V dnešnej dobe sa stretávame s rakovinou v rôznych podobách, u ľudí v rôznych vekových kategoriách a s odlišným životným príbehom. Už to dávno nepatrí do škatuľky- muž, nad 45 rokov, tuhý fajčiar a alkoholik. Dnes táto zákerná choroba postihuje nielen mužov, ale aj ženy a deti. Dostali sme sa do momentu, kedy vek, pohlavie, či spôsob života prestal hrať rolu a onkologické ochorenia sa rozšírili medzi ľudí ako mor.

 

Najhorší moment v živote človeka nastane vtedy, keď sedí u lekára a počúva negatívne výsledky svojej histológie. Život sa mu premieta pred očami pomedzi odborné výrazy doktora, ktorý sa čo najšetrnejším spôsobom snaží zahrať svoju rolu. V hlave sa vynorí milión myšlienok. Čo chcem ešte stihnúť? Čo so mnou bude ďalej? Prežijem to? Začneme sa obviňovať a vyčítať si spôsob života, akým sme žili, hľadať vinníka, či príčinu nášho stavu, namiesto toho, aby sme uchopili svoju šancu na prežitie hneď v danom momente a začali bojovať. Siahame po neodbornej literatúre hľadajúc vysvetlenia, rady na spásu, bojíme sa urobiť rozhodnutie sami za seba a chceme nájsť dôvody, prečo odmietnúť liečbu, prečo nebojovať, prečo sa to stalo mne. V každom článku sa dozvieme, že klasická medicína a jej prístup liečby je istý zabiják, že za chorobu si môžeme samy a štatistiky hovoria, že nech robíme čokoľvek, recidíva rakoviny je veľmi pravdepodobná a typ, ktorý máme, je prakticky nevyliečiteľný. Množstvo negatívnych a zavádzajúcich informácií, ktoré odvádzajú našu pozornosť od našej vnútornej sily, ktorá chce za každú cenu bojovať a vyhrať. Pre deti, pre manžela, pre seba…

Postup liečby nádorových ochorení nám už je všetkým známy. Operácia, chemo a rádioterapia a nekonečné dúfanie, že zajtra mi už bude lepšie. Každého z nás však vždy napadne otázka: „A neexistuje žiadna alternatíva, ktorá by mi mohla pomôcť k uzdraveniu?“ Preto som sa rozhodla osloviť troch známych lekárov, ktorí sa liečbe onkologických ochorení venujú už niekoľko rokov a boli ochotní sa o svoje skúsenosti podeliť.

Dr. Jean-Lionel Bagot

Dr. Bagot je homeopatický lekár, ktorý vyštudoval klinickú onkológiu. Založil prvú kliniku venovanú podpornej liečbe onkologických ochorení v rámci nemocničnej štruktúry. Pracoval v rádioterapeutickom centre a paliatívnej jednotke starostlivosti. Dr. Bagot a jeho tím mali veľmi veľa úspechov pri liečení rôznych vedľajších účinkov chemoterapie, rádioterapie, operačných zákrokov a hormonálnej terapie, všetko pomocou homeopatie ako doplňujúcej liečbe. V jeho knihe Cancer and Homeopathy (Rakovina a Homeopatia) systematicky a podrobne opisuje homeopatické lieky a ich overené a pozitívne pôsobenie na mnohé z vedľajších účinkov, ako napríklad: zvracanie, zmyslové poruchy, vypadávanie vlasov, vredy v ústach počas chemoterapie, únava, pooperačné bolesti, psychické problémy, oslabený imunitný systém, podráždenie kože počas rádioterapie.

Dr. Bagota navštívi ročne až 4000 onkologických pacientov, čo utvrdzuje jeho skúsenosť a odbornosť v tejto oblasti. Spísal zoznam liekov, ktorými sa dá pomôcť na šok v čase odhalenia choroby, pripraviť telo na operáciu na základe správania sa pacienta, ako aj liekov, ktoré pomáhajú zotaviť sa chorému po zákroku na základe vedľajších účinkov.

1.1 Zoznam homeopatických liekov a ich použitieu pacientov s podobným správaním

Názov lieku V čase odhalenia choroby Pred operáciou Po operácii
Arnica Montana Šok, zranilo ma to Prevencia podliatín a hematómov
Opium Paralyzujúci strach Protiliek na anestézu
Nux Vomica Okamžitá zlosť, potreba konať a brať veľa vitamínov. Protiliek na analgetiká a ich vedľajšie účinky
Argentum Nitricum

Strach z toho, čo príde u pacienta, ktorý je neustále v zhone

Pre pacienta v neustálom zhone, nervozite, častá stolica
Ignacia Amara Od smiechu k slzám, pocit hrudy v krku a žalúdku Pocit hrudy v hrdle, uzol v žalúdku
Phosphoricum Acidum Reaguje a pôsobí unavene a vyčerpane, ničomu viac nerozumie Na pooperačnú únavu

 

Dr. Bagot tvrdí: „Homeopatia nie je liečbou rakoviny, ale má svoje významné miesto v pomoci vysporiadať sa s vedľajšími účinkami a zlepšiť kvalitu života.“

1.2 Zoznam vedľajších účinkov klasickej liečby a liekov, ktoré pomáhajú v danom stave

Nevoľnosť a zvracanie Nux Vomica, Ipecac (bledá tvár, slinenie, čistý jazyk), Arsenicum Album (únava, pocit chladu a túžba po pití malých dúškov studenej vody), Cocculus Indicus (nevoľnosť, bledý, kovová chuť v ústach, hypersalivácia), Phosphorus (zvracanie s krvou, zvrcanie 10 minút po vypití vody)
Únava Kalium Phosphoricum (odrádzanie a úzkosť, zlepšenie počas jedla), Selenium Metallicum (cíti sa starší, strach zo záväzkov, slabá sexualita), Picricum Acidum (únava s pocitom slabých nôh, anémia, nízky krvný tlak, citlivosť na chlad)
Psychické problémy Gelsemium Sempervirens (nervy a tras končatín), Graphites (pomalosť a hypotyreóza), Sepia Officinalis (chronické depresívne stavy, všetko vidí negatívne), Aconitum Napellus (akútne záchvaty úzkosti)
Gastrointestinálne ťažkosti Asafoetida (reflux), Argentum Nitricum (pálenie záhy, časté grganie), Carbo Vegetabilis (nadúvanie), Phosphorus (žltačka), Opium (zápcha), Aesculus Hippocastanum (svrbejúce, páliace a bolestivé hemoroidy)
Ochorenia úst Borax (vredy v ústach), Rhus Toxicodendron (herpes na ústach, opar), Mercurius Solubilis (zápach z úst, hypersalivácia, bolesť hrdla), Carbo Vegetabilis (zápal ďasien), Pulsatilla (strata chuti)
Poruchy krvi Meduloss (podporuje produkciu krvnách buniek a doštičiek), China Rubra (pomáha bojovať s anémiou), Silicea (pomáha bojovať s leukopéniou), Crotalus Horridus (pomáha bojovať s trombopéniou)
Neurologické poruchy Hypericum Perforatum (bolesť nervov), Cocculus Indicus (závrat, vertigo), Sulphur (strata pamäte na mená), Coffea Cruda (ťažkosti so zaspávaním), Natrum Sulphuricum (bolesť hlavy spojená s opuchom mozgu)
Kožné problémy Petroleum (praskliny na rukách a nohách), Arsenicum Album (suchý ekzém vyzerajúci ako múka, zhoršenie chladom), Natrum Muriaticum (suchá koža a pery, suché fľaky, ekzém)

 

Dr. Arumuga Ramakrishnan

Dr. Arumuga Ramakrishnan ukončil štúdium alopatickej medicíny na univerzite v Indii a odišiel do Anglicka, kde po absolvovaní štúdia homeopatie v kráľovskej londýnskej homeopatickej nemocnici získal titul homeopata. Dlhá rada neúspechov pri liečbe rakoviny na začiatku jeho praxe ho viedla k tomu, že sa začal tejto téme venovať dopodrobna, a to hlavne po strate jeho sestry a staršieho brata. Koncom 80. rokov dosiahol svoje prvé úspechy a začal experimentovať s novou technikou predpisovania, ktorú nazval „metódou stupňovania“.

Na niekoľko mnou položených otázok sa odvolával na jeho knihu- Homeopatický prístup k liečbe rakoviny- kde podrobne opisuje cez 120 prípadov úspešne vyliečených pacientov, ktorým diagnostikovali rakovinu, ich priebeh choroby, ako aj podanú homeopatickú liečbu a reakcie na ňu. Vzhľadom k toľkému množstvu úspešných prípadov sa dá kniha považovať za relevantný dôkaz toho, že homeopatia naozaj môže dopomôcť ľuďom k úplnému vyliečeniu, prípadne k zmierneniu vedľajších účinkov alopatickej liečby a tým značne prispieť k zlepšeniu kvality života.

