horúčky. Metóda predpisu známa ako nájdenie “genus epidemicus,” má potenciál veľmi zmierniť utrpenie a zachrániť životy. Hlavnou myšlienkou tohto postupu je vytvoriť obraz epidémie z príznakov, ktoré mali rôzni pacienti. Keď sa spoja všetky tieto príznaky do jedného obrazu, ako keby išlo len o jednu osobu, potom sme schopní určiť jeden, dva alebo tri lieky, ktoré vyliečia pri danej epidémii takmer každého. Rovnaké lieky sa môžu použiť aj preventívne, aby ľudia neochoreli na dané infekčné ochorenie.

Homeopatické lieky, ktoré sa častejšie objavujú ako genus epidemicus chrípky:

 • Arsenicum 30 CH – pálenie pri horúčke so zimnicou a nepokojom.
 • Bryonia 30 CH – horúčky s podráždenosťou, postihnutý leží veľmi pokojne a nechce aby ho niekto vyrušoval.
 • Gelsemium 30 CH – veľmi veľká slabosť, únava a zimnica, nemá smäd.
 • Nux vomica 30 CH – bolesti v kostiach, kĺboch, so zimnicou a podráždenosťou.
 • Rhus toxicodendron 30 CH – ubolenosť svalov a kĺbov, s nepokojom a červenou špičkou jazyka.
 • Ipeca 30 CH – bolesti v kostiach, chrbte, dolných končatinách, často s pretrvávajúcim pocitom na vracanie (nauzeou).
 • Eupatorium perfoliatum 30 CH – silné bolesti v kostiach a veľký smäd.

Črevná chrípka

 • Arsenicum 30 CH – nepokoj, horúčka, zimnica, hnačka.
 • Bryonia 30 CH – horkká chuť v ústach, leží veľmi pokojne.
 • Nux vomica 30 CH – zimnica a podráždenosť.
 • Ipeca 30 CH – neustály pocit na vracanie, nezlepší sa vracaním.
 • Eupatorium perfoliatum 30 CH – smäd pred vracaním.

Na internete nájdete veľké množstvo článkov o prasačej chrípke, napríklad na nationalcenterforhomeopathy.org.

Citácie:
[1] PBS Online, www.pbs.org. Influenza 1918 je film PBS, prepis je dostupný online na PBS web stránke
[2] Demicheli V, Rivetti D, Deeks JJ, Jefferson TO, “Vaccines for preventing influenza in healthy adults,” Cochrane Review. In: The Cochrane Library; Issue 4, 2000.
[3] Makela MJ, Puhakka T, Ruuskanen O, Leinonen M, Saikku P, Kimpimaki M, et al., “Viruses and bacteria in the etiology of the common cold,” J Clin Microbiol 1998; 36:539-42.
[4] Neustaedter, R, www.cure-guide.com

Zaujímavé linky:
David Warkentin pripravil kompiláciu správ o liečení chrípky homeopatmi: kenthomeopathic.com
Will Taylor – výborný článok o genus epidemicus, homeoprofylaxii a liečení infekčných ochorení: www.wholehealthnow.com

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: