PRÍRODA NÚTI AUSTRÁLČANOV K VZÁJOMNEJ POMOCI.
V homeopatii bez hraníc Manon Bruins-Maathuis pomocou internetu a webcamery navštevuje homeopatov po celom svete. Tentokrát je na návšteve u Patricie Hatherly v austrálskom štáte Queensland, ktorý bol postihnutý záplavami.
Austrália je krajinou mnohých tvárí. V roku 1788 vytvorilo Anglicko na území dnešného Sydney prvú z mnohých trestaneckých kolónii, aby tak vyriešilo naliehavý problém preplnených väzníc. Pôvodní obyvatelia Aboriginalovia sa ocitli v susedstve násilníkov, ktorí priniesli so sebou rôzne choroby. V januári minulého roku sa o Austrálii písalo v novinách kvôli apokalyptickým záplavám. Som zvedavá na príbeh Patricie Hatherly, homeopatky v postihnutom štáte Queensland.
V HOMEOPATII IDE O POMOC ĽUDOM USMERNIŤ ICH ŽIVOT
Aké sú charakteristické vlastnosti Austrálčana?
Austrália pozostáva z rôznych štátov. Vcelku sme rozvážny národ, nie sme ľudia, ktorí sa sťažujú. Prázdne reči odhalíme veľmi rýchlo. Príroda v našej krajine je nádherná, divoká a nebezpečná. Preto prijímame stroskotancov a cudzincov, nikoho nenecháme na pospas osudu. Tiež pri nedávnych záplavách si ľudia navzájom pomáhali s upratovaním. Takí sú Austrálčania. Za starých čias boli ľudia v trestaneckej kolónii odkázaní jeden na druhého a záviseli aj od tejto zemi. Odtiaľ pramení nedôvera voči vedeniu zo strany vlády, snažíme sa to čo najviac zvládnuť sami.
Tento rok boli rozsiahle záplavy v Queenslande. Prejavilo sa to vo vašej praxi?
Po záplavách prišlo ku mne veľa pacientov s kožnými problémami a infekciami, ktoré boli zapríčinené kontaminovanou vodou. Taktiež ľudia so záchvatmi paniky.
Bola u mňa jedna pacientka, ktoré blúznila o vode v uliciach, zatiaľ čo voda už pred dlhším časom ustúpila. Podala som jej homeopatický liek Lac humanum. Iná pacientka prežila v roku 1974 cyklón Tracy, ktorý vtedy vymazal z mapy mesto Darwin. Ona ten cyklón prežila ukrytá pod kuchynským stolom. A keď prišli tie povodne, znova sa u nej objavila trauma spred 40-tich rokov. Pomohla som jej homeopatikom Lyssinum. Matkám a deťom s hlístami pomohli lieky Cina a Aconitum.
Prírodne katastrofy patria k tejto zemi. Austrálski homeopati sa pravidelne stretávajú s uštipnutiami jedovatými pavúkmi a jedovatými hadmi. V riekach plávajú krokodíly. Počas záplav plával neďaleko odtiaľ na zatopenom parkovisku žralok. Sme na to zvyknutí. Pomôžeme si navzájom a ideme ďalej.
Ovplyvnila história Austrálie dnešných ľudí?
Áno, sme bojovníci, pragmatici a to sa prejavuje aj v homeopatii. Homeopatia je tu profesionálne aplikovaná a uznávaná ako plnohodnotná súčasť zdravotnej starostlivosti. Sme mladou krajinou ak to hodnotíme z pohľadu prvých bielych obyvateľov (od roku 1788) a tiež veľmi starou, keďže pôvodní Aboriginalovia sú tu už okolo 50.000 rokov. Niektorí z nich žijú ešte stále tradičným spôsobom. Mám aj kolegov homeopatov, ktorí patria do ich spoločenstva.
Skúšala som robiť proving z klokanieho mlieka. Najdôležitejšou témou alebo lepšie povedané konfliktom, ktorý vyšiel počas provingu do popredia bolo: „to je tvoja zem, to je moja zem“.
My sme sa ospravedlnili a dnes pracujeme na vybudovaní mostov. Je dôležité, aby pôvodná kultúra ostala zachovaná.
S akými ťažkosťami sa v praxi najčastejšie stretávate?
Slnko spôsobuje melanómy, rakovinu kože. Nestaráme sa o našu kožu práve najlepšie. Okrem toho si myslím, že nie je veľký rozdiel v ochoreniach v porovnaní s inými krajinami. Mojou vášňou je homeopatická pomoc pri dojčení. Vidím veľa žien, ktoré majú problém s dojčením (zápaly prsníka, kvasinkové infekcie, praskliny na bradavkách) a malé deti s črevnými kolikami a refluxom. Veľká časť mojich pacientov zápasí s neplodnosťou. Vyučujem aj homeopatov o problémoch dojčenia a ich riešeniach a napísala som o tejto problematike dve knihy.
V Austrálii rodia ženy stále častejšie v nemocnici a stúpa tiež počet cisárskych rezov. Celkovo pozorujem, že ženy strácajú dôveru v ich vlastné telo. To im nepomáha pri dojčení. Niektoré homeopatky pracujú aj ako dula, aby podporili rodičku pri pôrode.
Ako vidíte budúcnosť homeopatie v Austrálii?
Dobre. Myslím si, že v budúcnosti budeme hľadať viacej možností, aby ženy mohli znova prirodzene rodiť. Domáci lekári pošlú pacientov ďalej k odborným lekárom, osteopati a chiropraktici ich odporučia ďalej k homeopatom.
PATRICIA HATHERLY
V roku 1971 ukončila štúdium jazykovedy a dejín na univerzite v meste Newcastle. Do roku 1980 vyučovala anglický jazyk a dejepis. Ako odborníčka na laktáciu začala neskôr pracovať v homeopatickej klinike, kde sa u nej prebudil záujem o prírodné liečiteľstvo. Rozhodla sa pre ďalšie štúdium a dosiahla bakalársky diplom v lekárskych vedách – v homeopatii. Od roku 1995 má svoju vlastnú prax so zameraním na problémy pri dojčení.
Patricia Hatherly publikovala 2 knihy: The Homeopathic Physician’s Guide to Lactation a The Lacs: a Materia Medica and Repertory.
Pre viac informácii navštívte stránku: www.patriciahatherly.com
HOMEOPATIA V AUSTRÁLII
Prvým homeopatom v Austrálii bol lekár Stephen Simson. V roku 1840 emigroval z Veľkej Británie do Sydney, Nový Južný Wales. Homeopatia sa v Austrálii rýchlo rozšírila. Taktiež veľa misionárov ako Dom Salvado a Rev Benjamin Wilson, pracovali v tom čase ako homeopati, aby okrem duševného rastu pomohli zlepšiť aj zdravie ľudí. Boli založené homeopatické nemocnice, v ktorých šesťdesiat rokov úspešne liečili pacientov. Príchodom antibiotík v 20-30-tych rokoch vzrástol odboj alopatických lekárov a zároveň nedostatok dobre školených homeopatov zapríčinil úpadok homeopatie. Posledných päťdesiat rokov stúpa popularita homeopatie. Austrálska vláda uznala homeopatiu ako komplementárnu metódu liečby. Homeopatická spoločnosť má dnes vysoký štandard. Existuje približne 700 aktívne pracujúcich homeopatov v Austrálii.
Autor: Manon Bruins-Maathuis, klasická homeopatka a členka redakcie.
Originally written by Manon Bruins. First published in the Dutch Homeopathy Magazine, publication KoninklijkeVereniging Homeopathie Nederland (Royal Dutch Homeopathy association).
Úvodné foto: pixabay.com
Foto: FreeImages.com