Homeopatia je známa ako vysoko individuálna metóda liečby. V praxi to často znamená, že pacienti s rovnakou diagnózou dostávajú odlišné homeopatiká. Avšak, v prípade epidémií rôznych ochorení pozorujeme, že u viac ako 90% pacientov účinkuje jediné homeopatikum, prípadne malá skupina homeopatík. Tento fenomén, resp. homeopatikum či skupinu homeopatík, označujeme ako genus epidemicus.
Vznik teórie genus epidemicus
Zakladateľ homeopatie, Samuel Hahnemann, popisoval epidémie ako situáciu, kedy ochorenie vzniká z jedného zdroja a imunitný systém pacientov porazí rovnakým spôsobom. Bolo to ešte predtým ako Louis Pasteur v roku 1865 popísal infekčné mikroorganizmy. Hahnemann pri svojej praxi v priebehu epidémií pozoroval, že pokiaľ je dodržaný princíp podobnosti a liek je podobný charakteristickým symptómom epidémie, reaguje naňho väčšina prípadov.
Ako sa genus epidemicus zisťuje?
Hoci máme niekoľko epidémií chrípky, nenájdeme homeopatikum, ktoré by bolo pri každej z nich účinné, lebo každá epidémia je špecifická svojim vlastným spôsobom. Je teda potrebné si uvedomiť, že každá nová epidémia si vyžaduje určenie vlastného genus epidemicus. To, čo fungovalo pri chrípke vlani, pravdepodobne tento rok už účinné nebude, pretože tieto dve epidémie sú navzájom odlišné.
Tento fenomén vieme pri chrípke vysvetliť tým, že vírusy podliehajú mutáciám a skutočne každý rok koluje v populácii iný typ vírusu. Niekedy sa dokonca stáva, že vírus zmutuje už počas jednej sezóny a tak môžeme mať na začiatku a na konci epidémie úplne iný genus epidemicus a účinkovať budú rozdielne homeopatiká.
Celý rozsah choroby a symptómy nie je možné zistiť u jediného pacienta, ale iba porovnávaním väčšieho počtu chorých, zbieraním príznakov a ich vyhodnotením. Do úvahy sa berú nielen všeobecné príznaky daného ochorenia, ale najmä zvláštnosti charakteristické pre danú epidémiu, ktoré ju odlišujú od predchádzajúcich epidémií. Zo všetkých prípadov sa poskladá tzv. obraz choroby a vyberie sa homeopatikum čo najpodobnejšie charakteristike tohto obrazu. Ak sa potom v praxi zistí, že vo väčšine prípadov vybrané homeopatikum pôsobí liečebne, dá sa povedať, že ide o genus epidemicus danej epidémie.
Individualizácia prípadov
Napriek nájdeniu genus epidemicus by však homeopat mal každého pacienta s daným ochorením riadne vyšetriť a overiť si, či obraz jeho ochorenia zapadá do obrazu genus epidemicus. Osobitne dôležité je to v prípade, že genus epidemicus tvorí viac homeopatík.
Odpoveď na epidemické ochorenie môže byť iná najmä u ľudí, ktorí trpia nejakým chronickým ochorením. Toto ochorenie ovplyvňuje ich reakciu na mikroorganizmus, ktorý epidémiu vyvoláva. Práve v ich prípade sa môže stať, že genus epidemicus účinný nebude a bude potrebné vybrať úplne iné homeopatikum.
Používame skôr nižšie potencie. Je to typický postup pre liečbu akútnych ochorení a aj v histórii sa v prípade genus epidemicus ukázali ako účinné.
Výhody nájdenia genus epidemicus
Veľkou výhodou je, že množstvo homeopatických liekov je plošne rozšírených a nie je tak problém v krátkej dobe zohnať liek pre širokú časť populácie. V prípade nebezpečných epidémií možno očakávať karantenizáciu obyvateľstva a obmedzený pohyb nielen ľudí, ale aj tovaru dovážaného do určitej oblasti. Vďaka dostupnosti homeopatie a možnosti pripraviť z jednej dávky veľké množstvo lieku je možné aj v uzavretej oblasti dosiahnuť, že homeopatikum bude dostupné pre každého, kto ho bude potrebovať.
Historicky je zdokumentovaná vyššia percentuálna úspešnosť liečby epidémií pri používaní homeopatie, resp. genus epidemicus, než pri používaní alopatického spôsobu liečby. V priemere bola úmrtnosť klasicky liečených pacientov 2 až 8- krát vyššia ako u pacientov liečených homeopaticky.
Genus epidemicus ako prevencia šírenia epidémie
Genus epidemicus účinkuje aj preventívne u tých, ktorí sa dostali do kontaktu s chorobou, ale symptómy sa u nich ešte neprejavili. V organizme vyvolá určitú vnímavosť priamo ku konkrétnej epidemickej chorobe a vytvorí voči nej obranu ešte predtým, ako sa človek nakazí, pričom ten svojou konštitúciou dokáže zmeniť priebeh ochorenia a tým aj nutnosť užívať iné homeopatikum ako genus epidemicus.
Genus epidemicus v histórii
Homeopatia bola veľmi efektívna pri liečbe mnohých epidémií počas 19-teho a 20-teho storočia.
Šarlach
V roku 1799 sa Samuel Hahnemann preslávil liečbou epidémie šarlachu, ktorá vypukla v Nemecku. Zistil, že u väčšiny prípadov zaberala Belladonna. V jednej rodine si náhodne všimol, že dievčatko, ktoré počas prebiehajúcej epidémie už dostávalo Belladonnu kvôli iným zdravotným problémom, na šarlach neochorelo, napriek tomu, že ostatní členovia jej rodiny áno. Pri epidémii šarlachu medzi rokmi 1800-1808 však už Belladonna neúčinkovala. Ako účinný liek sa preukázal Aconitum.
Práve počas týchto dvoch epidémii Hahnemann prišiel na rozdiely medzi oboma epidémiami tej istej choroby a vynašiel metódu liečby pomocou genus epidemicus. Svoje poznatky spísal, špecifikoval a poukázal aj na preventívne pôsobenie tejto metódy.
V polovici 19. storočia prebiehala epidémia šarlachu aj v Ohiu. V tomto prípade genus epidemicus určil homeopat John Minz. Bolo ním Arum triphyllum.
Cholera
V roku 1849 liečil epidémiu cholery v Európe pomocou homeopatie Clemens von Boeninghausen. Používal tri lieky- Camphor, Cuprum metallicum a Veratrum album. Úmrtnosť medzi jeho pacientami bola na úrovni 5-16%, zatiaľ čo medzi pacientami liečenými alopaticky to bolo 54-90%.
V tom istom roku s cholerou bojovalo aj Ohio, úmrtnosť pri homeopatickej liečbe bola 3%, kým pri alopatickej to bolo 40-70%.
V roku 1854 pri epidémii cholery v Londýne čísla hovoria, že pri konvenčnej liečbe bola úmrtnosť 51,8%, kým pri homeopatickej len 16,4%.
Týfus
Epidémia týfusu zasiahla Lipsko v roku 1813 a po šarlachu sa týfus stal druhým epidemickým ochorením, ktoré Hahnemann úspešne liečil homeopaticky. Zo 180 jeho pacientov zomreli dvaja, kým pri konvenčnej liečbe bola úmrtnosť vyše 30%.
Žltá zimnica
Počas 50-tych rokov 19. storočia v južných štátoch USA vypuklo niekoľko epidémií žltej zimnice. Pri alopatickom spôsobe liečby sa mortalita počas týchto epidémií pohybovala medzi 15-85%, pričom pri homeopatickom to bolo 5-7%, v závislosti od miesta a konkrétnej epidémie. Napríklad v New Orleans v roku 1878 to bolo vyše 50% pri konvenčnej liečbe a 5,6% pri homeopatickej.
Španielska chrípka
Najkrutejšou pandémiou, ktorú si svet pamätá, bola španielska chrípka v rokoch 1918-1919. Nakazila asi 20% celkovej svetovej populácie a zabila okolo 20- 40 miliónov ľudí, čo bolo viac, ako v 1. svetovej vojne. Genus epidemicus tejto chrípky bolo Gelsemium sempervirens, Crotalus horridus, Arsenicum album a Bryonia alba. Kým pri alopatickej liečbe, ktorou bol v tom čase aspirín, sa úmrtnosť pacientov pohybovala medzi 7-30%, pri homeopatickej to bolo len 1%, v niektorých oblastiach (napr. Connecticut) ešte menej.
Záškrt
Kým sa voči tejto chorobe nezačalo očkovať, vyskytovala sa periodicky každý rok v malých lokálnych epidémiách. Zriedka sa prejavovala rovnako, vďaka čomu bola vďačným ochorením na liečbu pomocou genus epidemicus. Medzi rokmi 1862-1864 bolo v New Yorku zdokumentovaná 83,6% úmrtnosť na záškrt medzi alopatmi a 16,4% medzi homeopatmi.
Poliomyelitída
Známa aj pod názvom detská obrna. V roku 1957 prepukla jej epidémia v Buenos Aires. Homeopati vtedy predpisovali liek Lathyrus sativa v potencii 30C ako liek aj ako prevenciu. Nebol zaznamenaný jediný prípad nákazy u ľudí, ktorí tento liek užívali. V neskorších epidémiách poliomyelitídy sa ako genus epidemicus osvedčilo Gelsemium.