Dr. Farokh Master

Dr. Farokh Master sa venuje liečeniu pacientov s rakovinou už 30 rokov. Svoju skúšku z homeopatie zložil na univerzite s dizertačnou prácou s názvom Nádory v homeopatii a rovnako pomenoval aj svoju knihu, ktorá bola preložená do niekoľkých jazykov. Potom začal prednášať v mnohých európskych krajinách o homeopatickom liečení rakoviny a v 80. rokoch bol vo Švajčiarsku na klinike LUKAS KLINIK, kde sa oboznámil s novou terapiou ISCADOR a z tejto kliniky následne obdržal aj certifikát.

Terapia Iscador formuluje liečbu rakoviny rastlinou Viscum Album, ktorá sa na základe výskumu a vývoja stala najčastejšie používanou alternatívnou liečbou rakoviny na svete. Doktor Master bol veľmi ochotný a navrhol mi zodpovedať moje otázky cez videohovor.

Pán doktor, máte pacientov s rakovinou, ktorí sa liečia len homeopaticky? Je to bezpečné?
Máme veľa pacientov s rakovinou, ktorých liečime aj homeopaticky, ale vždy sú liečení aj klasickou liečbou. Mali sme len veľmi málo prípadov, kedy sa pacienti liečili len homeopaticky a liečba bola úspešná a nie je to dostačujúce na to, aby sme vedeli vedecky podložiť fakt, že homeopatia bola kľúčom k vyliečeniu. Homeopatiu používame hlavne na odstránenie vedľajších účinkov liečby klasickou metódou a hľadáme konštitučný liek pre pacienta, ktorý mu pomôže s uzdravením.

Čo v prípade, že klasická medicína už nedokáže pomôcť? Ak sa jedná o terminálne štádium?
V tomto prípade sa už nesnažíme o vyliečenie rakoviny. Je len veľmi malá pravdepodobnosť, že by sme dokázali pacienta úplne uzdraviť. Tu mu pomáhame zlepšiť kvalitu života jeho posledných dní, mesiacov. Keďže tu už majú pacienti prevažne veľké bolesti, snažíme sa im od nej uľaviť. Napríklad silné bolesti hlavy, žalúdka, zvracanie… Tu pristupujeme paliatívne- neriešime choroby, len symptómy a snažíme sa dať pacientovi komfort v jeho posledných momentoch života.

Kedy k vám ľudia s rakovinou prichádzajú?
Sú dva typy ľudí:
1. Tí, čo už skúsili homeopatiu v minulosti a poznajú jej liečivé účinky a chcú pomôcť s liečbou.
2. Tí, ktorým klasická medicína nevie pomôcť a hľadajú alternatívu. Takých je však menej. Lebo vo veľa prípadoch vie medicína pomôcť. U mnohých rakovín je operácia veľmi dôležitá a taktiež aj následná chemo a rádioterapia. Je veľmi veľa nádorov, ktoré na to reagujú veľmi pozitívne.

Viete povedať konkrétne typy?
Týka sa to väčšiny. Pokiaľ sa dá nádor odstrániť, treba ho odstrániť a následne ožarovať. Je to však veľmi individuálne, tak, ako aj každá rakovinová bunka sa správa úplne inak. Tu vieme pomôcť pred a po operácii a eliminovať vedľajšie účinky chemo a rádioterapie.

Keby k vám príde pacient s myšlienkou, že odmieta akúkoľvek liečbu a chce sa liečiť len homeopaticky, snažili by ste sa ho presvedčiť?
Samozrejme, je to jeho rozhodnutie, ale určite ho musíme informovať o následkoch. Vieme mu dať množstvo príkladov, ako sa to dá zvládnuť spolu s klasickou liečbou a ako vieme ľuďom zlepšiť kvalitu života a eliminovať vedľajšie účinky. Pretože mnoho pacientov odmieta konvenčnú medicínu práve z toho dôvodu.

Keď nás život postaví pred lekára, ktorý nám nekompromisne vyslovuje verdikt s menom ZHUBNÉ, čas začne hrať proti nám. Čo robiť v tej chvíli? Ako reagovať? Doktor Bagot vo svojej knihe napísal pár rád.

  • Dôverný vzťah s vašim onko lekárom je veľmi dôležitý. Mal by byť oboznámený o vašej podpornej homeopatickej liečbe, čo umožní aj vášmu homeopatovi prístup k vašim lekárskym záznamom a dobrý vzťah s tímom lekárov, ktorí sa o vás starajú.
  • Pýtajte sa na všetko. Neexistujú hlúpe otázky.
  • Využite podporu svojej rodiny a priateľov. Sociálna štruktúra hrá veľkú úlohu. Neodmietajte ich.
  • Buďte opatrní s odmietnutím liečby. Niekedy existuje pochopiteľná túžba po odmietnutí konvenčnej liečby. Môže to byť súčasťou poprenia choroby, nedôvera a odmietanie konvenčnej medicíny. Bohužiaľ však zatiaľ neexistuje iná alternatíva. Nečakajte dlho, môžete stratiť šancu na vyliečenie.
  • Neverte obhájcom zázračného vyliečenia. Niektoré firmy predávajúce výživové doplnky zneužívajú dôveru a nádej chorých a predaj svojich produktov. Môže to spôsobiť vedomé oddialenie vašej liečby, v horšom prípade jej odmietnutie a môže to mať katastrofálne následky.
  • Neutrápte si svoje zdravie. Oznámenie vašej diagnózy musíte stráviť. Čas je najlepším spojencom k prijatiu neprijateľného.
  • NIE STE ZODPOVEDNÍ ZA SVOJU CHOROBU. S vinou sa veľmi často stretávame hneď pri prvej konzultácii. Mať rakovinu je v našej spoločnosti často spojené s pojmom viny. „Nemal si toľko fajčiť a piť.“ „Mal si jesť viac ovocia a zeleniny.“ „Chcel si rozvod, teraz plať za následky.“ Prečo dostalo týždenné bábätko rakovinu? Jeho rodičia prišli k doktorovi Bagotovi na konzultáciu a neurobili nič zlé. Veľa otázok na pôvod rakoviny ostáva často nezodpovedaných. Vina je zbytočná.
  • Hľadanie príčiny choroby. Tento postoj môže niektorých ľudí viesť k nebezpečnému oddialeniu napríklad dátumu operácie, prípadne inej liečby. Niektoré aktuálne teórie odporúčajú najskôr navštíviť psychológa pred začatím konvenčnej liečby, aby našiel psychický šok, ktorý bol predpokladaným spúšťačom choroby. Na základe týchto teórií sa môžu objaviť pooperačné metastázy, ak psychická trauma nie je vyriešená v čase operácie. Oneskorenie začiatku liečby môže mať veľmi závažné následky.
  • Pozitívny prístup. Zabudnite na rovnice rakovina = smrť.
  • Otázka štatistík. Neexistuje správnejšia odpoveď na otázku, aká je šanca, že nepríde relaps a aká je štatistika, že prežijem, ako tá, že každý z nás je jedinečná bytosť. Pekná rakovina neexistuje. Pri každom type je určité percento, aj keď malé, tých, ktorí sa vyliečia. Čo môžeme spraviť je, že urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme patrili do tej šťastnejšej časti štatistiky. Nevzdávajte sa, dúfajte v nemožné a zostaňte opatrní voči statistikám.
  • Oznámenie relapsu a postoj- ako môžem ešte niečomu veriť? Nastáva veľa logických otázok pacientov. Kde zobrať ďaľšiu silu? Celá liečba predtým bola zbytočná? Pamätajte, nič nie je stratené. Ešte môžete žit veľmi dlho a mať dobrý a kvalitný život. Dúfajte, čas bude na vašej strane a vráti vám späť motiváciu, silu bojovať a ísť vpred. Podporná liečba, ktorú už poznáte, vám pomôže s vedľajšími účinkami a všetko opäť zvládnuť.
Mali by sme si uvedomiť, že je veľa dlhodobých víťazov, teda tých, ktorý svoju rakovinu porazili a žijú dodnes. Ako sa odlišujú od ostatných? Majú veľkú vnútornú silu, pevnú vôľu, špeciálnu osobnosť, túžia po zúčastnení sa na výbere správnej liečby a veľmi často… používajú komplementárnu medicínu. Chcete patriť medzi nich?
Autor: Vanda Machalová
Foto: pixabay.com
Na podobnú tému: