Neviem ako, ale homeopatia naozaj funguje

Ešte väčšou záhadou je, prečo vedci pokračujú v popieraní jej účinnosti aj napriek narastajúcim dôkazom, že homeopatia je účinná.  

Bola som oddanou vedkyňou, ktorá sa práve chystala na doktorát v neurovede, keď ma homeopatia z ničoho nič „zdvihla zo stoličky“.

Veda je mojou vášňou od mojich 11 rokov, kedy som začala študovať biológiu u pána Hopkinsona. Keď som mala 21 rokov, bola som na jednej párty, ktorá zmenila chod môjho života. Vtedy som o homeopatii ešte nič netušila. Myšlienka, že jedného dňa by som sa stala homeopatkou sa mi zdala prinajmenšom smiešna.  

TEN BOD OBRATU SA NAVŽDY VRYL DO MOJEJ MYSLE.

Jedna žena, ktorú som poznala celý život mi povedala, že ju úspešne vyliečil homeopat a to až potom, ako sa celé mesiace bez úspechu liečila konvenčnou medicínou. Ako skeptik som sa nad tým pousmiala, ale semienko zvedavosti už bolo zasiate.

Priznala sa, že s konzultáciou u homeopata súhlasila hlavne preto, aby mala pokoj od sekírovania svojou dcérou, hoci ona sama pokladala homeopatiu za kopu smetí. Aká len bola šokovaná keď zistila, že po jednej malej guličke jej bolo o pár dní o poznanie lepšie. Druhá dávka s tým problémom „skoncovala“ úplne.

Priznám sa, že som celkom tú ženu zničila. Vyspovedala som ju do najmenších detailov, vypytovala som sa na každý detail jej diagnózy, predošlú liečbu, časový harmonogram, chcela som vedieť úplne všetko. Potom som si to všetko logicky prebrala – bola inteligentná, neklamala, nikdy predtým neinklinovala k alternatívnej medicíne a jej postoj k homeopatii znižoval akýkoľvek placebo efekt.

Vedci by mali byť nezaujatými pozorovateľmi a z pozorovaní vyvodiť záver. Ako som tak nad tým premýšľala, vychádzal mi z toho nepríjemný záver a síce, že homeopatia podľa všetkého funguje.

MUSELA SOM O TOM ZISTIŤ VIAC.

Takže som začala o homeopatii čítať a to, čo som sa dozvedela, navždy zmenilo môj život. Bola som taká presvedčená, že som svoje vytúžené štipendium na doktorandské štúdium prenechala svojej priateľke a prihlásila som sa na trojročný denný kurz homeopatie.

V súčasnosti ako skúsená homeopatka môžem povedať, že dnes je to „veda“, čo ma „dvíha zo stoličky“. Viem, že homeopatia funguje a to nielen preto, že som to videla na vlastné oči na množstve mojich pacientov, ale aj preto, že to dokazuje vedecký výskum. Napriek tomu v médiách stále čítam o tom, že homeopatia nefunguje a že vedecké dôkazy neexistujú.

homeopathy 0ZDÁ SA, ŽE FAKTY SÚ IGNOROVANÉ.

Ku koncu roka 2009 bolo v odborných časopisoch publikovaných 142 randomizovaných kontrolných štúdií (RKŠ) (zlatý štandard v medicínskom výskume), ktoré porovnávali homeopatiu s placebom alebo konvenčnými liekmi, pričom 74 z nich bolo schopných priniesť spoľahlivý záver: 63 bolo pozitívnych pre homeopatiu a 11 vyšlo negatívne . Ďalej bolo uskutočnených päť významných systematických správ, ktoré analyzovali vyváženosť dôkazov z RKŠ homeopatie – z čoho 4 boli pozitívne (Kleijnen, J, et alLinde, K, et alLinde, K, et alCucherat, M, et al) a jedna bola negatívna (Shang, A et al). Takéto zmiešané výsledky sú bežné, keď sa pozrieme na široký rozsah výsledkov výskumu jedného subjektu a ak by boli tieto výsledky z výskumov zameraných na meranie účinnosti „normálnych“ konvenčných liekov, pomery 63:11 a 4:1 v prospech fungujúcich postupov by boli považované za presvedčivé.