Leptospiróza
Infekčné ochorenie spôsobené baktériou rodu Leptospira je na Kube každoročným problémom. Od roku 1987 počet infikovaných nepretržite stúpal, až kým v rokoch 2007-2008 nezačala prebiehať homeopatická prevencia a liečba. Do programu homeopatickej prevencie sa zapojilo 2,5 milióna ľudí a počet novonakazených klesol takmer na nulu.
Hepatitída
V roku 1991 bol v Brazílii úspešne použitý genus epidemicus aj ako liečba aj ako prevencia vírusovej hepatitídy. Medzi zdravými užívateľmi genus epidemicus nebol zdokumentovaný jediný prípad hepatitídy, napriek tomu, že boli v úzkom kontakte s chorými.
Horúčka dengue
Po epidémii v roku 2007 v Brazílii sa o rok neskôr viedla homeopatická kampaň proti dengue. Zadarmo bolo rozdistribuovaných 156 000 dávok ako prevencie a 129 dávok lieku genus epidemicus už nakazeným pacientom. Počet nakazených v roku 2008 poklesol o 93% voči predošlému roku, zatiaľ čo zvyšok štátu, ktorý nebol liečený homeopaticky, zaznamenal nárast o 128%.
Genus epidemicus dnes
Vďaka zvýšenej hygiene a očkovaniam sa nás dnes už mnohé, v minulosti bežné infekčné ochorenia ako detská obrna, osýpky, čierny kašeľ či cholera, netýkajú. Avšak epidémie ani zďaleka nie sú minulosťou. Máme nové druhy chrípok (vtáčia, prasacia), a každoročne sa vyskytujúce malé epidémie exotických infekčných ochorení ako horúčka dengue či malária v tej-ktorej krajine. Nehovoriac už o tom, že pred dvomi rokmi svetu naháňala strach ebola a nie je to tak dávno ani od epidémie E.coli v Európe, ktorá nereagovala na antibiotiká.
Zistiť genus epidemicus pri spolupráci viacerých homeopatov v oblasti výskytu epidémie je účinný, rýchly a lacný spôsob ako epidémiu liečiť. Homeopatické lieky nemajú nežiaduce účinky, ani na ne nevzniká rezistencia, resp. homeopatia ráta s tým, že každá epidémia je špecifická a reaguje na iné homeopatikum. Úspešná liečba epidémií homeopatiou je navyše výborným predpokladom pre všeobecnú akceptáciu tohto spôsobu liečby spoločnosťou.
AUTORKA: Michaela Barkociová
UPRAVILA: Janette Bakajsová
FOTO: pixabay.com
Použitá literatúra a zdroje:
Hahnemann, S.: Organon léčebného umění. 6. vydanie. Praha: Alternativa, 1993. 233 s. ISBN: 80-85993-17-1
Watson, I.:Pruvodce metodami homeopatické léčby. Rev. Vyd. Praha: Alternativa, 1999.186 s. ISBN: 80-85993-60-0
http://worldofhomoeopathictreatment.com/includes/genus.htm
http://www.homeopathycenter.org/homeoprophylaxis-human-records-studies-and-trials
http://www.akademiahomeopatie.sk/forum/viewtopic.php?f=46 HYPERLINK „http://www.akademiahomeopatie.sk/forum/viewtopic.php?f=46&t=1494&p=2809&hilit=genus+epidemicus#p2809„& HYPERLINK „http://www.akademiahomeopatie.sk/forum/viewtopic.php?f=46&t=1494&p=2809&hilit=genus+epidemicus#p2809„t=1494 HYPERLINK „http://www.akademiahomeopatie.sk/forum/viewtopic.php?f=46&t=1494&p=2809&hilit=genus+epidemicus#p2809„& HYPERLINK „http://www.akademiahomeopatie.sk/forum/viewtopic.php?f=46&t=1494&p=2809&hilit=genus+epidemicus#p2809„p=2809 HYPERLINK „http://www.akademiahomeopatie.sk/forum/viewtopic.php?f=46&t=1494&p=2809&hilit=genus+epidemicus#p2809„& HYPERLINK „http://www.akademiahomeopatie.sk/forum/viewtopic.php?f=46&t=1494&p=2809&hilit=genus+epidemicus#p2809„hilit=genus+epidemicus#p2809
http://www.behealthyhomeopathy.com/is-it-flu-or-ebola-3/
http://whale.to/v/winston.html
http://www.similibis.com/dictionary/103/genus-epidemicus.html
http://www.vkhhomeopathy.com/blog/homeopathy-for-flu
http://www.aidshealing.org/homeopathy-epidemics.php
http://www.healthsalon.org/109/basis-of-prophylactics-and-genus-epidemicus/
http://toddhoovermd.com/articles/epidemic-diseases-and-homeopathic-prophylaxis.html
http://www.homeopathyworldcommunity.com/profiles/blogs/genus-epidemicus
http://www.homeoinstitut.com/genus.php
http://www.wholehealthnow.com/homeopathy_pro/wt10.html