Milí nadšenci homeopatie,
Slovenská komora homeopatov Vás pozýva na výlet Po stopách homeopatie v Rumunsku. Po úspešnom minuloročnom zájazde Po stopách Samuela Hahnemanna v Nemecku, máme znovu pripravený bohatý program aj s múzeom, kde pôsobil ako archivár Samuel Hahnemann aj s lekárňou, v ktorej pracoval.
Pre členov SKH platí zľava vo výške 100,- eur.
Základné členstvo pre priaznivcov homeopatie stojí 25,- eur na rok.
Prihlasovať sa môžete mailom na: skh.clenovia@gmail.com
Tešíme sa na spoločné putovanie
Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, na čo sa môžeme tešiť, pozrite si aj videopozvánku:
ČO UVIDÍTE:
SALINA TURDA – soľná baňa s hĺbkou 200 metrov je stará viac než 2000 rokov a jednoznačne patrí k najväčším atrakciám regiónu. Nebojte sa, tu sa nebudete cítiť stiesnene, baňa je taká veľká, že sa v nej skrýva zábavný park aj s ruským kolom.
SIBIU -Pevnosť v Sibiu bola najväčšou a najbohatšou zo 7 pevností Sedmohradska.
– Palác Brukenthal, kde pôsobil Samuel Hahnemann ako archivár. V súčasnosti je sídlom Národného múzea, ktoré otvorili už v roku 1817. Patrí tak medzi najstaršie múzeá sveta.
– Most klamstiev (Podul Minciunilor) v Sibiu. Malé námestie (Piața Mică) sa nachádza v severnej časti horného mesta. S dolným mestom ho prepája Strada Ocnei, ktorá ho rozdeľuje na dve časti. Ulica vedie popod prvý železný most v Rumunsku, s peknou legendou.
– Múzeum farmácie v Sibiu, v lekárni Čierny medveď, kde pôsobil Samuel Hahnemann.
– Evanjelická katedrála sv. Márie. Oproti je budova evanjelického gymnázia kde študovali mnohé osobnosti, napríklad aj Eduard Spech – otec austrálskej homeopatie. Vystúpime na vežu katedrály, z ktorej je nádherný výhľad na mesto.
– Ortodoxná katedrála sv. Trojice, čo je taká zmenšená Hagia Sofia.
SIGHISOARA – Pevnosť Sighisoara je jedno z najlepšie zachovaných stredovekých miest a je od roku 1999 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Je to jediná obývaná pevnosť v Európe.
– Múzeum v Hodinovej veži. Najikonickejšou stavbou mesta je Hodinová veža (Turnul cu Ceas), ktorá je hlavným vchodom do pevnosti. Vo vnútri veže sa nachádza historické múzeum, kde sa dajú vidieť aj artefakty z histórie homeopatie v Sedmohradsku.
– Rodný dom grófa Draculu. Kávu v Sighisoare si dáme v dome, kde sa narodil Vlad Tepeš, zvaný Dracul (drak)… Zoznámite sa s Draculom, rumunským národným hrdinom.
BRAŠOV – Je mesto pod vrcholkami Južných Karpát (Transylvánske Alpy), ktoré bolo založené už v období ranného stredoveku. Založili ho nemeckí Sasi, ktorí mestu dali jeho nemecký názov – Kronstadt.
– Piaţa Sfatului, ktoré je lemované krásnymi historickými budovami
– Čierny kostol (Biserica Neagrã) – najväčšia gotická katedrála východnej Európy.
– Hrob J.M. Honigbergera nadšeného homeopata, žiaka Samuela Hahnemanna a človeka, ktorý priniesol homeopatiu do Indie a založil tam prvé dve homeopatické nemocnice.
– Hrad Bran – tajomný hrad v Karpatoch, o ktorom sa traduje, že na ňom žil gróf Dracula. Z tejto legendy ťaží rumunský turistický ruch a pod hradom sa tak nachádza hotový Dracula land.
– Kráľovský zámok Peleš, majstrovské dielo nemeckej a českej, neo-renesančnej architektúry. Hlavným architektom bol Karel Zdeněk Líman. Po jeho boku pôsobil pre kráľovskú rodinu česko – rakúsky lekár homeopat Alois Jeníček. Zámok Peleš nechal Kráľ Karol I. postaviť ako svoje letné sídlo na úbočí Karpát.
HUNEDOARA
– Gotický hrad Hunedoara je skvost rumunskej a aj našej histórie, jeden z najlepšie zachovaných gotických hradov na svete. Bol sídlom hrdinu protitureckých vojen Jána Hunyadyho a neskôr aj jeho syna, kráľa Mateja Hunyadyho, ktorého prezývka Korvín pochádza práve od erbového havrana hradu.