Streptokokové nákazy patria popri stafylokokových k najčastejším ľudským nákazám. Streptokoky sa rozdeľujú na veľký počet skupín, z ktorých je pre človeka najnebezpečnejšia skupina Astreptokokov (Streptococcus pyogenes), ktorá obsahuje vyše 50 typov. Zdrojom nákazy môže byť chorý človek, ktorý má choroboplodné zárodky na slizniciach horných dýchacích ciest, najmä v nose. Môžu sa nachádzať aj na koži alebo u bacilonosiča virulentného kmeňa.
Prameňom niektorých streptokokov sú aj zvieratá. Streptokoky sú medzi ľuďmi veľmi rozšírené, takže ich možno dokázať i na slizniciach zdravých ľudí.
Prenos streptokokov môže byť priamy (pri styku s chorým človekom kvapôčkovým spôsobom) i nepriamy (pri vdychovaní prachu z dlážky, bielizne, vreckovkami a odevom). Nepriamo sa môže preniesť aj nakazeným mliekom. Streptokokové nákazy sa šíria najmä tam, kde je pohromade viac ľudí, teda v jasliach, školách, ozdravovniach a pod. Klinické prejavy sú veľmi pestré. Medzi najdôležitejšie streptokokové nákazy patrí šarlach, streptokokové angíny a ruža.
Nakoľko o homeopatikách, ktoré sa používajú na liečenie streptokokových infekcií bolo už napísané dosť, v tomto článku sa zameriame na nozódu, ktorá má názov Streptococcinum. Povieme si o nej viac a to: kde a kedy ju možno využiť pri liečení takýchto infekcií, aké sú jej modality a podobné charakteristiky s inými homeopatickými liekmi.
Streptococcinum môžeme použiť najmä ak: máme v obraze pacienta ochorenie, ktorého história má spojenie so streptokokovými infekciami, resp. môžeme ho použiť v tejto súvislosti na zníženie horúčky, pri dyzentérii (bakteriálneho typu), chorei, chronickej fáze sérovej choroby
(alergická reakcia na injekciu séra, zvyčajne mierne a charakterizované kožné vyrážky, stuhnutosť kĺbov a horúčka), záškrte, osýpkach, reumatizme, šarlachu, infekčných chorobách, ktoré sa prejavujú hnisajúcimi symptómami, tonzilitíde, a v neposlednom rade aj ochorenia po vakcinácii – najmä ak pacient trpí podvýživou a jeho pohyby sú kymácajúce (zo strany na stranu).
Vo všeobecnosti Streptococcinum využívame viac pri akútnych ako pri chronických ochoreniach, a to vtedy, ak je indikovaný prudký nástup.
Klinické indikácie
a) história reumatickej horúčky (Dr. Tyler, Dr. Foubister). Nakoľko je reumatická horúčka spôsobená streptokokmi B-haelmolitikus, je tu indikácia: NBWS – „nikdy mi nebolo lepšie od“.
b) Bolesti hrdla spôsobené streptokokovou infekciou. A to vtedy, ak pacient trpí opakovanými streptokokovými infekciami, NBWS po takejto streptokokovej infekcii.
c) Streptococcinum má niektoré reumatické symptómy nerozoznateľné od Rhus-tox.
napríklad: horšie vo vlhkom počasí, horšie na začiatku pohybu a zlepšenie následným pohybom.
d) (NBWS po tonzilektómii) – patria sem rozličné choroby, ktoré vznikli po tonzilektómii. Základné charakteristiky pacienta: bledý, štíhly, má tmavé kruhy pod očami, nemá chuť do jedla, má opakované nachladnutia a má smäd.
e) Dyzentéria v akútnom stave ((bakteriálneho typu) spojená s krvácaním (+++), vysokými teplotami a otravou krvi. Čím je krvácanie väčšie, tým je Streptococcinum viac indikované. Tu vidíme podobu s Mercuriom. Ale Streptococcinum na rozdiel od Mercuria nemá bolestivé nutkanie na stolicu alebo komplikácie s močovým ústrojenstvom.
Je tu vidno taktiež hnisanie (+) a hlieny (+).
f) Mohli by sme na neho myslieť aj ako následok pneumónie, keď zlyhá Sulfur.
g) Chorea, ktorá nasleduje po tonzilitíde, reumatizmus, spojený s reumatickým ochorením srdca v detstve.
h) Chronickej fáze sérovej choroby – nepriaznivé účinky séra, najmä ADS (anti-diphtheric serum).
i) Má tiež niektoré podobné symptómy ako Pulsatilla ako napríklad uplakaný, útecha zhoršuje (Dr. Foubister) = pacient pri otázke: Aký má na vás vplyv „súcit“? odpovie: „Chce sa mi plakať“. Ďalšie podobné charakteristiky sú: lepšie na čerstvom vzduchu, zlepšenie pri mori, atď.
j) Pri rozličných typoch krvácania, najmä z maternice, keď dobre indikované lieky zlyhajú.
k) Vysoké zvýšenie teploty spojené s tachykardiou. Je taktiež úspešný pri kontrole febrilných kŕčov, najmä u malých detí s vysokou teplotou.
l) Silné bolesti hrdla so zápalom ale bez hnisania spojené s konštitučnými symptómami ako napríklad slabosť, bolesti hlavy, bolesti celého tela.
m) Jahodovo-červený jazyk s potiahnutou a zvýšenou papilou.
Streptococcinum predstavuje triádu nasledovných liekov
RHUS TOXICODENDRON
- Spoločné črty: nerozoznateľné reumatické symptómy
- Horšie vo vlhkom počasí, horšie na začiatku pohybu a zlepšenie následným pohybom
PULSATILLA
- Bolesti hrdla zapríčinené streptokokovými infekciami (opakované streptokokové infekcie alebo NBWS po streptokokovej infekcii) a s tým súvisiace existujúce ochorenia
MERCURIUS CORROSIVUS
- Bacilárna dyzentéria s krvácaním, vysokými teplotami a otravou krvi
- Čím je krvácanie väčšie, tým je Streptococcinum viac indikované
- DD: Stretpococcinum nemá bolestivé nutkanie na stolicu a komplikácie s močovým ústrojenstvom
Základné modality
Zhoršenie: útechou, po prvom pohybe, vo vlhkom počasí.
Zlepšenie: na čerstvom vzduchu, pretrvávajúcim pohybom.
Klinické typy
A. Ako identifikovať Streptococcinum?
a) Streptokokové infekcie – opakované, resp. NBWS po tonzilitíde, resp. iné potiaže
b) Vynikajúce antipyretikum (najmä ak sa jedná o problémy s hrdlom) s antikonvulzívnym účinkom.
c) Astringentný (sťahujúci) účinok najmä pri krvácajúcich hnačkových ochoreniach.
B. Typy vychádzjúce z dedičných predispozícií:
a) Streptococcinum 200CH, resp. 1M (podľa výšky životnej energie) má u detí schopnosť kontrolovať výšku teploty a zárovať vytvára prevenciou pred febrilnými kŕčami.
b) Opakovné streptokokové infekcie: najmä keď je zasiahnutá oblasť hrdla; história reumatickej horúčky a to najmä ak zlyhajú dobre indikované lieky.
c) Opakovné streptokokové infekcie (napr. opakované bolesti v krku s infekciou, kde sa nachádza streptokok B-haelmolitikus). Taktiež znižuje vyčerpanosť pri palpitáciách a cyanóze, ak je v histórii reumatická horúčka s postihnutím srdca.
C. Konštitučná diskrázia
(diskrázia – porucha v zložení telesných tekutín)
1. svetlovlasý, štíhly, nadmerne precitlivený s nízkou rezistenciu ku chladu,
2. sklon k hypertrofii lymfatického tkaniva,
3. sklon k tvorbe suchých kožných vyrážok,
4. sklon k opakovaným bolestiam hlavy,
5. predispozícia k tuberkulóze,
6. roztrúsená skleróza po potlačení tonzilitídy
(niekoľko ťažkých, opakovanýh tonzilitíd, Dr. Foubister),
7. hypertrofia žliaz.
Využívané potencie: 200CH, 1M, 10M
Miazma: Psorická ++, Sykotická +, Syfilitická ++, Tuberkulárna +++
Autor: Ing. Milan Čajka
Použitá literatúra:
1. Dr. Subrata K. Banerjea, Classical Homeopathy for an Impatient World Rapid Classical Prescribing 2. Dr. Donald Foubister, Homeopatické semináře