Samozrejme otázka ako homeopatia funguje, je iná vec. A to je oblasť, kde sa vytvára priestor na polemiku. Je naozaj záhadou, že tak vysoko zriedené substancie len s minimálnym alebo žiadnym merateľným množstvom molekúl pôvodnej látky by mali mať nejaký biologický účinok, ale pravdou je, že tento účinok majú.

Existujú experimenty, ktoré ukazujú, že homeopatický tyroxín môže zmeniť  rýchlosť metamorfózy žubrienok na žaby, že homeopatický histamín môže zmeniť aktivitu bielych krviniek a tiež, že v správnych podmienkach homeopatický chlorid sodný dokáže uvoľniť svetlo takým istým spôsobom ako normálny chlorid sodný. Myšlienka, že tak vysoko zriedené látky sú nielenže stále aktívne, ale dokonca si uchovávajú charakteristiky pôvodnej substancie sa môže javiť ako nemožná, ale vyššie uvedené výsledky jasne dokazujú, že to tak je. 

VEDA BY TU BEZPOCHYBY MALA ZAUJAŤ SVOJE MIESTO.

Vylúštiť hádanky sveta okolo nás, posúvať hranice poznania. Prinajmenšom takáto je veda, do ktorej som sa zamilovala. Väčšou hádankou pre mňa ale v tejto chvíli je postoj tých, ktorí vo vede pokračujú a napriek narastajúcim dôkazom popierajú to, čo je jasne viditeľné.

V posledných rokoch sme svedkami veľkej propagandy a falošných informácii, z ktorých mnoho ohlasuje koniec homeopatie, napriek tomu fakty poukazujú na rastúci záujem o alternatívnu alebo doplnkovú liečbu.

Vo februári kampaň „skeptikov“ zaznamenala prielom – správa výboru House of Commons Science and Technology (Snemovňa všeobecnej vedy a technológií) odporučila zastaviť financovanie homeopatie z fondov NHS (National health service), a to aj napriek veľmi pochybnému prerokovaniu.

Spoločnosti homeopatov (The Society of Homeopaths – najväčšie teleso reprezentujúce profesionálnych homeopatov) – bolo odopreté povolenie podať ústne svedectvo. Pozoruhodné je aj to, že vo výbore chýbali aj spoločnosti primárnej starostlivosti, ktoré zastupujú homeopatiu a zástupcov pacientov, ktorí používajú homeopatiu. Predsa len ústne svedectvo bolo vypočuté a to od jedného novinára, ktorého predtým vyšetrovala komisia pre tlačové sťažnosti (Press Complaints Commission) za nepodloženú kritiku homeopatov a hovorcu charity, ktorý dlhodobo verejne vystupoval proti homeopatii. Dôležité je aj to, že jeden zo štyroch MP, ktorí boli požiadaní hlasovať za túto správu, sa zdržal kvôli znepokojeniu nad nedostatkom vyváženosti v predložených dôkazoch.  

Homeopatia je v Anglicku dobre etablovaná a je k dispozícii prostredníctvom NHS od jej založenia v roku 1948.

Vo svojej každodennej praxi ju využíva viac ako 400 praktických lekárov a Spoločnosť homeopatov združuje 1500 registrovaných členov s rôznymi predchádzajúcimi profesiami vrátane farmaceutov, novinárov, právnikov a zdravotných sestier.

Predsa len zobrazovanie homeopatie ako šarlatánstva a čarodejníctva pokračuje. Máme rastúci počet dôkazov o jej účinnosti, o jej ekonomickej výhodnosti a aj o dopyte po nej zo strany pacientov. Ako rastie špirála účtov za lieky a objavujú sa dôkazy o tom, že určité lieky, ktoré sa rutinne predpisujú v NHS nie sú lepšie ako placebo možno pre skeptikov nadišiel čas, aby zastavili hon na čarodejnice a postarali sa radšej o to, aby si poupratovali najprv pred vlastným prahom.

Je to všetko ďaleko od školáčky biologičky, ktorá snívala o tom, že strávi svoj život v laboratóriu hraním sa s baktériami.

Autor: Rachel Roberts

Preklad: Ing. Adriana Bérešová, SAKHom.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2010/jul/15/homeopathy-works-scientific-evidence

 

Zdieľajte ďalej:
Na podobnú tému: